Άποψη

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
NeverOnAir
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009 09:51 pm

Άποψη

#1 Δημοσίευση από NeverOnAir »

Απόσπασμα από συνέντευξη της ηθοποιού Όλιας Λαζαρίδου στην εφημερίδα FAQ (14/4/2009):

-Τα βράδια μετά την παράσταση τι κάνεις;
"Υπάρχουν στιγμές που με πιάνει μια τρέλα και θέλω ν' ακούσω ρεμπέτικα. Μόνο! Με το που τελείωσαν οι πρόβες της <<Μαργαρίτας>> και ανέβηκε το έργο, έχω λυσσάξει τους φίλους μου να τους λέω να πάμε στα ρεμπέτικα. Αυτό θέλω. Τίποτ' άλλο."
-Για ποιον λόγο θέλεις τα ρεμπέτικα;
"Διότι μου ζεσταίνουν την καρδιά. Είναι η αποθέωση του ελάχιστου. Λάμπει μέσα τους το στοιχειώδες. Δεν έχει διαφορά το εντός από το έξω τους. Αυτό με θέλγει. Αισθάνομαιότι μεταξύ της καρδιάς του ρεμπέτη, δηλαδή της ιδέας που θέλησε να αποδώσει, και του τελικού τραγουδιού δεν μεσολάβησε ο ναρκισσισμός του εγκεφάλου. Τα ρεμπέτικα είναι τραγούδια της κυριολεξίας."
Kάθε μέρα για να βγάλω το ψωμί μου, πάω στην αγορά των ψεμάτων και γεμάτος ελπίδα στήνομαι δίπλα στους πωλητές.

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#2 Δημοσίευση από rebetika »

Εμενα τι με πιανει και αυτη την τρελα να ακουω ρεμπετικα την εχω συνεχεια?..χεχε!!!
Ωραια λογια παντως....λαμπει το στοιχειωδες....ισως και να σβηνει και το περιττο...
Τωρα αν εχει μεσολαβησει κατι αναμεσα σε καρδια και εγκεφαλο....εγω πιστευω πως ναι χωρις αυτο να αποκλειει την παρακατω φραση που λεει για τραγουδια της κυριολεξιας.


Σεσκουλας

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”