Νίκος Γιαννακόπουλος

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Νίκος Γιαννακόπουλος

#1 Δημοσίευση από ntouzenis »

Φίλοι του ρεμπετο-σάϊτ, θελω τη βοηθεια σας αν ξέρετε ή αν γνωρίσατε τον μπουζουξη και τραγουδιστή (κατ'εμε ρεμπέτη), Νίκο Γιαννακόπουλο.
Τον γνώρισα το 1983 (ή '82) στην ταβέρνα "ΦΑΚΑ" στα Χανια, όταν εκανε διακοπες. Παιξαμε μαζι και με αλλους φιλους τοτε, παρεϊστικα και πρεπει να ηρθε αρκετα βραδυα. Απο το ρεμπετη Γιωργο Κουτζογλου -83χρονο σημερα- εμαθα καποια πραγματα για αυτον οπως ότι ηταν παντρεμενος με παιδια και εφυγε απο τη ζωη πριν καποια χρονια απο την επαρατο (μαλλον) περισσοτερα όμως δεν θυμαται ... Τότε πρέπει να ήταν γύρω στα 45. Στα Χανια ειχε κατεβει για 1-2 χρονια πριν το '83, για να δουλεψει τη χειμωνιατικη σαιζον στην "Αποσπεριδα" μαγαζι της εποχης οπου επαιζε και ο Ρος Ντεϊλυ !!

Οποιος τον γνωρισε παρακαλω να πει κατι γιαυτον ή ας μας πληροφορησει καλυτερα μηπως ο μπαρμπα-Γιωργης κανει κανενα λαθος ...
Ηταν φατσικα στο στυλ του Ιορδανη και εχω κρατησει μια ηχογραφηση απο το κασετοφωνο της "Φακας" οπου παιζει ομορφα και τραγουδα "Η μόστρα σου η έμορφη" του Μουφλουζέλη (Πολιτισα του Μαρκου). Ο μπαρμπα Γιωργης μου ειπε ακόμα ότι στην Αθηνα "εκανε" και τον μπογιατζη αφου δεν εβγαινε μονο με το οργανο ...

Ευχαριστω !!

υγ
Μακη θα στο δωσω να το ανεβασεις όπως και άλλα με τον Κουτζογλου
(χθες δεν καταφερα να ρθω στη Φακα τελικα ...)

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από max »

Γιώργο,

δεν δουλεύω στη Φάκα φέτος το καλοκαίρι, αλλά τυχαία ήμουν εκεί χτες (Πέμπτη βράδυ). Παίξαμε κ τις πεννιές μας, ήταν πολύ ωραία.

Η Αποσπερίδα που ήταν ακριβώς στα Χανιά;

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

ΟΚ Μακη ! Απλα την Τεταρτη ηταν καποιοι φιλοι και μου ειπαν οτι επαιζε ο Θανος και νομιζα πως ησουν κι εσυ ...

Η Αποσπεριδα ητανε εκει που ειναι τωρα το ΕΛΑ ενα ωραιο 3οροφο κτιριο που εγινε καποια στιγμη ισως το 1975-76 ενας χωρος με πολλαπλες χρησεις πρωτοποριακος για την εποχη. Καηκε καπου στα 1985 ή αργοτερα ...
Ο Κωστας που εχει τωρα το ΕΛΑ ηταν γκαρσονι εκει και μετα ανοιξε στο διπλανο ημιυπογειο ενα κουτουκακι το ΕΛΑ που δουλευε χειμωνα και μετα απο 3-4 πετυχημενες σαιζον οπου παιζαν και ντουετακια ρεμπετικα ή περιστασιακα πελατες, νοικιασε το ερειπιο της Αποσπεριδας και το εφτιαξε και δουλεψε οπως δουλευει τωρα σαν ταβερνα με μουσικη, ρεμπετικα και λαικα. Μουσικη πρεπει να εβαλε μετα απο 2-3 χρονια και πρωτοπαιξαν νομιζω ο Μακης ο Πανταζης απο Κιατο με τον Δημ.Κουκουλιτακη. Στην πορεια εβαλε στεγες κλπ και εγινε αυτο που υπαρχει σημερα. Εγω εχω παιξει σκαντζα του Νικου Κουκουλιτακη το 1997 με Μακη και Αναστασια. Ο Μακης εχει ταυτιστει με την ιστορια αυτου του χωρου, καλη του ωρα, φοβερος μουσικος και καλος φιλος !!
Στο ημιυπογειο το Ελα θυμαμαι Δεκεμβρη του '89 να εχουν ερθει οι Κατσιμιχαιοι για ξεκουραση στα Χανια για καμμια 10ρια μερες, μετα την ηχογραφηση του δισκου που εχει το "Μη γυρισεις" -που μας το επαιξαν πρωτη φορα- και καπακι καποια φαση να μπαινει ο Παυλος ο Σιδηροπουλος που επαιζε στα Νεωρια σε μια επεισοδιακη συναυλια !!

Η θρυλικη Αποσπεριδα λοιπον κατω ηταν μεζεδαδικο (αυτο που ειναι και τωρα ας υποθεσουμε) στο μεσαιο οροφο φαγαδικο και πιο πανω καφετερια.
Οι δυο πανω οροφοι ηταν μικροτεροι σαν πατάρια και επικοινωνουσαν ολοι οι χωροι ! Το μαγαζι ειχε ο Ναναδάκης που μετα ανοιξε τη Μυροβολο -τοτε Αλανα- (τωρα την εχει αλλος). Ειχε δωσει για καποια χρονια στο Ρος Ντειλυ ενα δωματιο ξεχωρο σαν εσοχη στο ισογειο και ηταν σαν εκθεση των απειρων και εξωτικων οργανων του Ρος και επαιζε συχνα εκει με διαφορους καθε φορα ... Ρακη, οφτη πατατα, μεζεδες και κρασι στην ημερησια διαταξη ... Βεβαια εκεινη την εποχη ο Ρος επαιζε και σε κρητικα γλεντια κανονικα με λαουτιερηδες κλπ

Στη μεγαλη αιθουσα στο ισογειο καποια φαση που ητανε πολυ μοδα ας πουμε τα ρεμπετικα, (Γυφτοπουλα 400.000 πωλησεις !) 1981-1983, επαιξαν εκει ρεμπετικα σχηματα με το Μουλουδη, Λαβρανο(Μπλαζουδακη), Κιασο και απ'οτι μαθαινω τωρα επαιξε και ο Κουτζογλου με τον Γιαννακοπουλο, εγω δεν τους ειχα πετυχει γιατι τους χειμωνες ελειπα ...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”