προς προβληματισμό.

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Κλειδωμένο
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

προς προβληματισμό.

#1 Δημοσίευση από Admin »

Δυστυχώς ακόμα μια φορά που γίνεται προσπάθεια για κάτι πρωτότυπο, βγαίνουν 2-3 τύποι και τα χαλάνε όλα με τη συμπεριφορά τους. Ο χρήστης trixordos78 πήρε την πρωτοβουλία μετά από ένα μαραθώνιο συζητήσεων σε άλλη θεματική ενότητα να ανοίξει ένα θέμα για την συνεύρεση ανθρώπων που έχουν κοινό ενδιαφέρον για τη μουσική και το ρεμπέτικο και θέλουν να δημιουργήσουν μια κομπανία. Το θέμα αυτό εάν έχει αποδοχή έχουμε σκοπό να το βάλουμε στις "επιλεγμένες συζητήσεις" γιατί πιστεύουμε και εμείς ότι αξίζει πραγματικά μια τέτοια προσπάθεια. Ελπίζουμε να έχει αποδοχή.

Από κει και πέρα 4 συνεχόμενα ποστ ήταν του στυλ :
"Παίζω εκκλησιαστικό όργανο και ψάχνω φλογέρα για ντουέτο! Είμαι 1,98μ, ξανθός με μπούκλες, καλογυμνασμένος. Μου αρέσει ο ταραμάς!"
Όταν κάποιος θελήσει να βρει κάτι από αυτό το θέμα, ειδικά όταν η πρώτη σελίδα είναι γεμάτη από τέτοια αστειάκια είναι φυσικό να μην το πάρει στα σοβαρά και μάλιστα να συνεχιστούν και να παρεκτραπεί εντελώς το θέμα από τον αρχικό σκοπό. Επίσης ο ίδιος χρήστης που άνοιξε το θέμα γράφει ότι ελπίζει αυτά να μην είναι γελοιοποίηση της προσπάθειάς του.
Γι'αυτό έγινε σύσταση από συντονιστή και αντ' αυτού υπήρχε απάντηση :
"έψαξα τα δικά σου ποστ,
η σοβαρότητα θα σε φάει ρε μαγκόπουλο!
κρίμα...

και μετά:
δεν απαντάς καν;
για τα σκουπίδια άτομο είσαι, λοιπόν, απ ότι φαίνεται.
κρίμα το φαί που σε ταίζανε, σκατόφατσα."
επειδή ο συντονιστής (που οκ ρε φίλε γιατί είναι μέρα νύχτα από πάνω, μπορεί και να του ξέφυγε, να μίλησε απότομα) σου είπε ότι ο συγκεκριμένος χαβαλές εκεί πέρα και από την αρχή μάλιστα του ποστ είναι σκουπίδια από την έννοια ότι μπορεί να χαλάσει το θέμα!! Δεν είναι τοσο τραγικό, δεν είπε κάτι άλλο. Έχει και συνέχεια:
Στο τσατ ο ίδιος τύπος έγραψε: "τί ΄λεγινε ρε μανοσγ καθε φορά που μπαινεις πλακώνουν δυο διμοιρίες αδμιν!".

Ενδεικτικά λοιπόν μιας που ο cyber-νταής δεν ντρέπεται καθόλου:
Ακριβώς μετά τα 3 χρόνια από το θάνατο του Πάνου Γεραμάνη και το σχετικό ποστ, φάνηκε να ειρωνεύεται αυτή την είδηση ώς εξής: forum/viewtopic.php?t=2212
Δηλαδή αμέσως μετά το προηγούμενο ποστ που έλεγε να είναι ελαφρύ το χώμα στον Πάνο Γεραμάνη με την τεράστια προσφορά, βγαίνει ο χ και βγάζει ποστ για 187 χρόνια απτο θάνατο Ναπολέοντα κλπ. Πήραμε τότε πάρα πολλά πμ και ποιος λογικός άνθρωπος δεν θα ένιωθε άσχημα με ένα τέτοιο δημοσιέυμα στο φόρουμ να κάνει μπαμ στην πρώτη σελίδα αμέσως από κάτω
από την είδηση για τα τρία χρόνια απτο χαμό του Γεραμάνη;

Θέλουμε ένα επίπεδο στις συζητήσεις μας πλέον, ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι και νιώθουμε υπερβολικά μόνοι μας. Αν υπάρχει κάποιος που αγαπάει αυτή τη σελίδα, οφείλει από μόνος του να κάνει πέρα με τη στάση του τέτοιες συμπεριφορές και να μη φαινόμαστε 2 άνρθωποι οι "κακοί" της υπόθεσης.

Θέλουμε λοιπόν ένα φόρουμ που να έχει ένα επίπεδο; Κάναμε άστοχη επιλογή από συντονιστές από την άποψη ότι δεν έχουν κι αυτοί οι ανθρώποι το χρόνο να είναι από πάνω από τη σελίδα. Πρέπει όμως κάτι να γίνει από εδώ και πέρα. Είναι μόνο άποψή μου ότι το επίπεδο του φόρουμ έχει πέσει τελευταία σε σχέση με τις συζητήσεις που γίνονταν παλιότερα; Δεν μπορώ άλλο να αντιπαρατίθεμαι μόνος με όσους μπαίνουν πίσω από ένα γυαλί και γράφουν ό,τι μαλακία τους κατέβει.

Αν λοιπόν υπάρχουν κι άλλοι που αγαπάνε αυτή τη σελίδα, ας πάρουν θέση, αλλιώς ας το κάνουμε εδώ ρεμπετικό-facebook ή ένα βήμα να γραφει ο καθένας ό,τι γουστάρει χωρίς έλεγχο, χωρίς να του λέει κανείς τίποτα. Καλώ λοιπόν όσους αγαπάνε αυτή τη σελίδα να παίρνουν ΘΕΣΗ. Να διώχνουν οι ίδιοι οι θαμώνες με τον τρόπο τους τα παράσιτα. Γιατί μένουν απλά θεατές και η σελίδα παρακμάζει; Αλλιώς μπορεί και να αλλάξει μορφή λειτουργίας το φόρουμ, να πάει αλλού, θα το δούμε αυτό.

ΥΓ. Ο συγκεκριμένος cyber-νταής τύπος issipap αφού του είπαμε σε πμ το βαρύγδουπο "στο συγκεκριμένο μέρος ο συγκεκριμένος χαβαλές είναι σκουπίδια" το θεώρησε πραγματικά βαρύτατη προσβολή ώστε να μας βρίζει χυδαία.
(Δεν αναφέρουμε καν τι βρισίδια μας έριξε, φυσικά ήταν 'πικάντικα' :wink:) Τον ρίχνουμε λοιπόν στην ειδική cyber-σκουπιδιέρα μας ώστε να μην φανεί ξανά. Κοινώς τον μπανάρουμε.

ΥΓ2. Μάνο ξέρω ότι έχεις πάρα μα πάρα πολύ χιούμορ που κι ο ίδιος δεν καταλαβαίνεις πότε είναι ενοχλητικό.. Εννοείται ότι από μας είσαι ευπρόσδεκτος εδώ...

ΥΓ3. Αν ξεφύγει πάλι η κουβέντα, σόρι , αλλά δεν θα διστάσω να κάνω κάτι δραστικό. Απλά γιατί η συγκεκριμένη κουβέντα μου θα είναι πολυ ενδεικτική για το θέμα λειτουργίας αυτής της σελίδας.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από AGIS »

Φαντάζομαι ότι το ποστ βρίσκεται εδώ σαν ανακοίνωση αλλά και σαν πρόσκληση για κάποιον μπορεί να έχει γνώμη ως προς τα γραφόμενα.

Σε εμένα αυτά δίνουν την εντύπωση μιας διαδοχικής σειράς βεβιασμένων πράξεων.

Δε συζητάω για την ευκολία τού να πατά κανείς κουμπιά και να κάνει το χαβαλέ του όποτε του 'ρθει.
Αλλά παραπέρα θέλουν προσοχή οι κουβέντες.
Εδώ μπορεί να βάζει κανείς τραγούδι και δεν ξέρει πώς μπορεί ο άλλος, ο χ και ο ψ, να πάρει τον τίτλο ή τους στίχους. Ή μόνο από το μυαλό μου περνάνε τέτοιες σκέψεις; Πόσο μάλλον λοιπόν όταν πρόκειται για διάλογο στην ευθεία.

Έγινε λοιπόν ένας ανόητος χαβαλές, κάποιος έγραψε αυτό είναι σκουπίδι, ο άλλος είπε σκουπίδι είσαι ρε, αναβλύσανε εμμονές και εγωτισμοί και εντάξει...
Πιο δύσκολο και πιο χρήσιμο να βαδίζει κανείς πρινηδόν, δίνοντας περιθώρια αναδίπλωσης των αστοχιών, κι αν τυχόν παίρνει η μπάλα τις καταστάσεις να τη σουτάρει στην κερκίδα.

Εν πάση περιπτώσει έχει δίκηο επί της ουσίας ο αντμίν, αλλά έχει κι η πράξη τη δική της λογική που αν κάτσει και την μετρήσει κανείς μαθηματικά (1+1=2 που ήταν θέμα σε άλλη συζήτηση), μπορεί να βρίσκεται σε μια ορισμένη διάσταση από το επί της ουσίας δίκηο.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

Προσωπικα και σε μενα δεν αρεσει να ξενερωνει μια συζητηση και να ξεστρατιζει
οταν εξ αρχης δεν εχει φανει διαθεση για καλαμπουρι και σορολοπ ...
Απο κει και περα δεν μπορω να βαλω φραγμο στην πεννα κανενος εκτος αν με προσβαλει ...
Τωρα, το καθε φορουμ εχει κανονες ενα κι ενα κανουν δυο, τι παει να πει γινομαι κακος ;; Οι αντμιν και διαχειριστες εχουν καποιο ρολο δεν ειναι μονο τα καλα παιδια ... Αν δεν τηρηθουν οι οροι που βαζει εξ αρχης το φορουμ, τοτε ειτε γινεται συσταση, σβησιμο ποστ, μπαν κλπ
Εγω για το λογο ασυλιας καποιου μελους σε χοντρη πλακα-κακια εναντιον μου διαμαρτυρηθηκα και εφυγα απο καποιο αλλο φορουμ ...
Και η πολλη σοβαροτητα βλαφτει αλλα και ο πολυς χαβαλες νομιζω ...

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Admin »

Φραγμός στην πέννα χρειάζεται όταν γράφεις πράγματα που δεν πρέπει σε μέρος που δεν πρέπει. Όταν κατά γενική παραδοχή είναι ενοχλητικό, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Και να προσπαθούμε να τα βάλουμε σε μια σειρά, να τρώμε και "γαλλικά" από πάνω.

Γενικά το να παρεκτρέπεται άλλη μια σοβαρή προσπάθεια και να μη λέει κανείς τίποτα ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#5 Δημοσίευση από voulou »

Δηλαδή σε ποιό ακριβώς σημείο τίθενται τα όρια του σουτ στην κερκίδα (εννοούμε το μπαν, έτσι;); Παραδείγματος χάριν, υποθετικά, στην φράση "δεν συμφωνώ μαζί σου", στη φράση "λες ανοησίες", στη φράση "είσαι ηλίθιος", στη φράση "είσαι σκουπίδι", στη φράση "είσαι σκατόφατσα";
Μήπως ο καθένας μας δεν ξέρει (οφείλει να ξέρει και η άγνοια δεν συγχωρείται) πριν ακόμη μπεί στη σελίδα ή βγει στο δρόμο ή πάει στην ταβέρνα, ότι αν αποκαλέσει το διπλανό του σκατόφατσα και άτομο για τα σκουπίδια, θα υποστεί τις συνέπειες; Μήπως ο καθένας μας δεν ξέρει ότι οι συνέπειες είναι ανάλογες σε σοβαρότητα με το αίτιό τους; Ή μήπως ο καθένας που εκφράζεται έτσι δεν ξέρει ότι είναι προσβλητικός και αντικοινωνικός; Ή μήπως ο κάθε τέτοιος πρέπει να έχει και από έναν κηδεμόνα (συντονιστή, αντμιν κλπ) να τον προσέχει και να του λέει να μην το ξανακάνει; Κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς θα μάθει κανείς σε σελίδα για το ρεμπέτικο ή στο σπίτι του; Δηλαδή κάποιος εκφράζεται έτσι επειδή δεν βρέθηκε κανείς να του πει να μην το κάνει; Όχι βέβαια, εκφράζεται έτσι γιατί έτσι έχει μάθει να εκφράζεται εκεί που νομίζει ότι μπορεί να το κάνει. Από τη στιγμή που κάποιος φτάσει στο σημείο να εκφραστεί κατά τέτοιον τρόπο, ότι και να του πει κανείς (από αντμίν έως απλός χρήστης), δεν έχει καμία σημασία, διότι δεν θα του πει κάτι που δεν ξέρει ήδη. Τι να πεις δηλαδή; "ξέρεις αγαπητέ χρήστη γίνεσαι προσβλητικός και αν συνεχίσεις υπάρχει κίνδυνος να αποκλειστείς";;; Το ξέρει πριν ανοίξει το στόμα του.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από AGIS »

Σίγουρα έτσι είναι, και οι κανόνες υπάρχουν, και βλάπτει και η πολλή σοβαρότητα και ο πολύς χαβαλές. Και ούτε τίθεται θέμα ασυλίας για κανέναν.

Το ερώτημα μου έχει να κάνει (από αυτά που διάβασα) με την περίπτωση όπου κάποιος παραβιάζει κανόνα και ο άλλος, από την κακιά την ώρα, τού λέει για τη θεία του. Και τελικά η συνέχεια έχει ξεφύγει από την περιοχή του κανόνα και έχει μεταφερθεί στην περιοχή της θείας.

Προσωπικά είδηση πήρα μόνο τα αρχικά ποστ με τις πλακίτσες κι όταν ξανάνοιξα τον υπολογιστή είδα την κατάσταση με τα ερωτηματικά κλπ. Ούτε στο τσατ μπαίνω, και άλλωστε πολλά έγιναν μέσω πμ. Έτσι μου έκανε εντύπωση, με ξάφνιασε η απόσταση από την αρχική άστοχη πλάκα έως αυτά που διάβασα παραπάνω.
Έναν προβληματισμό λοιπόν έχω κι εγώ -όχι βέβαια σαν αντμίν ή συντονιστής- και θέλησα να τον εκφράσω. Από μέρους μου δεν πρόκειται να δώσω συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Admin »

Όπως φάνηκε έχει ξαναγίνει επανηλειμμένα η άστοχη πλάκα. Δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση αυτό. Γράφω ότι θεωρώ ότι για να μπορούμε να έχουμε ένα επίπεδο στην κουβέντα μας πρέπει να συνεισφέρουμε όλοι. Για να τα χώνουμε, να τρομπάρουμε και να αρμέγουμε είμαστε όλοι καλοί; Ο χώρος σχεδιάστηκε για εμπλουτισμό των γνώσεων, όλη η πληροφορία έχει μαζευτεί από όλους, η λαϊκή μουσική είναι για όλους, έχετε δει με ποια λογική λειτουργεί η σελίδα. Από το γουίκι μέχρι το ράδιο και τις παραγγελιές, από το φόρουμ μέχρι το καφενείο.

Γιατί όλοι όμως να μη συνεισφέρουμε ώστε να διαφυλάσσουμε αυτό το πράγμα και στο τέλος μένει μόνο ο κακός και έρμος αντμιν να φυλάει ακόμα και για τα καραγκιοζιλίκια. Δεν μπορώ να το κάνω πιο ξεκάθαρο. Υπάρχει κούραση πια.

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”