Ωραίο παιξίμο

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
markos4
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2005 07:30 pm
Τοποθεσία: ΑΜΑΛΙΑΔΑ

ωραίο παίξιμο

#8 Δημοσίευση από markos4 »

Δύσκολο θέμα κολλέγα!!!! Ποιόν να πτωτοπροτείνει κανείς!!!! Μέσα σ΄όλους πάντως θα έλεγα τον Σπόρο, τον Μπέμπη....

Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004 09:46 pm

#9 Δημοσίευση από KONSTANTINOS »

Ενα πολύ ωραίο ωραίο τραγούδι, που κατά τη γνώμη μου το μπουζούκι κυριαρχεί είναι το "Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια" του Περπινιαδη με τον Μπέμπη. Νομίζω θα σας αρέσει και εσάς.

Καλή σας μέρα..

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#10 Δημοσίευση από dimitrios »

Εγω θα αναφερω αποσπασματικα και αντιπροσωπευτικα - λιγο πιο παλια


Μινορε του τεκε (χωρις σχολιον)
Πολιτικο (Λεμονοπουλος) - ενταξει αυτο ειναι πιο καινουργιο)

Ξεφτιλης

Σε μια μικρουλα ( Γιοβαν ) ρυθμος και απλοτητα
για ρυθμο εγω παντα παω και για το Μπλε Παραθυρα και το Φραγκοσυριανη Πρωτη εκτελεση.

Το μπουζουκακι ( ε θα το ελεγα και αυτο δε θα το ελεγα) - ο καλος παλιος μικρουλης Χιωτης

Τωρα μπορω να κανω μεγαλη λιστα- αλλα ασ' πουμε οτι αντιπροσωπευτικα και ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ καλα ειναι. Τα περισσοτερα που ανεφερα ειναι πολυ απλα και ευκολα κοματια - αλλα για μενα απο κει πηγαζει το "ωραιο" παιξιμο.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#11 Δημοσίευση από dimitrios »

Για να μην αρχισω με Τσιτσανη...... :P
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#12 Δημοσίευση από dimitrios »

Και δεν εχω βαλει καποιο που να παιζει ο Χατζηχρηστος , ο παπαιωαννου ή ο Περιστερης.
Ζορικος
Ανοιξε - Ανοιξε
Ενας μαγκας στο βοτανικο (Κασιματης - νομιζω παιζει ο Περιστερης) - καλα αυτο και αν ειναι φοβερο μπουζουκι εκει μεσα- πρωιμο (αλλο στυλ απο τους τσιτσανηδες και τους χιωτηδες) αλλα πολυ πριμο.
Τελευταία επεξεργασία από dimitrios σε 06 Δεκ 2005 01:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#13 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Ωραίο ρεμπέτικο - μαγκιόρικο παίξιμο ρίχνει ο Μάρκος στο "Καραντουζένι" το άκουσα καθαρό από το cd της rounder κι έπαθα πλάκα, ρίχνει κάτι τσαχπινιές που δεν υπάρχει δεύτερος να μπορεί να παίξει το κομμάτι έτσι πάρτε παράδειγμα την εκτέλεση του Πολυκανδριώτη που ανέβηκε πρόσφατα, που θεωρείτε κιόλας μεγάλος μπουζουξής. Βέβαια δεν το αμφισβιτώ, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι δίνει ρέστα ο Μάρκος. Όπως και στο "Αράπ ζειμπέκικο". Τέσπα τα χουμε συζητήσει αυτά Εύκαιρε :)

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#14 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Παρεπιπτόντως,μιας και προαναφέρθηκε, το "τι πάθος ατελείωτο" υπάρχει στη λίστα?
Όσο για ωραία παιξίματα,Ευκαιρε δε βάζεις και λίγο Τσαούς.Μπορεί να μην έπεζε μπουζούκι αλλά ήταν μάγος ο άνθρωπος...Φαντάσου να είχε αφήσει και μεγάλη δισκογραφία.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”