BOUZOUKI MOU DIPLOHORDO, ESY THA METANOIOSEIS



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#8 Δημοσίευση από vacondios »

mpletsas έγραψε:Για το διπλόχορδο όντως υπάρχει μία ενδιαφέρουσα ιστορία, γιατί επισήμως είναι καταχωρημένο στον Περιστέρη αντί του Βαμβακάρη. Προσετέθησαν ορισμένα στοιχεία στο σχόλιο.
Και δεν είναι το μόνο τραγούδι που κατα την ΑΕΠΙ έχει ψευδώς ιδιποιηθεί ο Περιστέρης.Ο Περιστέρης ήταν υψηλόβαθμο στέλεχος της δισκογραφικής βιομηχανίας της εποχής εκείνης (δεκαετία 1930) και πού και πού αγόραζε τα δικαιώματα και την πατρότητα τραγουδιών όταν ο αληθινός συνθέτης είχε άμεση ανάγκη από χρήματα. Πλην όμως αυτό που κατάφερε είναι τώρα εμείς να μη γνωρίζουμε την πραγματική του δημιουργία. Άραγε είναι το "Μινόρε της Αυγής" του Περιστέρη ή δεν είναι? κι αν δεν είναι τίνος είναι?

Πάντως κατά τη γνώμη μου η αποτίμηση της συνολικής προσφοράς του Σπύρου Περιστέρη είναι θετική. Έχει βοηθήσει πολλούς να αναδειχτούν Ο Περιστέρης πίεσε το Μάρκο να τραγουδήσει ενώ ο ίδιος ο Μάρκος πίστευε ότι η φωνή του δεν είναι καλή.

Άβαταρ μέλους
Κώστας Ε.
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 03:05 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: BOUZOUKI MOU DIPLOHORDO, ESY THA METANOIOSEIS

#9 Δημοσίευση από Κώστας Ε. »

Τις πληροφορίες για τα τραγούδια τις πήρα από το www.kithara.vu το οποίο θεωρώ αξιόπιστο, τώρα αν κάποιος έχει διαφορετική άποψη καλώς την έχει. Εγώ δεν είμαι (και δεν σκοπεύω να γίνω) ιστορικός ρεμπετολόγος.

Άβαταρ μέλους
kyma
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Σεπ 2004 08:32 am
Τοποθεσία: Europe

#10 Δημοσίευση από kyma »

Prosoxh shs plhrofories apo thn "kithara"... den einai ola etsi opos ta lene ekei.
Apla kapios akouse kapou kati kai to anafere thn gnosh tou sthn istoselida ths kitharas... propantos oi rithmoi pou anaferonte " kai me MIDI" Sound einai apolitos xalia kai la8eumenes !!!!!

Den leo oti den kanoun kali doulia ta paidia , ala oti afora plhrofories gia rembetika kai ru8mous , den eionai ola sosta.

Mono enas pou exei stilei kapia spania rembetika, kati kseri...

Smoking
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Φεβ 2005 06:13 pm

#11 Δημοσίευση από Smoking »

vacondios έγραψε:Λοιπόν εγώ αυτό το τραγούδι το έχω αλλά η εκτέλεση που το έχω δεν το τιμάει καθόλου ούτε το τραγούδι ούτε το δημιουργό του το μεγάλο Δάσκαλο Μάρκο Βαμβακάρη. Ας ελπίζουμε να βρεθεί η αυθεντική.

Μια ερώτηση: Τί έκανε το κακόμοιρο το μπουζούκι για το οποίο θα μετανιώσει?

Τα λόγια έχουν ως εξής:
Μπουζούκι μου διπλόχορδο μπουζούκι μου καημένο
μονάχα εσύ παρηγορείς κάθε φαρμακωμένο

Το ντέρτι που χω στην καρδιά το ξέρεις και λυπάσαι
πριν να με κάψεις άπιστη ποιός ήμουν το θυμάσαι

Τώρα με αποστρέφονται με λένε αλανιάρη
τί θέλω τέτοια μια ζωή ο Χάρος να με πάρει

Μπουζούκι σύντροφε πιστέ εσύ μονάχα μένεις
αυτήν την άχαρη ζωή να μου την εγλυκαίνεις


Το τριτο τετραστιχο εινα騨
Κι αν ειμαι αλανης φουκαρας
δεν φταιω σας το λεω
για δυο ματακια μορτικα
μερα και νυχτα κλαιω

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Το Μινόρε της αυγής συμφωνα με τον Πάνο Σαβοπουλο είναι:
Μουσική:Απόστολος Χατζηχρηστος
Στίχοι:Χαράλαμπος Βασιλειάδης(Τσάντας)

NIKOS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 13 Σεπ 2004 12:05 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

#13 Δημοσίευση από NIKOS »

vacondios έγραψε: Πάντως κατά τη γνώμη μου η αποτίμηση της συνολικής προσφοράς του Σπύρου Περιστέρη είναι θετική. Έχει βοηθήσει πολλούς να αναδειχτούν Ο Περιστέρης πίεσε το Μάρκο να τραγουδήσει ενώ ο ίδιος ο Μάρκος πίστευε ότι η φωνή του δεν είναι καλή.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ www.rebetiko.gr ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΜΑΘΕΣΗ(ΤΡΕΛΑΚΙΑ) ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΙΣΗΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΕΣΕ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”