Ετικέτες δίσκων από το ebay



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ετικέτες δίσκων από το ebay

#1 Δημοσίευση από Pikinos »

Χθες το μεσημέρι ο hondrosk είχε την φαεινή ιδέα να ψάξει για δίσκους στο ebay. Στο αμερικάνικο site υπήρχαν πάνω από 50 (στο γερμανικό δεν βρήκα τίποτα), πολλούς από τους οποίους δεν έχουμε.

Έχω κάνει .jpg από όλες τις ετικέτες. Υπάρχει πάντα δυστυχώς μόνο η μία πλευρά του δίσκου, αλλά ο εκάστοτε πωλητής δίνει και κάποιες πληροφορίες για την άλλη πλευρά (οι περισσότεροι είναι αμερικάνοι, οπότε μην περιμένετε και πολλά...). Επίσης έχω συνοδεύσει το κάθε .jpg με ένα .txt με πληροφορίες.

1. Νομίζω ότι όλες αυτές οι πληροφορίες είναι χρήσιμες. Δεν τα κοίταξα και πολύ λεπτομερώς λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά μπορούμε να κάνουμε κάποιες διορθώσεις στα τραγούδια. Επειδή όμως τον τελευταίο καιρό έχει γίνει μεγάλη φαγωμάρα για τα διορθώματα, επιφυλλάσομαι. Θέλετε να τα κοιτάξουμε μαζί και αποφασίζουμε έπειτα, ή να αρχίσω να διορθώνω (δεν είναι οάντως και τόσα πολλά...);

2. Τί θα λέγατε να γίνει ένα ειδικό session στο link με τις φώτο αποκλειστικά με τα εξώφυλλα δίσκων; Μήπως θα προκύψει πρόβλημα δικαιωμάτων;

3. Με αφορμή κάποιων πολύ εξωτικών ετικετών [πχ Φώτης Αργυρόπουλος, ''Τσιμπλιάρη Χιροχίτο/Μούργο Μουσολίνι'' (!!)], νομίζω ότι καλό θα ήταν να αρχίσουμε να κάνουμε και μία ''αντιβάση'' με τα τραγούδια που λείπουν αντί να τα ρωτάμε σκόρπια στα θέματα.

Όποιος ενδιαφέρεται για τις ετικέτες και τα .txt ας στείλει ΠΜ. Είμαι στη δουλειά και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να απαντήσω σήμερα, αλλιώς από Δευτέρα μεσημέρι.

Χαιρετίσματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Τα αρχεία που έστειλε ο Πίκινος βρίσκονται στην προσωρινή διεύθυνση:

etikettes/

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#3 Δημοσίευση από fakk »

Τελικα το μονο που δεν υπαρχει στη σελιδα ειναι το:
Για μια Σπανιολα του Στελλακη που το τραγουδαει με τη Σουζανα

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Pikinos »

Οχι ακριβως φιλε fakk, λειπει και ο δισκος του Περιστερη (Τα Πολιτακια) Orthophonic S-672 με τους Λαχαναδες και την Μπαμπεσσα.

Κυριως στοχος των αρχειων αλλωστε, ειναι οι ορθες περιγραφες των δισκων (οπου αυτες λειπουν) καθως και οι φωτο τους.

Χαιρετισματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Pikinos »

Βρηκα μερικα ακομα, τα στελνω στον Κωστα για ανεβασμα. Το ενα ειναι πολυ ενδιαφερον, ο ''Μυλος της Κονδυλως''.

Χαιρετισματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#6 Δημοσίευση από fakk »

Θα ξανασυμφωνησω μαςι σου,
σε ολα.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Pikinos »

Εχω στειλει και καποια ακομα, ορισμενα εχουν πολυ ενδιαφερον (Καμβυσης κλπ).

Επισης καποια εχουν και τις 2 οψεις των δισκων και ορισμενα ακομα και τις συσκευασιες, με κορυφαιο ενα του Τσιτσανη που πουληθηκε στην Αιγυπτο, με επιγραφες στα αραβικα.

Χαιρετισματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”