ΤΖΙΒΑΕΡΙ

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
kampas
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2006 10:29 am
Τοποθεσία: Χαϊδάρι

ΤΖΙΒΑΕΡΙ

#1 Δημοσίευση από kampas »

Χαιρετώ την παρέα...

Οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι αύριο Παρασκευή 14/9 ξεκινά η σεζόν για το Τζιβαέρι...

Προσωπική μου γνώμη και σύμφωνα με τα δεδομένα των προηγούμενων ετών, το εν λόγω "ρεμπετάδικο" ξεχωρίζει από όλα τα άλλα του είδους (νυχτομάγαζα με πάλκο, πίστα και ηλεκτρική ενίσχυση) και σε ότι αφορά το ρεπερτόριο και σε ότι αφορά την προσέγγιση των πρώτων εκτελέσεων...

Να συμπληρώσω επίσης ότι απουσιάζουν λουλουδούδες και άλλα καλλωπιστικά φυτά...

Άντε και καλές ακροάσεις...[/b]
...Γι' αυτό και σ' ονομάσανε "Τρελό Κορίτσι Άπονο"...

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

#2 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Την περασμένη βδομάδα βρέθηκα στο Τζιβαέρι. Αν κι έλειπαν δυο βασικοί συντελεστές η Ελένη κι ο μπουζουκτζής σε γενικές γραμμές ήταν πολύ καλά. Λείπει βέβαια το βαρύ ρεπερτόριο εν τούτοις αξίζει τον κόπο να πάει κανείς. Απέχει μακράν των άλλων ρεμπετάδικων.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από Dreamlander »

ΠΡΟΚΟΠΗΣ έγραψε:...Απέχει μακράν των άλλων ρεμπετάδικων.
ΠΡΟΚΟΠΗ όταν λες "μακράν" τι εννοείς;
Για παράδειγμα, έχεις πάει στο "Ταξίμι" φέτος;
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
damalailama
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006 07:39 pm
Τοποθεσία: Νικαριά!

#4 Δημοσίευση από damalailama »

πάντως φίλε Ηρακλή, ο Δημήτρης που παίζει στο ταξίμι φέτος έφυγε από το Τζιβαέρι...Όπως και να χει, ορχήστρα σαν κι αυτή δεν έχω ξανακούσει (αναφέρομαι κυρίως στο σύνολο και την αίσθηση που βγάζουν, και όχι στις μονάδες. Αν και ο κιθαρίστας (Σκούτας Βασίλης) , ο ακορντεονίστας (Μηταράκης Δημήτρης) και η τραγουδίστρια (Η Ελενάρα!) είναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ !)
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

stamos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006 11:09 pm

#5 Δημοσίευση από stamos »

Tι τα θες το ΤΖΙΒΑΕΡΙ ειναι μακραν μπροστα και σε ποιοτητα και σε ηχο και σε ρεπερτοριο.Οι ανθρωποι παιζουν την αμμο της θαλασσας.Ακομα και το Σαββατο κρατανε το ρεμπετικο και μη ξεχναμε οτι ειναι παλκο.Μαγκια μεγαλη τα παιδια που γλεντουν τον κοσμο με ρεμπετικα.Πιστευω οτι μαθαινουν στο κοσμο το αυθεντικο ρεμπετικο και πρεπει να υποστηριζουμε τετοιες προσπαθειες.ΜΠΡΑΒΟ στον Σταμουλη ιδιοκτητη και μπουζουξη που το παλαιβει.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#6 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Φιλε Σταμο, εγω θα συμφωνησω μονο στο ρεπερτοριο και την ποιοτητα των μουσικων. Οσον αφορα τον ηχο, εγω τον θεωρω τραγικο. Κριμα, γιατι η ορχηστρα ειναι μουσικαρες, ενας κι ενας! Για να ειμαι ακριβης, οταν ειχα παει εγω, επαιζε ο Σκουτας και ο Κρανιδας (τουλαχιστον μονο αυτους ηξερα) και τραγουδουσε μια λεπτη κοπελα. Παιζαν ο,τι ηθελαν, αλλο επιπεδο.

Αλλα ο ηχος ηταν τοσο τραγικος που δε μπορουσα να πιω το ποτο μου, ειχα εκνευριστει αφανταστα!

Εκτος αν αλλαξε κατι απο τοτε... Νομιζω οτι ειχα παει το χειμωνα του '07.

stamos
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006 11:09 pm

#7 Δημοσίευση από stamos »

Το χειμωνα που περασε δεν ηταν ο Κρανιδας.Λογικα θα ηταν απο 2006 και πριν.Ομως ο ηχος ειναι καθαροτατος και παιζουν με καψες αλλα καμια φορα παιζουν δυνατα και τοτε πρεπει να τους το λες διακριτικα και χαμηλωνουν.Εχω περιεργεια φετος που θα ειναι ο Μπαμπης ο Γκολες τι θα γινει.Πιστευω θα ειναι κορυφη.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”