ΣΑΡΔΑΜ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#29 Δημοσίευση από ntouzenis »

colectorgram έγραψε: Δηλαδη ποσες πολλες φορες το εκανες!!σαν ευσημο μαγκιας στην μορτισσα!! ...
Παρασύρθηκα απο τα θαυμαστικα και τα συμπαρομαρτούντα, που τα θεωρησα υπονοούμενα !!...
;-)
Συγγνωμη για το ξεστρατισμα της κουβεντας !!!

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#30 Δημοσίευση από Pikinos »

Γιώργη,

κι εγώ χάρηκα όταν άκουσα την επεξεργασμένη κόπια του Howard, αλλά εκεί είναι που πελάγωσα, διότι το σύμφωνο “ρ“ ακούγεται αναμφισβήτητα μετά τον υποτιθέμενο “κούπα“.

Colectorgram,

συμφωνώ απόλυτα με την χρήση του “που“. Όπως είπε και ο Γιώργης παραπάνω, είναι λιγάκι “άτσαλος“ (με όλο το σεβασμό) ο στίχος, οπότε τείνω να πιστέψω ότι έχεις δίκιο και σ’ ευχαριστώ, γιατί μου ξεδιάλυνες απορία ετών!!

Άλκη,

βρίσκω απαξιωτικό το σχόλιό σου και κρίμα! Αν δε κάνω λάθος, εσύ είχες την τιμή και την τύχη να συνοδεύσεις στο πάλκο μεγάλα ονόματα του χώρου που ήταν στη δύση τους. Αυτό θα ήταν αρκετό νομίζω για να εξηγήσεις στον εαυτό σου το νόημα της κουβέντας.

Γιατί, άλλο είναι να κάθομαι και να ψειρίζω σε πράγματι ανούσιες συζητήσεις του τύπου αν πχ ο Θερμαστής “με τσι φωτιές“ ή “μ έξι φωτιές μαλώνει“ κι άλλο τα σαρδάμια (στην προκειμένη προέκυψε ότι πιθανότατα δεν πρόκειται για σαρδάμ), που και γαργαλιστικά είναι στο κάτω-κάτω, και κάνουμε το χαβαλέ μας αλλά και έναυσμα αποτελούν για κάποιον να ενδιαφερθεί και ν’ ακούσει τραγούδια που ίσως δεν άκουσε πριν ή άκουσε αλλά δεν πρόσεξε.

ΥΓ Μπορείτε ελεύθερα να με αποκαλείτε ξερόλα και γενικά ό,τι αρέσκεσθε! Η ψυχασθένειά μου άλλωστε, είναι γνωστή! :P
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#31 Δημοσίευση από AGIS »

pelagia έγραψε:......................
ΘΑΝΑΣΗ , καποιοι μπερδευονται κι απο την υπαρξη μασελας , χωρις καμμια πλακα ...
Πθάχνω να καταλάβω αν η επιθήμανθη για την ύπαρκθη μαθέλας αναφέρεται θε τραγουδιθτές του ρεμπέτικου, ή αν η Πελαγία υπονοεί κάτι για κάποιον από τουθ θυμμετέχοντες θτη θυζήτηθη.
Θε ότι με αφορά αντιπαρέρχομαι κάθε νύκθη ότι μπερδεύτηκα, οπότε μένει να βρεθεί ποιός άλλος φοράει μαθέλα εδώ πέρα.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#32 Δημοσίευση από AGIS »

Θε θυνέχεια του προηγούμενου ποθτ μου, αναρωτιέμαι μήπωθ θτο θχόλιο αυτό τηθ Πελαγίαθ οφείλεται και το θυμωμένο - ειρωνικό του Άλκη:
Alcibiadis έγραψε:.............................
υγ. και για να μπω και γω στο κλίμα θα ρωτήσω το εξής...
πόσα χρυσά δόντια φαίνονται στο χαμόγελο του Παπαιωάννου;;
(απ' τις τελευταίες έγχρωμες φωτογραφίες του) . Μήπως κάποια σημεία "κακής άρθρωσης" οφείλονται εκεί;;;
Πθυχραιμία, παιδιά, ίθωθ όλα εκθηγούνται εδώ:
forum/viewtopic.php?t=2567
Δεν θέλω να τθακώνεθτε εκθαιτίαθ μου, και θυγγνώμη που ψθευδίδω αλλά έχω χάθει τη μαθέλα μου και την πθάχνω από χθεθ.

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#33 Δημοσίευση από colectorgram »

Και για επανερθω σε κατι που δεν εχει βεβαια σαρδαμ αλλα εχω βαρεθει να το ακουω συνεχως λαθος μια και το τραγουδι παιζεται καθε βραδυ παντου!!! Προκειτε για το ''Μου'φαγες τα δαχτυλιδια'' του Μητσακη. Εκεινο το ''Μπραβο σου τ'ΑΞΙΖΕΙΣ''. Η Ελλη Σοφρωνιου λεει '' Μπραβο σου ΤΣΑΧΠΙΝΗ''!!! Η μπαμπεσσα αποδεχεται οτι με την τσαχπινια του την καταφερε και τον αντεχει ακομα παρ'ολα τα δαχτυλιδια και τα.....σανιδια!!

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#34 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Pikinos έγραψε:
Άλκη,

βρίσκω απαξιωτικό το σχόλιό σου και κρίμα! Αν δε κάνω λάθος, εσύ είχες την τιμή και την τύχη να συνοδεύσεις στο πάλκο μεγάλα ονόματα του χώρου που ήταν στη δύση τους. Αυτό θα ήταν αρκετό νομίζω για να εξηγήσεις στον εαυτό σου το νόημα της κουβέντας.

:P
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο δεν μπορώ να εξηγήσω το νόημα της κουβέντας!
Οι παλιοί δεν ήξεραν ούτε το 1/10 αυτού του είδους των λεπτομερειών που για μας έχουν σημασία. Τους ενδιέφερε όμως το πώς θα παιχτεί το τραγούδι
και το πως θα αποδοθεί αισθητικά. Εμείς (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) ξέρουμε λεπτομέρειες (που σε βγάζουν έξω απ΄τα ρούχα σου)
και όταν έρχεται η ώρα να τραγουδήσουμε και να παίξουμε αντί να κρατήσουμε... πένα "κρατάμε" την "λεπτομέρεια"!... αυτή μας μάρανε!...
Η γνώση του ρεμπέτικου δυστυχώς μόνο στο "δια ταύτα" αποδεικνύεται...

....
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#35 Δημοσίευση από pelagia »

Ειναι "υπεροχο" , ενα τραγουδι οταν παιζεται να αποδιδεται "σωστα" και τονικά και οσον αφορα
τα λογια του και τη σειρα των στροφων του (οχι η δευτερη να παιζεται πρωτη κ.λ.π.) ...

Και αναφερομαι σε σημερινες επανεκτελεσεις στα διαφορα ρεμπεταδικα , ταβερνεια κ.λ.π.

Τωρα για τα σαρδαμ των "συγχωρεμενων" , ολοι μας κανουμε καποια στιγμη , απλα ανοιχτηκε
ενα θεμα και το εξεταζουμε ειτε χαριτολογωντας , ειτε προσπαθωντας να ξεδιαλυνουμε το νοημα
καποιας φρασης , που ενδεχομενως καποιος συμφορουμιτης μας , την ακουσε καλυτερα απο μας ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”