Τι όργανα έχετε?

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
REMPETIKO
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 28 Μαρ 2005 10:14 am

#8 Δημοσίευση από REMPETIKO »

Εγω εχω ενα τετραχορδο παλιο του πατερα μου(εργοστασιακο)ενα τριχορδο απο τον Δεκαβαλα τον γερο που πεθανε,ενα τζουρα σκαφτο και σκαμενο στη τουρκια απο ενα μαγαζακι με οργανα στη σαλονικη το πηρα,μια κλασικη κιθαρα,ενα λαγουτο αποτον Τζοζεφ,ενα βιολι(φτηνιαρικο),ενα σαζι απο τουρκια,δυο τουμπερλεκια το ενα απο μαγαζι με οργανα και το αλλο απο την ινδια,ενα ντεφι με δερμα και το τελευταιο μου αποχτημα το ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ μου ενα τριχορδο απο τον Τουταλα το σταυρο στη Δραμα,μιλαμε για ηχο κατσε καλα και στα μπασα του και στα πριμα.φτου του πολυ φωναρα το οργανο μπραβο ρε Σταυρο :lol:

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#9 Δημοσίευση από dimitrios »

'Ενα τριχορδο, ενα τζουρα (ισως μεταμφιεσμενο μικρο μπουζουκακι) , δυο μπαγλαμαδες - ολα απο το Καρελλα, κατι κιθαρες (2-3) και καμια 50αρια κομπολογια.
Τελευταία επεξεργασία από dimitrios σε 09 Νοέμ 2006 09:35 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
Δημοσθένης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 04 Δεκ 2004 01:09 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από Δημοσθένης »

Εγώ έχω ένα μεσομπούζουκο φτιαγμένο από τον Ζ. Καρανδρέα και έναν μπαγλαμά τουριστικό που τον αγόρασα από το μοναστηράκι.

Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

#11 Δημοσίευση από member21 »

Δύο πιάνα (το ένα ηλεκτρικό) και ένα τρίχορδο αγορασμένο απο ένα οργανοποιείο στην Αριστοτέλους (πλ. Βάθη). Τώρα ψάχνω καποιον να μου δείξει να παίζω, αρχάριος γαρ.

Αν υπάρχει κάποιος απο το φόρουμ που κάνει μαθήματα μπουζουκιού ας pm και να αφήσει ενα τηλ. επικοινωνίας.
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

asker
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 17 Οκτ 2005 10:44 pm

#12 Δημοσίευση από asker »

Ενα τετραχορδο μπουζουκι(το μονο που χρησιμοποιείται απο εναν αυτοδίδακτο), άλλο ένα σκεβρωμένο, ενα μπαγλαμα, ένα βιολι σχεδόν αντίκα(αγορασμένο περίπου προ 40ετίας), μια φυσαρμόνικα :)

Άβαταρ μέλους
stefanosk
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Ιαν 2005 07:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη, Κοζανη

#13 Δημοσίευση από stefanosk »

Μια κλασσική κιθαρα απο ισπανο μαστορα, μια ηλεκτροακουστικη κιθαρα απο γιαπωνέζικο εργοστάσιο και πέρυσι πηρα ενα τζούρα απο το Δεκαβάλα που μου βγήκε πολυ μαγκας

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#14 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Παιδιά εγώ έχω τα εξής.

Μια κλασική κιθάρα του παπού μου η οποία χρονολογείται πάνω από 50 χρονών,μια ακουστική χειροποίητη, μια δωδεκάχορδη, 2 μπουζούκια, 3 μπαγλαμάδες, 1 ταμπουρα, 2 ούτια, 2 φλογέρες, ένα πιάνο,1 βιολί το οποίο έιναι σε ηλικία πιο μεγάλο από τον Μάρκο δηλαδή έχει κλείσει ήδη τα 100 και έχω χάσει το μέτρημα,1 κεμετζε,και μερικά ακόμα τα οποία δεν μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”