Για το λήμμα ''λαϊκοί δρόμοι" της εγυκλοπαίδειας

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Για το λήμμα ''λαϊκοί δρόμοι" της εγυκλοπαίδειας

#1 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Επειδή ως γνωστόν υπάρχει μια σύγχιση με την ονοματολογία των λαϊκών δρόμων, θα παρακαλούσα να συζητηθούν εδώ οι όποιες διαφορές ή διαφωνίες έχετε, ώστε να είναι όσο το δυνατον πιο πλήρη τα κείμενα.

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#2 Δημοσίευση από issipap »

xxx
Τελευταία επεξεργασία από issipap σε 04 Μαρ 2009 09:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#3 Δημοσίευση από issipap »

xxx
Τελευταία επεξεργασία από issipap σε 04 Μαρ 2009 09:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#4 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Καλώς όρισες issipap!

Χαίρομαι που έχεις όρεξη και γνώση απ' ότι φαίνεται για να ξεκινήσει μία εκ νέου συζήτηση για τους λαϊκούς δρόμους γενικότερα και για το περιεχόμενο του wiki ειδικότερα. Αναφέρω εκ νέου συζήτηση, διότι το θέμα έχει απασχολήσει και στο παρελθόν τους θαμώνες.

Θα το επιθυμούσα πάρα πολύ να συμμετέχω σε μία τέτοια συζήτηση, αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο αυτήν την περίοδο, διότι πέραν των άλλων υποχρεώσεων ασχολούμαι με τους ρυθμούς. Αυτό φαντάζομαι θα ισχύει και για άλλα μέλη της ρεμπετοσελίδας (βλ. σχετικό post wiki και παρτιτούρες - ταμπλατούρες)

Χαιρετώ και εύχομαι καλή συνεισφορά!

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#5 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

Χαιρετε ολοι!

Μπραβο σου ρε issipap! ! ! ! Πολυ καλα μας τα λες και χαιρομαι που υπαρχουν αποψεις σαν και τη δικη σου. Χαιρομαι επισης που αναφερεσαι στα δυο αυτα βιβλια. δυστυχως και αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να υπαρχουν αλλα που να καταγραφουν το θεμα με καλυτερο τροπο. Εκτος των αλλων υπαρχουν πολλα αλλα (πολυ γνωστα και καλυτερα να μην αναφερθω και δωσω λαβη για παρεξηγησεις) που το περιγραφουν με τελειως μα τελειως ΛΑΘΟΣ προσεγγιση! ! Θελω και γω να συνεχιστει η κουβεντα γιατι ειναι πολυ σημαντικη και θα κανω οτι μπορω και γω απο τη μερια μου για να βοηθησω (οσο με αφηνει ο σχεδιασμος αυτοκινητων να ασχοληθω με κατι αλλο). Χαιρομαι επισης που αυτο το θεμα 'πιανεται' τωρα μαζι με τους ρυθμους που αναπτυσεται στο αλλο ποστ. Ακομα καλυτερα ειναι να συνεχησουν και να καταληξουν μαζι σε ομοφωνια! γεια και χαρα λοιπον!

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#6 Δημοσίευση από socrates »

Γεια σας και σ'αυτη τη συζητηση παιδια. Χαιρομαι που την ανεσυρε ο Ισιπαπ. Δηλωνω πως συμφωνω με τους τρεις προλαλησαντες ως εδω. Θελω να τραβηξω την προσοχη σας στους κινδυνους της πελαγοδρομιας και του ανεπαρκους χρονου ολων μας. Ειμαστε ηδη μπλεγμενοι σε μια πολυπλοκη συζητηση για τους ρυθμους. Θα βρουμε χρονο να συζητησουμε και τους μουσικους τροπους παραλληλα? Καλο κουραγιο. Αναφορικα με την βιβλιογραφια τωρα: Το βιβλιο του Μαυροειδη ειναι αψογο και επιστημονικοτατο. Το μονο τρωτο που του βρησκω ειναι οτι (κατ' αναγκη) συγκρινει την θρησκευτικη μουσικη παραδοση ενος λαου (βυζαντινη), με την κοσμικη μουσικη παραδοση ενος αλλου (αραβικη). Αισθητικα, κατα την γνωμη μου, ανομοια μεγεθη. Η παρουσιαση που κανει στα αραβικα μακαμ ειναι επιλεκτικη (βλεπε στο βιβλιο τα κριτηρια επιλογης του) και καθολου διεξοδικη, (απουσιαζουν παντελως οι χωρες του Μαγκρεμπ). Παντως το βιβλιο εχει ανεκτιμητη αξια σαν εγχειριδιο συγκριτικης μουσικολογιας. Μια πολυ πιο περιεκτικη και εμπεριστατωμενη εργασια για την αραβικη μουσικη ειναι η εξατομη "La Musique Arabe" του Ροδολφου ντ' Ερλανζε. Για οσους διαβαζουν γαλλικα και εχουν προσβαση σ' αυτην, την συνηστω χωρις κανενα δισταγμο. Επισης ο ιδιος ο Μαυροειδης δινει στο βιβλιο του μια πολυ ενδιαφερουσα και πληρη βιβλιογραφια. Η γνωμη μου ειναι οτι χρειαζομαστε προσβαση στο μεγαλυτερο μερος της, αν προκειται να θεσουμε επιτελους αυτη την συζητηση σε καποια επιστημονικη βαση.
Αυτα και περιμενω αποψεις.

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#7 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Συμφωνώ και εγώ με όσα λέει ο Ισιπαπ και χαίρομαι που και κάποιος άλλος είδε το λάθος που πέρασε στη μουσική του ρεμπέτικου όταν οι ντόπιοι (Μάρκος κλπ.) έμαθαν τις ονομασίες των δρόμων που ήδη έπαιζαν, μάλλον από τον Γιοβάν Τσαούς. Εγώ πιθανολογώ ότι το λάθος δεν οφείλεται στα ασυγκέραστα διαστήματα αλλά απλά σε παρανόηση. Δεν θα επεκταθώ όμως, γιατί πραγματικά το θέμα των δρόμων είναι πολύ μεγάλο και πολύπλοκο.

Για τη βιβλιογραφία, το βιβλίο των Βούλγαρη / Βανταράκη δεν το έχω διαβάσει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Για τον Μαυροειδή προειδοποιώ ότι δεν είναι εύκολο βιβλίο, αν δεν έχεις κάποιες γνώσεις δεν το διαβάζεις εύκολα. Τα ίδια ισχύουν, φαντάζομαι, και για το La Musique Arabe (εξάτομο!!!) που δεν το ξέρω. Και μην ξεχνάμε και το Θεωρητικόν του Σίμωνος Καρά, που όμως και αυτό είναι πολύ δύσχρηστο και προσβάσιμο μόνο σε όσους έχουν ευχέρεια στην παρασημαντική γραφή. Ως παλαιός μαθητής όμως του Καρά, δεν συμφωνώ με την άποψη του Socrates ότι η «βυζαντινή» μουσική είναι αποκλειστικά εκκλησιαστική παράδοση. Ο Καράς προσπάθησε να αποδείξει ότι το σύστημα αυτό (θεωρία, γραφή και πράξη) εφαρμόζεται, αν το θελήσουμε, και στην κοσμική μας μουσική. Δεν κατάφερε να πείσει όμως αρκετούς, εκτός από εμένα.
Νίκος Α. Πολίτης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”