Φυσαρμόνικα στο/για ρεμπέτικο

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Φυσαρμόνικα στο/για ρεμπέτικο

#1 Δημοσίευση από Pikinos »

Αν δεν κάνω λάθος, το μόνο ρεμπέτικο τραγούδι όπου και ακούγεται φυσαρμόνικα είναι το ομότιτλο με τον Στράτο.

Όντας θαυμαστής του οργάνου, αλλά και ταυτόχρονα εντελώς άσχετος, έριξα μια ματιά για να αγοράσω μία, να κάνω την πλάκα μου. Εκεί βέβαια πελάγωσα, καθότι δεν περίμενα τόσα είδη (χρωματικές, διατονικές κλπ), όπως επίσης και δεν ήξερα ότι διατίθενται ανά μουσικούς τόνους.

Διαβάζοντας περαιτέρω, και έχοντας ένα πολύ καλό υπόβαθρο στα νέγρικα blues, διάλεξα και παρήγγειλα μια κλασσική φυσαρμόνικα για το συγκεκριμένο είδος μουσικής, μια διατονική Hohner Marine Band “κουρδισμένη“ από Ρε ματζόρε. Την περιμένω και δε κρατιέμαι! :D

Θέλω επομένως να ρωτήσω:

1) υπάρχει κάποιος από σας που παίζει φυσαρμόνικα, και αν ναί, την εφήρμοσε σε ρεμπέτικα τραγούδια; Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

2) μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, αν η φυσαρμόνικα που διάλεξα ανταποκρίνεται για τέτοια εγχειρήματα; Ιδίως την επιλογή του τόνου την έκανα εντελώς διαισθητικά από Ρε, καθότι τριχορδάς! :P

Ευπρόσδεκτα τα όποια σχετικά σχόλια!
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Γεια σου φιλε μου Πικ,ωραια επιλογη...πως σου ηρθε??και μ αρεσει αφανταστα,αντε μαθε γρηγορα...Απ οτι θυμαμαι απ τον θειό μου που επαιζε διαφορα και ρεμπετικα νομιζω ειναι καλη η επιλογη σου στον τονο,και ναι αν ο παιχτης το κατεχει το αθλημα στο γλυκυτατο αυτο πνευστο μπορει να συνοδευσει ακομα και ρεμπετικα ακουσματα με ωραιοτατο ηχητικο αποτελεσμα..σε χαιρετω και αναμενω :lol:
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

PAVLICIOUS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010 11:17 am
Τοποθεσία: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Re: Φυσαρμόνικα στο/για ρεμπέτικο

#3 Δημοσίευση από PAVLICIOUS »

Φίλε Pikine, ψάξε να βρεις τον Καιξή όπως τον παίζει ο Γιώργος Ξηντάρης. Θα ενθουσιαστείς. Γενικώς, δεν συνηθίζεται η φυσαρμόνικα σε ρεμπέτικα, αν και ταιριάζει πολύ με το ακορντεόν, το οποίο αντίθετα είναι πολύ διαδεδομένο στα ρεμπέτικα. Ένα τραγούδι που ακούγεται πολύ ωραία με φυσαρμόνικα είναι το Απ' της Ζέας το λιμάνι του Παπαϊωάννου. Το τραγούδι που λες, το άκουσα, μισό , στο Β' Πρόγραμμα ένα βράδι πέρυσι και από τότε το ψάχνω και δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Αν έχεις καμιά ιδέα πού και πώς μπορώ να το βρώ, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με. Σχετικά με τη φυσαρμόνικα που διάλεξες, νομίζω ότι έκανες καλή επιλογή. Οι πιο διαδεδομένες φυσαρμόνικες είναι σε τόνο ντο και ρε. Μπορείς να παίξεις πάρα πολλά τραγούδια. Αν χρειάζεσαι κάτι πιο συγκεκριμένο, πολύ ευχαρίστως να σου πω. Αντίθετα με σένα παίζω χρόνια φυσαρμόνικα, κυρίως ελληνικά, αλλά είμαι σχετικά καινούργιος και αυτοδίδακτος στον μπαγλαμά...
Pikinos έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος, το μόνο ρεμπέτικο τραγούδι όπου και ακούγεται φυσαρμόνικα είναι το ομότιτλο με τον Στράτο.

Όντας θαυμαστής του οργάνου, αλλά και ταυτόχρονα εντελώς άσχετος, έριξα μια ματιά για να αγοράσω μία, να κάνω την πλάκα μου. Εκεί βέβαια πελάγωσα, καθότι δεν περίμενα τόσα είδη (χρωματικές, διατονικές κλπ), όπως επίσης και δεν ήξερα ότι διατίθενται ανά μουσικούς τόνους.

Διαβάζοντας περαιτέρω, και έχοντας ένα πολύ καλό υπόβαθρο στα νέγρικα blues, διάλεξα και παρήγγειλα μια κλασσική φυσαρμόνικα για το συγκεκριμένο είδος μουσικής, μια διατονική Hohner Marine Band “κουρδισμένη“ από Ρε ματζόρε. Την περιμένω και δε κρατιέμαι! :D

Θέλω επομένως να ρωτήσω:

1) υπάρχει κάποιος από σας που παίζει φυσαρμόνικα, και αν ναί, την εφήρμοσε σε ρεμπέτικα τραγούδια; Ποιές είναι οι εμπειρίες σας;

2) μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, αν η φυσαρμόνικα που διάλεξα ανταποκρίνεται για τέτοια εγχειρήματα; Ιδίως την επιλογή του τόνου την έκανα εντελώς διαισθητικά από Ρε, καθότι τριχορδάς! :P

Ευπρόσδεκτα τα όποια σχετικά σχόλια!

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Pikinos »

Καλημέρα φίλε μου,

ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Δεν πρόλαβα είναι η αλήθεια να ασχοληθώ με τη φυσαρμόνικα ιδιαίτερα, καθότι γίνεται χαμός στο σπίτι, αφετέρου λόγω κεραυνοβόλου έρωτος με το καινούργιο μου μπουζούκι! :D

Σίγουρα όμως θα έχει συνέχεια η προσπάθεια και θα χαρώ να επικοινωνήσουμε!

Θα ψάξω να βρω την εκτέλεση του Ξηντάρη, είναι γενικά καλός και σέβεται τα τραγούδια στις επανεκτελέσεις του.

Για το τραγούδι που ζητάς: βάλε στην αναζήτηση των τραγουδιών τη λέξη "φυσαρμόνικα". Θα σου δώσει ένα και μοναδικό αποτέλεσμα.

Καλή ακρόαση και χαιρετίσματα!

ΥΓ Κοίτα και τα Προσωπικά Μηνύματά σου (ΠΜ)...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#5 Δημοσίευση από pelagia »

Φιλε PAVLICIOUS καλη χρονια κατ` αρχας

σε συγχαιρω που παιζεις φυσαρμονικα , διοτι μαζι με το ακορντεον ειναι απο τ` αγαπημενα μου
μουσικα οργανα (δεν εχω γνωση η ιδια) και μολις διαβασα το ποστακι σου χαρηκα που ηρθες
στην παρεα μας !!!

Στον Αγ.Προδρομο Χαλκιδικης , οποια Κυριακη μεσημερι κι αν τυχει να βρεθουμε για φαγητο ,
ερχεται ενας αναπηρος , ο οποιος εχει μια μεγαλη φυσαρμονικα με "βαση" στερεωμενη απο τον
λαιμο στο υψος του στοματος και παιζει εκπληκτικα !!! ειναι φοβερος ο ανθρωπος και με τους
σκοπους του σε γεμιζει διαφορα συναισθηματα , γιατι η φυσαρμονικα ειναι "μανα" για τετοιου
ειδους καταστασεις ...
Αλλα , προκειμενου να παιξει καποιους αλλους σκοπους , βγαζει μια πολυ μικροτερη απο την
τσεπη του , πραγμα που μου εχει κανει προσωπικα εντυπωση , γιατι δυο διαφορετικες φυσαρμονικες ?

Εαν μπορεις να φανταστεις το λογο και εαν θελεις , μου απαντας !
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

PAVLICIOUS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010 11:17 am
Τοποθεσία: Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

#6 Δημοσίευση από PAVLICIOUS »

Γεια σου Pelagia,καλώς σας βρήκα.
Αν καταλαβαίνω καλά, η βάση στο λαιμό του ίσως είναι η ίδια που χρησιμοποιεί ο Δημ. Παναγόπουλος στην Αύρα, ή ο Bob Dylan που παίζουν κιθάρα. Ο φίλος που λες ίσως τη χρησιμοποιεί λόγω της αναπηρίας του .Υπάρχουν πάντως πολλοί τύποι φυσαρμόνικας. Το παίξιμο είναι σχεδόν ίδιο αλλά με κάθε μια μπορείς να παίξεις σε άλλο ήχο και άλλη κλίμακα. Αν θέλεις να μάθεις παρισσότερα στείλε PM να σου στείλω ένα site όπου έχουμε ανοίξει ενδιαφέρουσες συζητήσεις για το οργανάκι αυτό.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από max »

γεια σου Pavlicious..

αν θες γράψε εδώ το σάητ για να δουν και άλλοι που ίσως ενδιαφέρονται για πληροφορίες σχετικά με τη φυσαρμόνικα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”