Λέλα Παπαδοπούλου



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#8 Δημοσίευση από bill1961 »

Στο Μανιάτη καταγράφονται 8 τραγούδια που τραγουδάει η Λέλα Παπαδοπούλου:

1. ΜΠΕΡΑΤΙΑΝΟ - Παραδοσιακό / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-2 - Ηπειρώτικο / Συρτός
2. Η ΘΗΒΑ ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τραγούδι
3. ΙΤΙΑ ΜΟΣΧΟΪΤΙΑ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τσάμικος
4. Ο ΑΦΕΝΤΗΣ - Γιώργος Λαύκας / Λέλα Παπαδοπούλου & Ορφέας Κρεούζης & Γιώργος Λαύκας - Odeon Ελλάδος / GA-7825 / GO-5076 / 1955 - Ρεμπέτικο / Ανατολίτικο
5. ΑΣΕ ΜΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ - Ανέστος Αθανασίου / Λέλα Παπαδοπούλου & Βαγγ. Περπινιάδης - Odeon Ελλάδος / GA-7842 / GO-5126 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
6. ΧΑΡΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΜΟΥ - Ανέστος Αθανασίου / Λέλα Παπαδοπούλου - Odeon Ελλάδος / GA-7842 / GO-5128 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
7. ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ - Μπ. Μπακάλης / Στέλιος Σουγιουλτζής & Λέλα Παπαδοπούλου - Odeon Ελλάδος / GA-7861 / GO-5178 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
8. Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΝΟΣ - Κ. Λαβίδας / Λέλα Παπαδοπούλου - Parlophone Ελλάδος / B-74365 / GO-5188 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος

Να σημειώσω ότι αυτός ο δίσκος Delfi D-2 είναι μια περίεργη περίπτωση, ο Μανιάτης καταγράφει ένα δίσκο ως Delfi D-2 που έχει στη μια όψη το ΜΠΕΡΑΤΙΑΝΟ και στην άλλη το οργανικό ΙΤΙΑ. Έχω βρει όμως και μια ετικέτα δίσκου με τα στοιχεία Delphi D-2 "ΤΟΥΡΚΟΙ ΒΑΣΤΑΤΕ Τ' ΑΛΟΓΑ", Κ. Παπαδήμας.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#9 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Αυτά που έχει ο Πίκος είναι θησαυρός και δεν υπάρχουν αλλού, γιατί είναι ζωντανά! Συμφωνώ με τον Γιώργο, να πας και να επιμείνεις!

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Από τα 8 τραγούδια που αναφέρει πιο πάνω ο Βασίλης, έχουμε στη βάση δεδομένων τα 5. Άρα θα απευθύνω για άλλη μια φορά παράκληση στους συλλέκτες που απ' όσο γνωρίζω διαβάζουν το φόρουμ, να βοηθήσουν για να βρούμε και τα άλλα 3. Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο γι αυτούς...

Και ειδικά τον "Αφέντη" ή αλλιώς "Έλα κοντά μου γλυκέ μου αφέντη" όπως μου το είχε αναφέρει η Κυρία Λέλα. Μου είχε ζητήσει και η ίδια παλιότερα να της το βρω, αφού δεν το είχε και το έψαχνε κι αυτή. Είχα κάνει τότε ένα σχετικό topic, αλλά δεν είχε γίνει τίποτα. Ελπίζω σε καλύτερη τύχη αυτή τη φορά!

Αυτά που εκκρεμούν λοιπόν είναι:
1. Η ΘΗΒΑ ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τραγούδι
2. ΙΤΙΑ ΜΟΣΧΟΪΤΙΑ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τσάμικος
3. Ο ΑΦΕΝΤΗΣ - Γιώργος Λαύκας / Λέλα Παπαδοπούλου & Ορφέας Κρεούζης & Γιώργος Λαύκας - Odeon Ελλάδος / GA-7825 / GO-5076 / 1955 - Ρεμπέτικο / Ανατολίτικο

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#11 Δημοσίευση από bill1961 »

Έχει ανεβεί το "Ιτιά - Μοσχοϊτιά". Μένουν ακόμη δύο.

1. Η ΘΗΒΑ ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τραγούδι
2. Ο ΑΦΕΝΤΗΣ - Γιώργος Λαύκας / Λέλα Παπαδοπούλου & Ορφέας Κρεούζης & Γιώργος Λαύκας - Odeon Ελλάδος / GA-7825 / GO-5076 / 1955 - Ρεμπέτικο / Ανατολίτικο

paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#12 Δημοσίευση από paris xiotis »

Υπαρχει το τραγουδι 45 στροφων:Πειραματα μην κανεις.
Στρατος Κυπριος-Λελα Παπαδοπουλου.

APOSTOLOS-USA
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010 05:05 am

#13 Δημοσίευση από APOSTOLOS-USA »

Σωτήρης έγραψε:Από τα 8 τραγούδια που αναφέρει πιο πάνω ο Βασίλης, έχουμε στη βάση δεδομένων τα 5. Άρα θα απευθύνω για άλλη μια φορά παράκληση στους συλλέκτες που απ' όσο γνωρίζω διαβάζουν το φόρουμ, να βοηθήσουν για να βρούμε και τα άλλα 3. Ελπίζω να μην είναι τόσο δύσκολο γι αυτούς...

Και ειδικά τον "Αφέντη" ή αλλιώς "Έλα κοντά μου γλυκέ μου αφέντη" όπως μου το είχε αναφέρει η Κυρία Λέλα. Μου είχε ζητήσει και η ίδια παλιότερα να της το βρω, αφού δεν το είχε και το έψαχνε κι αυτή. Είχα κάνει τότε ένα σχετικό topic, αλλά δεν είχε γίνει τίποτα. Ελπίζω σε καλύτερη τύχη αυτή τη φορά!

Αυτά που εκκρεμούν λοιπόν είναι:
1. Η ΘΗΒΑ ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τραγούδι
2. ΙΤΙΑ ΜΟΣΧΟΪΤΙΑ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τσάμικος
3. Ο ΑΦΕΝΤΗΣ - Γιώργος Λαύκας / Λέλα Παπαδοπούλου & Ορφέας Κρεούζης & Γιώργος Λαύκας - Odeon Ελλάδος / GA-7825 / GO-5076 / 1955 - Ρεμπέτικο / Ανατολίτικο

ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΑΝΕΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ-

APOSTOLOS-USA
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010 05:05 am

#14 Δημοσίευση από APOSTOLOS-USA »

bill1961 έγραψε:Στο Μανιάτη καταγράφονται 8 τραγούδια που τραγουδάει η Λέλα Παπαδοπούλου:

1. ΜΠΕΡΑΤΙΑΝΟ - Παραδοσιακό / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-2 - Ηπειρώτικο / Συρτός
2. Η ΘΗΒΑ ΕΧΕΙ ΟΜΟΡΦΕΣ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τραγούδι
3. ΙΤΙΑ ΜΟΣΧΟΪΤΙΑ - Γιώργος Ανεστόπουλος / Λέλα Παπαδοπούλου - Delfi Αμερικής / D-1958 - Δημοτικό / Τσάμικος
4. Ο ΑΦΕΝΤΗΣ - Γιώργος Λαύκας / Λέλα Παπαδοπούλου & Ορφέας Κρεούζης & Γιώργος Λαύκας - Odeon Ελλάδος / GA-7825 / GO-5076 / 1955 - Ρεμπέτικο / Ανατολίτικο
5. ΑΣΕ ΜΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ - Ανέστος Αθανασίου / Λέλα Παπαδοπούλου & Βαγγ. Περπινιάδης - Odeon Ελλάδος / GA-7842 / GO-5126 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
6. ΧΑΡΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΛΕΒΕΝΤΙΑ ΜΟΥ - Ανέστος Αθανασίου / Λέλα Παπαδοπούλου - Odeon Ελλάδος / GA-7842 / GO-5128 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
7. ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ - Μπ. Μπακάλης / Στέλιος Σουγιουλτζής & Λέλα Παπαδοπούλου - Odeon Ελλάδος / GA-7861 / GO-5178 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος
8. Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΝΟΣ - Κ. Λαβίδας / Λέλα Παπαδοπούλου - Parlophone Ελλάδος / B-74365 / GO-5188 / 1955 - Λαϊκό / Ζεϊμπέκικος

Να σημειώσω ότι αυτός ο δίσκος Delfi D-2 είναι μια περίεργη περίπτωση, ο Μανιάτης καταγράφει ένα δίσκο ως Delfi D-2 που έχει στη μια όψη το ΜΠΕΡΑΤΙΑΝΟ και στην άλλη το οργανικό ΙΤΙΑ. Έχω βρει όμως και μια ετικέτα δίσκου με τα στοιχεία Delphi D-2 "ΤΟΥΡΚΟΙ ΒΑΣΤΑΤΕ Τ' ΑΛΟΓΑ", Κ. Παπαδήμας.
ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ B- 74365 - PARLOPHONE - Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΝΟΣ [Λ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ] Κ. ΛΑΒΙΔΑΣ[78] ΝΑΣΕ ΚΑΛΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ-

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”