Κώστας Σκαρβέλης

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από AGIS »

Στη μεγάλη φωτο ποια άλλα πρόσωπα αναγνωρίζονται;

ilias.boikos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013 03:50 pm

#9 Δημοσίευση από ilias.boikos »

Παραθέτω μερικά στοιχεία.

Αν δεν κάνω λάθος στη φωτογραφία είναι ο Αγάπιος Τομπούλης με το ούτι και η Μαρίκα Πολίτισσα (Φραντζεσκοπούλου).

Ο Τομπούλης γεννήθηκε γύρω στο 1885 και ήρθε στην Αθήνα το 1922.
Η Φραντζεσκοπούλου γεννήθηκε το 1898.
Ο Σκαρβέλης γεννήθηκε το 1880 και ήρθε στη Αθήνα μεταξύ '15 και '20

Τα παραπάνω σε συνδυασμό με τις φωτογραφίες του Τομπούλη από το βιβλίο του Πετρόπουλου τοποθετούν τη φωτογραφία μεταξύ '25 και '30.

'Αρα ο Τομπούλης είναι μεταξύ 40 και 45 χρονών, η Μαρίκα μεταξυ 27 και 33 χρονών και ο Σκαρβέλης μεταξύ 45 και 50.

Αν θεωρήσουμε ότι τις δύο γνωστές φωτογραφίες του ο Σκαρβέλης τις έβγαλε πριν την Κατοχή τότε η ηλικιακή διαφόρα με τη φωτογραφία που ανεβασε ο skatzoxoiros δεν μπορει να είναι πάρα πολύ μεγάλη για να δικαιολόγει τη διαφορά στο πρόσωπο, κατα τη γνώμη μου.

Επίσης η μύτη είναι εντελώς διαφορετική :)

Ανεβάζω τη φωτογραφία της σύγκρισης με γραμμές που δειχνουν τη θέση των χαρακτηριστικών του προσώπου στη μια και την άλλη φωτό.

https://drive.google.com/file/d/0BwujBF ... sp=sharing

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από max »

Ναι Ηλία σωστό, αν συγκρίνεις όμως τις δύο παρακάτω; :)

http://oi58.tinypic.com/jgi268.jpg
http://oi61.tinypic.com/2j2800z.jpg

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#11 Δημοσίευση από LIAS »

η διάφορα στις φωτογραφίες προέκυψε λόγω διαφορετικών γωνιών λήψης.
Έκανα μια προσπάθεια να τις παραλληλίσω κάπως καλύτερα:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από max »

Εννοούσα πως μερικές φορές οι φωτογραφίες αντιστρέφονται, οποτε και στη συγκεκριμένη τα μάγουλα αλλά και η μύτη δείχνουν να έχουν .. το ίδιο στράβωμα αν αντιστρέψεις τη μια από τις δυο.. άρα σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστοί οι παραλληλισμοί..

Και πάλι βλέποντάς τες δεν είμαι σίγουρος... άη γκιβ απ :)

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#13 Δημοσίευση από socrates »

Πολύ μπέρδεμα... δεν ξέρω. Τείνω προς την ... διαφορετικότητα, μάλλον όχι το ίδιο πρόσωπο. Διάβασα προσεκτικά ότι γράφετε. Αν είναι μικρή η διαφορά στην ηλικία δεν εξηγείται η ανομοιότητα εμφανισιακά.
Επιπλέον διακρίνω μία... ψυχολογική ανομοιότητα τουλάχιστον σε δύο πράγματα... (καλά, μπορεί να ληφθεί και σαν αστείο)...
Το μουστάκι, το κόψιμό του, είναι και τα δύο μουστάκια προσεγμένα, αλλά τλείως ανόμοια, δηλώνουν άλλο άνθρωπο, άλλη ψυχοσύνθεση.
Και το... ο κόμπος της γραβάτας! Για προσέξτε λιγάκι. Του Σκαρβέλη είναι τέλειος επιμελημένος windsor κόμπος. Του άλλου έχει άλλη φορά και άλλο, μάλλον απλότερο δέσιμο.
Καί πάλι δεν είμαι σίγουρος... τι λέτε?

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#14 Δημοσίευση από voulou »

Κι εμένα δεν μου φαίνονται ίδιοι... Μου μοιάζουν τελείως διαφορετικά τόσο τα ζυγωματικά όσο και τα μάτια τους. Μήπως μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος από την Κρατική Ασφάλεια; 8)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”