μπουζουκι μου διπλοχορδο

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

μπουζουκι μου διπλοχορδο

#1 Δημοσίευση από jpez »

Στο τελος του τραγουδιου μετα το "γεια σας μαγκες" του Μαρκου τι λεει ο Παγιουμτζης? Εγω ακουω "γεια σου Σπυρο μου". Μηπως επαιζε ο Περιστερης κιθαρα και γι' αυτον γινεται η αναφορα? Ετσι για να τελειοπιοησουμε τους στιχους στο wiki..

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Pikinos »

"Γειά σου Σπύρο μου" λέει. Τί σχέση έχουν όμως τα επιφωνήματα των τραγουδιών με τους στίχους; Καταγράφουμε μήπως και τα επιφωνήματα στο wiki;

Υπάρχει και μια σχετική διαμάχη για την πατρότητα του συγκεκριμένου τραγουδιού (εάν δηλαδή είναι του Περίστερη ή του Μάρκου, αλλά ας μην το τραβήξουμε καλύτερα), πάντως δεν γνωρίζω ποιός έπαιζε τί στην ηχογράφηση...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#3 Δημοσίευση από Kokona »

Θεωρώ ότι θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μαζευτούν όλες οι προσφωνήσεις και τα επιφωνήματα (!) από τις ηχογραφήσεις. Ειναι καλό υλικό προς μελέτη. Για παράδειγμα ο Κάβουρας τις περισσότερες φορές αυτοπροσφωνούνταν με το γεια σου Κάβουρα παραπονιάρη ενω συχνά η προσφώνηση προς το Μαρκο περιελάμβανε το χαρακτηρισμό χασαπάκι πιθανοτατα λογω του επαγγέλματός του. Και για λόγους ακριβείας ομως θα ήταν καλό αφου κανουμε τον κόπο να περναμε τους στιχους, να κανουμε το ίδιο και για τις προσφωνησεις (δε χανουμε και τίποτα). Σημειώνω εδώ ότι οι προσφωνήσεις αυτές είχαν τραβήξει το ενδιαφέρον του τύπου της εποχής που έψαχνε αφορμή για να καταδικάσει το είδος....
Όσον αφορά το συγκεκριμένο τραγουδι, το μπουζούκι μου διπλόχορδο, ο Μαρκος στην αυτοβιογραφία του υπό την επιμέλεια της Αγγελικής Κάιλ το αναφέρει ως δικο του. Στο Μάρκο επίσης το χρεώνουν οι Σχορέλης, Πετρόπουλος ενώ ο Κουνάδης το αναφερει ως Βαμβακαρικού υφους σε στιχους Μίνου Μάτσα και σύνθεση Σπ. Περιστέρη
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#4 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Να συμπληρώσω επίσης ότι ο Μάρκος στην αυτοβιογραφία αναφέρει το λόγο για τον οποίο πέρασε στο τραγούδι το όνομα του Περιστέρη - την πρώτη του γυναίκα η οποία του ζητούσε χρήματα από τους δίσκους κι έτσι τα δικαιώματα τα έδωσε στον Περιστέρη & ο Περιστέρης έδεινε τα χρήματα στον Μάρκο.
Μάλιστα ο Μάρκος αναφέρει και την περίοδο που έγραψε το τραγούδι απογοητευμένος από γυναίκες και αφοσιώθηκε στο όργανο του και του....αφιέρωσε και τραγούδι.

Μπουζούκι σύντρωφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις
αυτή την ψεύτικη ζωή να μου τηνε γλυκαίνεις


Αυτός ο στίχος είναι απόδειξη για όσα γράφω παραπάνω
Ο Κουνάδης σημείωσε ότι έγραφε ο δίσκος.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#5 Δημοσίευση από Dreamlander »

Στο συγκεκριμένο τραγούδι, όπως και σε όλα άλλωστε, δεν αλλάζει στο παραμικρό η αξία του (που είναι και τεράστια μάλιστα) αν γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκε από τον Μάρκο ή τον Περιστέρη ή οποιονδήποτε άλλον συνθέτη. Δεν αλλάζει η αξία του αν το "γεια σου Σπύρο" απευθύνεται στον Περιστέρη που έπαιζε κιθάρα, ή που έπαιζε μπουζούκι ή που απλά καμάρωνε στην γωνία του στούντιο την ηχοληπτική εκτέλεση της δημιουργίας του. Άλλωστε μαέστρος ών, ήταν παρών σχεδόν σε όλες τις ηχογραφήσεις της εταιρείας και μάλιστα είχε βαρύνουσα άποψη (λέγεται πως είχε και "άλλα" στα οποία δεν θέλω να επεκταθώ). Με το σύστημα πνευματικής ιδιοκτησίας το οποίο επικρατεί - με τις ευλογίες όλων μας - το τραγούδι αυτό του ανήκει. Υπενθυμίζω πως η παραχώρηση δεν είναι ούτε οικειοποίηση ούτε κλοπή. Ότι άλλο λέγεται σχετικά, παραμένει μέσα στα όρια της ρεμπετολογίας, με ότι αυτό σημαίνει... Αλήθεια ο κύριος Κουνάδης διατύπωσε ποτέ δημόσια το τι σημαίνει γι' αυτόν "Βαμβακαρικό ύφος" ώστε αποδεχόμενοι τον όρο του να μπορούμε να παρακολουθήσουμε απόλυτα τα λεγόμενα του;...

Η λαϊκή μας ποίηση έχει από μόνη της μεγάλη δυναμική και ανάλογη αξία. Για να καταγραφεί από κάποιον δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από το να την αντιμετωπίσει σαν ποίηση. Ούτε οι επαναλήψεις των στίχων, ούτε η πλοκή τους, ούτε οι λογής-λογής προσφωνήσεις σε ένα τραγούδι είναι απαραίτητο να καταγραφούν προκείμένου να προσθέσουν κάτι (αγαπητέ Θανάση Πίκινε).
Αν όμως πρόκειται με βάση αυτήν την καταγραφή να γίνει μελέτη πάνω στην λαϊκή μας μουσική τότε, όπως λέγει και η λατρευτή μου μητέρα, πρέπει να καταγραφούν όλα. Ακόμα και η ενδυματολογική εμφάνιση ενός μουσικού κατά την ηχοληψία ή ακόμα και το τρίξιμο του μεντεσέ της πόρτας της αίθουσας ηχοληψίας (που λέει ο λόγος) έχουν σημασία και αξία καταγραφής.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Pikinos »

Κοκώνα μου:

θαυμάσια ιδέα! Ίσα-ίσα που το βρίσκω διασκεδαστικότατο να καταγράφουμε επιφωνήματα (ειδικά αυτά που ακούγονται στα τραγούδια του Κατσαρού, είναι όλα τα λεφτά). Εγώ από την πλευρά μου, ερώτηση διατύπωσα στο ποστ του jpez:

>> Καταγράφουμε μήπως και τα επιφωνήματα στο wiki;

Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, σε καλό μας προέκυψε, άρα να ευχαριστήσουμε τον φίλο jpez!

Φίλε Plantman:

δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά από την παρουσία σου στο φόρουμ θα σε χαρακτήριζα αθεράπευτα βαμβακαρικό, που είναι τιμή σου και καμάρι σου, διότι αν εσύ είσαι μία, εγώ είμαι δέκα (ρώτα και την Κοκώνα :D ). Ασφαλώς και είναι του Μάρκου (βρε όλος ο Μάρκος στο μεγαλείο του είναι!)! Όπως παρατήρησε και ο αγαπητός Ηρακλής, και να υποθέσουμε ότι δεν ήταν στο όνομά του, αυτό δεν μειώνει την αξία του τραγουδιού. Αλλά όπως είπα, δεν ηθελα να το τραβήξω, καθότι αρχίζουμε ο καθένας τα δικά του.

Ηρακλάκια μου:

γνωρίζεις καλά τις απόψεις μου για το θέμα. Δεν διαφωνώ πουθενά στα όσα λες. Οπότε ξανακάνω copy-paste:

>>Εγώ από την πλευρά μου, ερώτηση διατύπωσα στο ποστ του jpez:

>>>> Καταγράφουμε μήπως και τα επιφωνήματα στο wiki;

Χαιρετίσματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#7 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Συμφωνώ για την καταχώρηση και των επιφωνημάτων μαζί με τους στίχους. Είναι σήμερα κοινά αποδεκτή πρακτική, που εφαρμόζεται ήδη σε βιβλία, ανθολογίες κλπ.
Νίκος Α. Πολίτης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”