Ερωτηση για αγνωστο μουσικο οργανο

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

Ερωτηση για αγνωστο μουσικο οργανο

#1 Δημοσίευση από pelagia »

Γεια σας
Παρακαλω πολυ θα ηθελα απο καποιον που γνωριζει να με πληροφορησει ποιο μουσικο
οργανο ειναι η "ΑΡΜΟΝΙΚΑ". Στο οργανικο "ΣΕΡΒΙΚΑΚΙ" ακουγεται ο χαιρετισμος
"γεια σου Παπατζη με την αρμονικα σου", αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο
που βγαζει τετοιο ηχο. Μηπως οργανο εκεινης της εποχης, γιατι για ακορντεον δε μου
φαινεται. Σας ευχαριστω πολυ.
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#2 Δημοσίευση από voulou »

Η αρμόνικα, που λέγεται και concertina, μοιάζει με μικρό ακορντεόν, με πιό πρίμο ήχο. Ο Αντώνης Αμιράλης ή Παπατζής ήταν όντως από τους μεγαλύτερους και λιγοστούς δεξιοτέχνες του οργάνου. Ψάξε στο youtube για concertina!

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#3 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Γεια και χαρά. Πρόκειται για το όργανο "αρμόνικα" ή "φύσα" (ή και "φυσαρμόνικα") αλλά και "μισοφωνία". Ήταν ένα είδος διατονικού ακκορντεόν -πνευστό δηλαδή- που σημαίνει ότι άλλο ήχο έβγαζε κατά το άνοιγμα της φυσούνας και άλλο στο κλείσιμο (κι εννοώ άλλη νότα). Ήταν μικρό σε μέγεθος με λίγα κομβία για το δεξί χέρι αλλά και για το αριστερό. Ο Αντώνης Παπατζής ή Αμιραλής αλλά και ο Τρίμης ήταν από τους δεξιοτέχνες της εποχής, οπότε και ηχογράφησαν αρκετά τραγούδια, κυρίως στην Πόλη. Επίσης, ο Γιώργος Κουλαξίζης (αδελφός του Λάζαρου) έπαιζε αρμόνικα, την οποία όμως πούλησε ο άλλος αδελφός του Αχιλλέας πριν μια δεκαετία σε κάποιο συλλέκτη, δυστυχώς, έναντι αμυδρού ποσού... Ο ίδιος έχει κι ένα δίσκο με οργανικά κομμάτια όπου ακούγεται εκτός από ακκορντεόν και η αρμόνικα. Είναι ευρέως διαδεδομένο όργανο στην Ευρώπη κυρίως, όπως στην Ιρλανδία και αλλού. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν... :roll:

Υ.Γ. Αφού έγραψα τούτο το post είδα και τη δεύτερη δημοσίευση, οπότε παραθέτω υστερόγραφο για να μην πιάνω χώρο με επιπλέον μηνύματα: η κονσερτίνα είναι διαφορετικό όργανο από τη μισοφωνία ή αρμόνικα. Είναι κι αυτή διατονική βεβαίως αλλά έχει διαφορετική κατασκευή αλλά και εμφάνιση. Και τώρα που βλέπω το εικονίδιο κάτω από το όνομα του voulou, το όργανο που κρατάει ο αριστερός μουσικός μοιάζει αρκετά με την αρμόνικα...! Με τιμή.
Τελευταία επεξεργασία από Δημήτρης Μου σε 06 Μάιος 2008 06:55 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#4 Δημοσίευση από pelagia »

Φιλοι μου σας ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες σας και... τσατ - πατ!!!
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

Re: Ερωτηση για αγνωστο μουσικο οργανο

#5 Δημοσίευση από pelagia »

pelagia έγραψε:Γεια σας
Παρακαλω πολυ θα ηθελα απο καποιον που γνωριζει να με πληροφορησει ποιο μουσικο
οργανο ειναι η "ΑΡΜΟΝΙΚΑ". Στο οργανικο "ΣΕΡΒΙΚΑΚΙ" ακουγεται ο χαιρετισμος
"γεια σου Παπατζη με την αρμονικα σου", αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο
που βγαζει τετοιο ηχο. Μηπως οργανο εκεινης της εποχης, γιατι για ακορντεον δε μου
φαινεται. Σας ευχαριστω πολυ.
Υ.Σ. Εκ παραδρομης εγραψα λαθος τον τιτλο του οργανικου, ειναι το "ΓΚΙΟΥΖΕΛ ΧΑΣΑΠ"
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”