ΣΑΡΔΑΜ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#36 Δημοσίευση από mpletsas »

Σίγουρα θα ήταν ευπρόσδεκτη και μια καινούργια συζήτηση σχετικά με τα «παικτικά» ζητήματα και, ασφαλώς, ο Άλκης έχει πολλά να συνεισφέρει σε αυτή. Από την άλλη, οι περισσότεροι δεν θα μπορούσαμε να συμμετάσχουμε σε αυτή, ως μη μουσικοί.

Πάντως, το ότι αξίζει να διερευνούνται τα «παικτικά», δεν είναι λόγος να πρέπει να αποφύγουμε να ασχοληθούμε με τα σαρδάμ, όσοι θέλουμε. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι αυτό «διαγωνισμός γνώσεων». Οι θαμώνες απλώς ακούνε πολλά τραγούδια και έχουν ανοιχτό το ραδιοφωνάκι πολλή ώρα και είναι λογικό, όταν ακούνε ένα λάθος, να τους χτυπάει και να αποτυπώνεται στην μνήμη.

Τέλος, είναι χρήσιμη αυτή η κουβέντα και για την καταγραφή των στίχων, που κάνουμε στα «Κατάστιχα».

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#37 Δημοσίευση από colectorgram »

Μα και η λαθος λεξη (ειδικα οταν αλλαζει το νοημα) ειναι σαν να βαζεις λαθος ακορντο. Και πως μπορεις να τραγουδας αισθητικα (η αισθαντικα) οταν δεν ξερεις τι λεει η τι εννοει ο στιχος??

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#38 Δημοσίευση από Alcibiadis »

O,τι είπα προς αποφυγην παρεξήγησης αφορά τους μουσικούς και τραγουδιστές (ερασιτέχνες και επαγγελματίες) . Όχι τους θαμώνες.
Και βέβαια ο εαυτός μου δεν αποτελεί εξαίρεση...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#39 Δημοσίευση από colectorgram »

Για αυτους μιλαω και γω!!! Ειδικα απο τραγουδιστες-στριες (και επαγγελματιες) εχω βαρεθει να ακουω οτι παρει το στομα τους!!!!

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#40 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Δεν καταλαβαίνω την επίθεση του Άλκη ότι ασχολιόμαστε κατά την άποψη του με ανούσια πράγματα !!!!!!!!!!! :cry: :cry: Επειδή δυστυχώς δεν μπόρεσα να μάθω κάποιο όργανο :oops: :oops: ώστε με εξάσκηση να γίνω πιο καλός και από τον Τσιτσάνη , όπως θα γίνουν κάποιοι από τα μέλη , δεν έχω δικαίωμα να ψάχνω για λεκτικά λάθη ή σαρδαμ ;; Προσωπικά δεν είδα επίδειξη γνώσεων από κανέναν , επίδειξη ελιτισμού είδα από κάποιον που επειδή είναι καλός μουσικός ( τον έχω ακούσει και ξέρω ) θα έπρεπε να είναι πιο σεμνός στις κρίσεις του . Πάντως εγώ την επόμενη φορά που θα θελήσω να ανοίξω ποστ θα ζητήσω την άδεια του Άλκη , για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου .
Υ.Γ όταν τα έγραφα δεν είχα διαβάσει το τελευταίο και δεν αναιρώ τα γραφόμενα μου γιατί είνα απάντηση στα προηγούμενα
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#41 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:Δεν καταλαβαίνω την επίθεση του Άλκη ότι ασχολιόμαστε κατά την άποψη του με ανούσια πράγματα !!!!!!!!!!! :cry: :cry: Επειδή δυστυχώς δεν μπόρεσα να μάθω κάποιο όργανο :oops: :oops: ώστε με εξάσκηση να γίνω πιο καλός και από τον Τσιτσάνη , όπως θα γίνουν κάποιοι από τα μέλη , δεν έχω δικαίωμα να ψάχνω για λεκτικά λάθη ή σαρδαμ ;; Προσωπικά δεν είδα επίδειξη γνώσεων από κανέναν , επίδειξη ελιτισμού είδα από κάποιον που επειδή είναι καλός μουσικός ( τον έχω ακούσει και ξέρω ) θα έπρεπε να είναι πιο σεμνός στις κρίσεις του . Πάντως εγώ την επόμενη φορά που θα θελήσω να ανοίξω ποστ θα ζητήσω την άδεια του Άλκη , για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου .
Υ.Γ όταν τα έγραφα δεν είχα διαβάσει το τελευταίο και δεν αναιρώ τα γραφόμενα μου γιατί είνα απάντηση στα προηγούμενα


Φαίνεται Θανάση πως δεν κατανόησες ότι ΄σ' αυτή την "επίθεση" δεν εξαίρεσα τον εαυτό μου! Επίσης το ότι η αναφορά μου αφορά τους μουσικούς και όχι εσένα....
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#42 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Φαίνεται φίλε μου ότι κάποιος άλλος έγραψε χρησιμοποιωντας το όνομα σου , που αφού μας πέρασε γεννεές 14 την κοπάνησε για να δώσει τη θέση του σε σένα και τις διευκρινήσεις σου . Εγώ σε κείνον απάντησα απότι διάβασες και όχι σε σένα που διόρθωσες τα γραφόμενα του .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”