Λέλα Παπαδοπούλου



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
halkidas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιαν 2010 10:03 pm

Λέλα Παπαδοπούλου

#1 Δημοσίευση από halkidas »

Ειμαι γιος της λελας και εχω χασει το αρχειο με τα τραγουδια τησ μητερας μου, εαν βρειτε κατι μπορειτε να μου το στειλετε?

Άβαταρ μέλους
Trelakias
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2005 04:23 pm
Τοποθεσία: Athina

#2 Δημοσίευση από Trelakias »

καλησπερα!
αν βάλεισ στην αναζήτηση στα τραγουδια "λελα παπαδοπουλου" θα σου βγαλει καποια.
βεβαια δεν φανταζομαι πως ειναι μονο αυτά αλλά...
χαιρετω
Nikos o Trelakias

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Δημήτρη ψάχνω κι εγώ, εδώ και καιρό, για κάποια τραγούδια της Λέλας που δεν υπάρχουν στη σελίδα. Δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Αν βρεθεί κάτι φυσικά και θα σε ενημερώσω.
Παρακαλώ κι εγώ προσωπικά, όποιος συλλέκτης πιθανών να έχει κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη έχουμε στη βάση δεδομένων, να ξεσκονίσει το σρχείο του και να μας κάνει τη χάρη να τα ανεβάσει! Έστω και τώρα να συγκεντρώσουμε τη δισκογραφία της κυρίας Λέλας, έτσι σαν φόρο τιμής...

Σωτήρης Παπατραγιάννης

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#4 Δημοσίευση από bill1961 »

Κατ' αρχάς να σε καλωσορίσω στη σελίδα μας. Εύχομαι να καταφέρεις να βρεις το αρχείο της μητέρας σου. Φυσικά και θα έχεις τη συμπαράστασή μας στην προσπάθειά σου αυτή. Εν τω μεταξύ θα μπορούσαμε να φτιάξουμε τη βιογραφία της Λέλας στα "κατάστιχα"-wiki της σελίδας μας. Σ' αυτή την κατεύθυνση θα ήταν ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία ή στοιχείο που διαθέτεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος της σελίδας.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#5 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

γεια και χαρα Δημητρη και απο μενα. Νομιζω καπου εχω ενα CD που μου ειχε δωσει η ιδια στη Μισιρλου οταν επαιζε. Οταν το βρω θα το ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια.Αν καταφερεις ομως παρε οτι μπορεις απο ζωντανες ηχογραφησεις του Πικου. Ειναι δυσκολος αλλα θα τις δωσει. Εχει πολυ υλικο.

giorgio1974
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 10 Σεπ 2009 11:58 am
Τοποθεσία: athens

#6 Δημοσίευση από giorgio1974 »

Υπαρχουν σε κυκλοφορια δυο CD με την ΛΕΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ απο την GENERAL MUSIK. Το πρωτο περιρχει 15 τραγουδια και το δευτερο 14.ο τιτλος τους ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΜΥΡΝΕΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ. Ενδεικτικα τραγουδια Το προσφυγακι, ντοκτορ,ο πασα κανει γιουρουσι,δεν θελω το κακο σου πεντε ελληνες στον αδη κλπ.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Αυτά τα δύο cd βρίσκονται σχετικά εύκολα. Τα έχω κι εγώ και πολλοί άλλοι και νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα στο εμπόριο.
Το δύσκολο είναι να βρεθούν τα τραγούδια στις 78 και 45 στροφές. Δεν είναι πάντως πολλά, οπότε ας κάνουμε μια προσπάθεια.
Νομίζω πως καλό θα ήτανε για αρχή, όποιοι έχουν καταλόγους τύπου Μανιάτη κ.λ.π., να βοηθήσουν να γίνει μια λίστα με τις ηχογραφήσεις της κυρίας Λέλας.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”