γιατί να με γελάσεις

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

γιατί να με γελάσεις

#1 Δημοσίευση από AGIS »

Σχετικά με το τραγούδι του Σκαρβέλη (γιατί να με γελάσεις), που ανέβηκε η ηχογράφησή του από τον Adonis:

Καταλαβαίνει κανείς τι λέει το επιφώνημα που ακούγεται στην εισαγωγή;

Και, επίσης, τόσο αυτό, όσο και το επιφώνημα στο τέλος (να ζήσουν όλοι οι Έλληνες), δε μοιάζουν περισσότερο σαν να έχουν ηχογραφηθεί από πάνω από το τραγούδι;
Περισσότερο σαν παρεμβολή μοιάζουν παρά σαν μέρος της ηχογράφησης του τραγουδιού.
Το ερώτημα γίνεται, διότι στα σχόλια αναφέρεται πως τα επιφωνήματα αυτά ανήκουν στον Χαλικιά.
Δεν έχω ξανακούσει ηχογράφηση της εποχής που επιφωνήματα τέτοιου είδους να είναι έξω από το "σώμα" του τραγουδιού. Συνήθως γίνονται από τον τραγουδιστή ή από κάποιο μουσικό της ορχήστρας χωρίς να ξεχωρίζουν από την ηχογράφηση.

Το αρχείο που ανέβηκε είναι από το βινύλιο ή από δευτερογενή πηγή;

Άβαταρ μέλους
mortimer
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006 02:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#2 Δημοσίευση από mortimer »

Πολύ ωραία εκτέλεση, ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η σελίδα (και ο κόσμος που ανεβάζει) γιατί δεν θα τα ακούγαμε ποτέ αυτά τα πράματα.

Μπορεί να είναι βλακεία αλλά μήπως είναι ηχογράφηση από κανένα ραδιοφωνικό σταθμό (παλιότερα που υπήρχαν πολλοί πειρατικοί; )

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#3 Δημοσίευση από fakk »

Μπράβο κύριε Τρούλη, έτσι μπράβο.

tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

#4 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

και εγω πιστευω οτι ειναι απο ραδιοφωνικη εκπομπη (τυπου Blakman) που ειχε και εφε και εβγαινε παντα πολυ πιο δυνατα απο τα τραγουδια

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#5 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Ρε παιδια, μπαμ κανει, τι το συζητατε;
Βγαινει ο παραγωγος-χασαπης και λεει "Μπράβο κύριε Τρούλη, έτσι μπράβο!" και στο τελος "Να ζησουν ολοι οι Ελληνες, ωπα!". Ό,τι να 'ναι δηλαδη! Ισα ισα να μη μπορει να το ηχογραφησει κανενας απο το ραδιο και χασει ο ευτυχης ιδιοκτητης του ασματος την... πατεντα.
Κοινως, τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#6 Δημοσίευση από bill1961 »

Ο Χαλικιάς είχε δικό του στούντιο που στη δεκαετία του '50 έκανε ηχογραφήσεις με πολλούς καλλιτέχνες που πήγαιναν στην Αμερική από Ελλάδα (είναι γνωστή η αναφορά του Παπαϊωάννου, αν θυμάμαι καλά ότι τον γνώρισε όταν πήγε στην Αμερική). Το αρχείο του Χαλικιά βρίσκεται στα χέρια του γιού του, και φαίνεται πως έχει σ' αυτό πρόσβαση ο Charles Howard. Συνεπώς η περίπτωση Χαλικιά είναι μια από τις περιπτώσεις που περιμένουμε εκπλήξεις (η άλλη είναι η περίπτωση Βραχνά), αν και όποτε αποφασιστεί ότι "αξίξει" τον κόπο. Τώρα όσον αφορά την ηχογράφηση που ανέβηκε, μπορεί ο Αντώνης να ξέρει κάτι παραπάνω...
Τελευταία επεξεργασία από bill1961 σε 28 Μάιος 2009 10:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

#7 Δημοσίευση από Adonis »

Δυστυχώς Βασίλη δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω...τα σχόλια είναι δική μου εκτίμηση, βασιζόμενος σ' αυτό που έγραψες και εσύ σχετικά με το στούντιο και τις ηχογραφήσεις που έκανε εκεί. Προς το παρόν ας απολαύσουμε το κομμάτι ως έχει, με τις όποιες παρεμβολές...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”