Απορια για στιχους

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
sarant
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Δεκ 2004 09:28 am

#43 Δημοσίευση από sarant »

Marios 2nd έγραψε:Σιγα σιγα αρχισα να ακουω και γω εξι.
Δεν καταλαβαινω ομως γιατι να λεει τσι…και να μην λεει τις ?
Μιλουσε ετσι ο Μπατης, χρησιμοποιοντας δηλαδη το τσι? Εχει ξαναπει το τσι και σε αλλα τραγουδια?
Πιστευω πως το τσι αν δεν εισαι απο συγκεκριμενη περιοχη της Ελλαδος, δεν το χρησιμοποιεις. Οποτε εδω πως το κολλησε ? Βεβαια θα μου πειτε ….κολαει δεν κολαει……..
Αυτό ετοιμαζόμουν να το γράψω κι εγώ. Ο μονος λόγος που συνηγορεί υπέρ του τσι είναι πως στο "τις φωτιές" το σίγμα με το φι τρίβονται το ένα πλάι στ' άλλο και κάπως δεν ρέει εντελώς ομαλά.
Όμως, ο Μπάτης ήταν θαρρώ από τα Μέθανα. Είτε αρβανίτης, είτε ντόπιος δεν το έχει το τσι στη μιλιά του. Μην ξεχνάμε πως ηχογραφεί το 1930 περίπου, σε περίοδο που οι σμυρνιοί πρόσφυγες, που έχουν το τσι, είναι αντιπαθείς στις πειραιώτικες πιάτσες, όπως κι οι επτανήσιοι άλλωστε, που επίσης το έχουν. Οπότε, κοινωνιολογικογλωσσικά (!) αν το δεις, απίθανο μοιάζει να διάλεξε έναν σταμπαρισμένο τοπικό ιδιωματισμό που δεν είναι και δικός του στο φινάλε.
(Εδώ τόσοι και τόσοι σμυρνιοί ηχογράφησαν τραγούδια μετά το 22 στην Ελλάδα και ούτε σε ένα δεν θυμάμαι τον χαρακτηριστικό σμυρνέικο πληθυντικό σε -ηδοι, που όμως έδινε κι έπαιρνε στους συνοικισμούς).
[/i]

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#44 Δημοσίευση από max »

Τώρα δεν νομίζω ότι χάνεται η ουσία του τραγουδιού με τέτοιες συζητήσεις. Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι από τα χαρακτηριστικά του Μπάτη και νομίζω ότι όλους μας αγγίζει κάθε φορά που το ακούμε. Γι' αυτό και έχει σημασία για μένα να γνωρίζω τι ακριβώς ακούω, τι ακριβώς τραγουδάω.
Το βρίσκω ιδιαίτερα γοητευτικό ακόμα και αν ισχύει το "έξι", ότι λέει "μ'εξι φωτιές μαλώνει", για αυτήν ακριβώς τη λεπτομέρεια.

Βέβαια να σας πω την αλήθεια, το "τσι" μου πάει καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από max σε 25 Σεπ 2008 01:02 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#45 Δημοσίευση από bill1961 »

Καλά με την ίδια λογική, που πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί λέει καζανάκι κι όχι καζανάκια, πρέπει και να αναρωτηθούμε γιατί λέει φωτιές κι όχι φωτιά.
Καθόλου δεν αναρωτιέμαι γιατί λέει "οι φωτιές" και όχι "η φωτιά", μιας και την έκφραση πχ. "κοίτα τις φωτιές στο τζάκι" με την έννοια "τις φλόγες", την έχω ακούσει.
Αυτό που λέω είναι ότι καταντάει κάπως, πως να το πω, ασυνάρτητο ίσως, το τραγούδι αν δεχτούμε τις "έξη" φωτιές. Εκτός αν ο Μπάτης "διατελούσε εν συγχύσει" ή "εν ευθυμία" κατά την ηχογράφηση, γενονός αναπόδεικτο...
οι σμυρνιοί πρόσφυγες, που έχουν το τσι, είναι αντιπαθείς στις πειραιώτικες πιάτσες
Δε γνωρίζω κατά πόσο ισχύει για το Μπάτη αυτό, όταν "κολλητοί" του είναι ο Αϊβαλιώτης Στράτος, ο Σμυρνιός Δελιάς και σίγουρα έχει πολλές παρτίδες με ένα Πολίτη-Σμυρνιό τον Περιστέρη....

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#46 Δημοσίευση από dimitrios »

Τελικα που καταληξαμε?
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#47 Δημοσίευση από pelagia »

Καθε απο τις "ΕΞΙ" φωτιες εχει το καζανακι της δηλαδη 6 φωτιες + 6 καζανια, ετσι
ταιριασε στην ρημα ετσι το εγραψε...

Αλλιως θα παμε στο " Χτυπω νεκροι κι ανοιξτε μου, να σας το μαρτυρησω
που εννοουσα τις φωτιες ο δολιος να τις ριξω..."
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#48 Δημοσίευση από AGIS »

Κι εγώ δε νομίζω ότι ισχυει πως ήταν αντιπαθείς οι πρόσφυγες στις πιάτσες του μπάτη και των λοιπών. Κι ούτε ότι μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα από τη συμπάθεια ή την αντιπάθεια για το τσι.

Επίσης για το θέμα φωτιές-φωτιά καζανάκι-καζανάκια, συμφωνώ ότι θα μπορούσε να πει φωτιές για τη φωτιά, όμως επίσης θα μπορούσε να πει και καζανάκι για τα καζανάκια: Ρίξε τις φτυαριές σου μέσα στο καζανάκι σου ν' ανάψουν οι φωτιές σου. Ένα ένα τα φτυαρίζουν τα καζανάκια, όχι όλα μαζί.

Παρακάτω, μου φαίνεται απίθανο να υπήρχε ένας θερμαστης για καθένα από τα ενδεχομένως έξι καζάνια. Δηλ. κι άλλοι εξι για τις βάρδιες = 12. Η εταιρία μάλλον θα προτιμούσε έναν θερμαστή για 36 καζάνια...

Όσο για το συμπέρασμα; Τι να πει κανείς, πάντως ζήτημα δημοψηφίσματος δεν νομίζω ότι χωράει. Μάλλον όπως τ' ακούει κι όπως το βλέπει ο καθένας. Ήταν και πλακατζής ο μακαριστός. :D

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#49 Δημοσίευση από ntouzenis »

AGIS έγραψε:....
σκέφτομαι, ότι το να 'χουν τα καράβια έξι καζάνια και να γράφει ο Μπάτης μ' έξι φωτιές μαλώνει δείχνει άνθρωπο που τα θέματά του τα 'χει περπατήσει πριν τα τραγουδήσει. Είναι λοιπόν κι αυτό δουλειά των μουσικών, που εκτός από τους μουσικούς δρόμους των τραγουδιών των παλιών, άμποτες να μελετήσουν (να σεριανίσουν, να περπατήσουν) και τους δρόμους της κοινωνίας μπας και κάνουν και κανένα καινούργιο τραγουδάκι που να πατάει πραγματικά σε όλη αυτή την παράδοση κι ας το παίζουν και με αφρικανικό μονόχορδο.
....
Εχω διαβασει και προσφατα μαλιστα και λογω των συζητησεων για το θεμα εδω μου κανε εντυπωση, οτι ο Μπατης ειχε ενα φιλο θερμαστη. Νομιζω καποιος το αναφερει στο βιβλιο του Χατζηδουλη με Στελλακη, Γενιτσαρη κλπ Επομενως μια και το βλεπω δυσκολο να εχει κατεβει ο Μπατης στις μηχανες καποιου πλοιου -οχι ομως και αδυνατον, εδω εγω κατεβηκα σε υποβρυχιο...- αφου ο Μπατης γενικα ηταν χαβαλες, γυρολογος, καφετζης, πλακατζης, χασ..κλς, κλπ κλπ το πιθανοτερο να εχει ακουσει τις πριγραφες για Μπεϊ, καζανια κλπ απο αυτον τον κολλητο.

Το stokehold σιγουρα ταυτιζεται με την ελληνικη αποδοση του, στόκολο !!

Το τσι συνηθιζει ο Γκολες να το βαζει εκει που δεν το βαζουν οι ρεμπετες και παντα με ψιλοενοχλουσε αυτο ... ελαχιστες φορες μπαινει το τσι σε ρεμπετικα !!

Δεν μπηκα ακομα στα λινκ του μαξ αλλα σιγουρα καποια στιγμη εκτος απο τετοια κειμενα, θα βρουμε και καποια γκραβουρα με θερμαστη -ες .. ειμαι σιγουρος οτι καπου εχω δει ...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”