Περίεργη παλιά κιθάρα

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#8 Δημοσίευση από liga rosa »

το κιθαρόνι είναι φτιαγμένο πρόσφατα (1-2 χρόνια) και βασισμένο σε προπολεμικό σχέδιο. θα πας στο "ψαλτήρι" (μπενάκη και καλλιδρομίου), θα μιλήσεις με τον κατασκευαστή του, θα το παίξεις, κι όσο για την τιμή, είναι η μισή από ό,τι συνήθως, γύρω στα 600 ευρώ. κι εγώ τυχαία το είδα στη βιτρίνα και μπήκα μέσα! να σου πω, δεν ξέρω καν άμα πουλήθηκε ήδη...
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Άβαταρ μέλους
icetelli
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006 02:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από icetelli »

Ευχαριστώ φίλτατε,
να είσαι καλά!
@Rembetiko forum: babis

Αδαμος Αδαμου
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009 07:53 pm

Re: Περίεργη παλιά κιθάρα

#10 Δημοσίευση από Αδαμος Αδαμου »

max έγραψε:Παραθέτω πιο κάτω μια φωτό από παλιά κιθάρα που έχει 7 χορδές. Δεν έχω ξαναδεί τέτοια κιθάρα και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι σε εκεινο το σημείο η 7η χορδή καθώς και τι εξυπηρετεί αυτή η προσθήκη στα κλειδιά.

Έχει κανείς πληροφορίες;

Εικόνα

http://cgi.ebay.ie/Old-labeled-Parlour- ... 500wt_1182
Οσον αφορα αυτην την κιθαρα την εχω αγορασει, εξαιρετικο οργανο και ηχητικα και κατασκευαστικα.
Αν ξερει κανεις ομως κατι για τον κατασκευαστη παρακαλω να με πληροφορησει. Το ονομα του ειναι PIETRO VALENTE, ιταλος κατασκευαστης στη Ρωμη. Αυτα γνωριζω, αλλα το ποτε εζησε αυτος δεν ξερω γιατι δεν λεει ημερομηνια κατασκευης στην ετικετα της κιθαρας.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#11 Δημοσίευση από liga rosa »

καλορίζικη! είσαι τυχερός άνθρωπος (ή πλούσιος)!
έψαξα λίγο αλλά η αναζήτηση μου έβγαλε μόνο αυτό: http://www.archive.org/stream/lalutheri ... g_djvu.txt
είναι του 1889 (υπερβολικά παλιό μάλλον) και στο index στο τέλος δεν βρήκα τέτοιο όνομα.
με ενδιαφέρει πολύ το όργανο, είναι έυκολο να ανεβάσεις φωτό και εντυπώσεις; τί επισκευές ήθελε; απ' ό,τι είδα στο προφίλ, έχεις γνώσεις οργανοποιίας. αναρωτιέμαι ποιό είναι το κούρδισμα της έξτρα μπάσας, μήπως σι όπως στα πεντάχορδα μπάσα.

αλήθεια, θα μπορούσε να υπάρχει κάποια εφαρμογή στο φόρουμ για φωτογραφίες, να ανεβάζαμε όσοι έχουμε παλιά όργανα; κρίμα να μένουνε στο σπίτι, στα απεχθή "σεντούκια"!
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Αδαμος Αδαμου
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009 07:53 pm

#12 Δημοσίευση από Αδαμος Αδαμου »

Ευχαριστω!!! Πλουσιος σε λεφτα δεν ειμαι, απεναντιας τρεχω ολη μερα για το μεροκαματο, ομως ειμαι πολυ πλουσιος σε αισθηματα οταν εχει να κανει με παλια οργανα. Τωρα οσον αφορα για εντυπωσεις για το ιδιο το οργανο. Το κουρδισα για λιγη ωρα, λογω του οτι χρηζει αμεσης επισκευης να μην παθει καμια ζημια παραπανω, και αυτο που ακουσα ηταν οντως πολυ καλο. Το κυριωτερο προβλημα που εχει, ειναι το μανικο,ειναι αρκετα σκεβρωμενο αλλα θα το φτειαξουμε. Επισης ο καββαλαρης ειναι λιγο σηκωμενος οπως επισης ενα δυο μικρα ραγισματα στην πλατη και το καπακι.
Για φωτογραφιες επιφυλασσομαι στο αμεσο μελλον οταν θα γινει και η επισκευη να αναιβασω λιγες φωτογραφιες και της καταστασης της που ειναι τωρα οπως και απο την διαδικασια επισκευης.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από Pikinos »

Μια και λέτε για περίεργες κιθάρες:

http://cgi.ebay.de/antike-Kontra-Schram ... 27af9d7434

Φημολογείται, ότι η Κοκκώνα παράτησε (επιτέλους!) το τρίχορδο και σκέφτεται να την χτυπήσει! :P
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από AGIS »


Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”