Τα «άπαντα» του Γιοβάν Τσαούς.



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

Τα «άπαντα» του Γιοβάν Τσαούς.

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

Είναι ωραίο ότι σιγά-σιγά, ανεβάζοντας ένα-ένα τραγούδι ο καθένας, συμπληρώνουμε τις δισκογραφίες. Πχ πρόσφατα συμπληρώσαμε τα «άπαντα» του Δελιά. Κοίταζα τώρα που ανέβασε ο a.a.d. την «Βλάμμισσα» και είμαστε πολύ κοντά και για να συμπληρώσυμε του Γιοβάν Τσαούς, και σκέφτηκα να ζητήσω από τους λοιπούς θαμώνες να το αναλάβουμε όλοι σαν «μίνι-αποστολή» να βρούμε και τα εναπομείναντα δύο που μας λείπουνε από αυτό τον αξιόλογο συνθέτη: 1) «Γελασμένος» 2) «Δροσάτη Πελοππόνησος» (καλαματιανό). Και τα δύο τα τραγουδάει ο Στελλάκης. Ξεκινάω να ψάχνω κι εγώ, ευχαριστώ όσους ανταποκριθούνε.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Ο a.a.d ανέβασε κιόλας την Πελοππόνησο! Ευχαριστούμε πολύ φίλε!

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#3 Δημοσίευση από mpletsas »

Μέσα σε ένα διωράκι δύο στα δύο από τον a.a.d. και πλέον η ρεμπετοσελίδα διαθέτει το σύνολο της δημιουργίας του Τσαούς! (Ευχαριστώ και πάλι.)

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#4 Δημοσίευση από vacondios »

Πρώτα πρώτα το τραγούδι "Εγώ θέλω Πριγκηπέσσα" που στη σελίδα αποδίδεται στον Γιοβάν Τσαούς ανήκει στον Παναγιώτη Τούντα.

Για όσους δεν το ήξεραν το πραγματικό όνομα του Γιοβάν Τσαούς είναι Γιάννης Εϊζηρίδης.

Είναι εύκολο να βρεθούν τα άπαντα του Γιοβάν Τσαούς διότι η δημιουργία του είναι πολύ περιορισμένη. Αυτό συνέβη διότι το 1936 όταν ο Μεταξάς επέβαλε λογοκρισία στην πνευματική δημιουργία ο Γιοβάν Τσαούς πικράθηκε και απογοητεύτηκε τόσο πολύ που σκέφτηκε "Δε πα να γαμ.. όλοι σας" και σταμάτησε να ηχογραφεί τραγούδια.

Για άντε να βρείς τα άπαντα ας πούμε του Μάρκου Βαμβακάρη που είναι κάποιες χιλιάδες τραγούδια! Ούτε ο ίδιος δε θα μπορούσε να τα συγκεντρώσει!

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#5 Δημοσίευση από mpletsas »

Φίλε Βακόνδιε έχεις δίκαιο ότι μπορεί να είχε και άλλα τραγούδια που δεν τα δισκογράφησε ποτέ (για τους λόγους που είπες), οπότε το «άπαντα» σαφώς και σημαίνει «άπαντα τα δισκογραφημένα ». Από την άλλη επειδή ακριβώς είναι λίγα ήταν και πιο εύκολο να δούμε τί εχουμε στην σελίδα και τί μας λείπει. Για τον Βαμβακάρη πχ για τους λόγους που είπες, τρέχα γύρευε.
Με την ευκαιρία, για το «Θέλω πριγκηπέσσα» τυχαίνει να έχω υπόψιν κάτι πράγματα. Επισήμως είναι του Τούντα, όπως λες. Πάρα πολλοί όμως το αποδίδουν στον Τσαούς. Κι εμένα μου φαίνεται πιθανόν αλλά επειδή δεν το κατέχω καλά το αντικείμενο, δεν μπορώ να έχω θέση. Φαίνεται ότι το παληκάρι που το ανέβασε δεχόταν αυτή την άποψη πέραν αμφιβολίας και το πέρασε στην κατηγορία «Τσαούς.»
Απλώς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι τα στοιχεία μου τα βρίσκω όλα στο δίκτυο, με πολλή επιφύλαξη φυσικά και κοιτάω να τα διασταυρώνω. Δεν έχω κανένα από αυτά τα βιβλία για το ρεμπέτικο. Κάνω google τίτλους και συνθέτες και βρίσκω σελίδες, συχνά από φόρουμ που συζητάνε «ειδήμονες» και συχνά αναφέρουν τις πηγές τους.
Βέβαια (ξεφεύγοντας από το θέμα) πολλοί τέτοιοι «ειδήμονες», έτσι όπως σκυλοτρώγονται, δίνουνε εντύπωση προς τα έξω ότι οι ρεμπετόφιλοι είναι μίζεροι και φθονεροί. Χίλιες φορές καλύτερα εδώ, που και να μην ξέρουμε
τα πάντα, έχουμε ωραία κουβέντα και μοιραζόμαστε στοιχεία και τραγούδια.
Γι'αυτό ευχαριστώ και για την παρέμβασή σου.

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από a.a.d. »

Χαιρετώ την παρέα.Γράφω για να διευκρινίσω τα εξής¨
1.Δεν ειμαι ειδικός ερευνητής (ρεμπετολόγος)
2.Τις όποιες γνώσεις έχω,και παρουσιάζω στους τίτλους των τραγουδιών που
¨ανεβάζω",τις έχω από το διαδίκτυο,τον Σχορέλη,τον Πετρόπουλο,τις βιογρα-
φίες που κυκλοφορούν,και από τις..αναμνήσεις μου.(Ναι ειμαι αρκετά μεγαλος
για να έχω και τέτοιες).
3.Δεν έχω να παραθέσω "ντοκουμέντα από το αρχείο μου" ούτε και επιθυμώ να
πείσω κανέναν για τις απόψεις μου,μήτε ενδιαφέρομαι μετά μανίας για την ακρίβεια των ιστορικών στοιχείων.
4.Αποφάσισα να "αναβάσω" τον "κόπο" μου στο site πρώτον για να τον απο-
λαύσουν και άλλοι,όπως και εγώ απολαμβάνω τους "κόπους" άλλων, και δεύ-
τερο γιατί πιστεύω ότι το καλλίτερο backup είναι η διασπορά.
Εύχομαι να περνάτε καλά,ακούγοντας και τα ρεμπέτικα που σίγουρα αγαπάτε
όσο και εγώ.
Φιλικά ,a.a.d.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#7 Δημοσίευση από mpletsas »

Γεια χαρά a.a.d! Δεν χρειάζεται να διευκρινίσεις τίποτα ούτε και νομίζω ότι κανένας (πχ Βακόνδιος) σε εμέμφθη (αυτό έλειπε!). Απεναντίας, ανέβασες τα δύο τραγούδια μπαμ-μπαμ και γενικά συνεισφέρεις χωρίς πολλά λόγια. Αυτό που ανέφερα για τις πηγές μου είναι για να μη με περάσουνε για κανάν ξερόλα (δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με αυτή την μουσική και δεν κατέχω πολλά).
Τώρα ένα σχόλιο που έκανα, είναι για πράγματα που μου την σπάνε σε άλλα φόρουμ και δεν έχουνε καμία σχέση με τους θαμώνες αυτής της σελίδας, που είναι κύριοι να πούμε.
Και για την διασπορά ως backup, όντως αυτή η σελίδα κάποτε θα πάψει να υφίσταται και πρέπει ό,τι βάζουμε πάνω να διαδοθεί όσο περισσότερο γίνεται. για να τα βρίσκει ο κόσμος και αργότερα. Καλή συνέχεια!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”