ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
G
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2004 08:47 am

ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

#1 Δημοσίευση από G »

Καλημερα.
Αναρωτιεμαι γιατι υπαρχουν τοσα λιγα τραγουδια του Γρηγορη Μπιθικωτση στο site... Ειναι για καποιο λογο ιδιαιτερο η απλως τυχαινει και δεν ανεβαινουν εδω;
Ευχαριστω

G

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 25 Σεπ 2004 03:49 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

#2 Δημοσίευση από Μιχάλης »

Συγγνώμη βρε αδελφέ, αλλά τί σχέση έχει ο Μπιθικώτσης με το ρεμπέτικο;
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#3 Δημοσίευση από vacondios »

Η μόνη σχέση που έχει ο μεγάλος ερμηνευτής Γρηγόρης Μπιθικώτσης με το ρεμπέτικο δεν είναι μουσικής υφής. Είναι ένα ποδήλατο. Ένα ποδήλατο με το οποίο το 1959 επισκεέφτηκε το σπίτι του Μάρκου Βαμβακάρη για να του μεταφέρει πρόταση του Τσιτσάνη διευθυντή της Columbia για την αναβίωση του και το ξεκίνημα της δεύτερης καριέρας του Μάρκου. Το κίνητρο ήταν χρηματικό για εκείνους που τον έστειλαν, αλλά το όφελος για εμάς ήταν η δεύτερη καριέρα του μεγάλου Δημιουργού. Ερμήνευσε και κάποια τραγούδια του Βαμβακάρη όπως η "Φραγκοσυριανή" και το "Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά" αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι ούτε αυτές οι ερμηνείες έχουν θέση σ' αυτό το site.

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 25 Σεπ 2004 03:49 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη

#4 Δημοσίευση από Μιχάλης »

Φίλε Βακόνδιε συμφωνώ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Έχω έναν δίσκο υπό τον τίτλο ''40 χρόνια Βαμβακάρης'' εδώ και 10 χρόνια, στον οποίο τραγουδά ο Σερ... και έτσι όπως τον πήρα, έτσι τον άφησα.
Άλλο να παίζει η ΤΕΤΡΑΣ Η ΞΑΚΟΥΣΤΗ και άλλο οι υπόλοιποι. Τελικά έχει γλύκα και βάρος το γραμόφωνο.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#5 Δημοσίευση από vacondios »

Δεν θέλω να υποτιμήσω την αξία του Μπιθικώτση. Απλώς ή φωνή του είναι για για άλλου είδους τραγούδια όπως του Θεωδοράκη κλπ. Την τύχη του στο Ρεμπέτικο Τραγούδι δεν μπορεί να τη σώσει ούτε το περίφημο "Γειά σου Μπιθικώτση" που ακούγεται να να του λέει ο Μάρκος Βαμβακάρης στην επανεκτέλεση του "Όλοι οι ρεμπέτες του Ντουνιά"

G
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2004 08:47 am

ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

#6 Δημοσίευση από G »

Μαλλον το λαθος ηταν δικο μου.... απλα απο τα τοσα πολλα κομματια που περιεχει το site τα τραγουδια του Μπιθικωτση ηταν πολυ λιγα και μου φανηκε περιεργο.
Ετσι κι αλλιως οι διευκρινισεις καλο μου εκαναν...

G

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#7 Δημοσίευση από vacondios »

Η αξία του Μπιθικώτση στο Ελληνικό τραγούδι είναι τεράστια και αναμφησβήτιτη. Άσχετα με το εάν υπηρέτησε ή όχι το ρεμπέτικο προτείνω όλοι οι φίλοι αυτού του site να ενώσουμε τις σκέψεις μας και τις προσευχές μας και να του τις στείλουμε στις δύσκολες ώρες που περνάει και να βγεί νικητής και υγειής από το Νοσοκομείο!

Γειά σου Μπιθικώτση!!!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”