ΠΟΙΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΤΕ;

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

ΠΟΙΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΤΕ;

#1 Δημοσίευση από BLEKOS »

ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ ΣΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ.........ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΦΑΝΕΙΣ!!!!
ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ,ΤΟΥ ΜΑΡΚΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ.....ΟΜΩΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΠΟΙΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ;
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.............

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#2 Δημοσίευση από bill1961 »

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΙΠΗΣ και ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ (προπολεμικά),
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ που με το "τσιμπητό" παιξιμό του δεν περιοριζόταν σε ρόλο συνοδείας
και ο νεώτερος ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ
είναι μερικά ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΠΟΙΟΣ ΕΠΑΙΖΕ ΚΙΘΑΡΑ ΤΟΤΕ;

#3 Δημοσίευση από vacondios »

Στις περισσότερες ηχογραφήσεις των τραγουδιών του Μάρκου το σχήμα της λαϊκής ορχήστρας είναι δυο μπουζούκια και μια κιθάρα. Μπουζούκι παίζουν ο Μάρκος και ο Σκαρβέλης ενώ στην κιθάρα είναι ο Σπύρος Περιστέρης. Δε νομίζω ότι ο Περιστέρης ήταν αφανής

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#4 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Βακωνδιε τα μπέρδεψες...
ο Πέριστέρης παίζει συχνα μπουζούκι με τον Μάρκο. Ο Σκαρβέλης δεν έπαιζε μπουζούκι αλλά κιθαρα (και μάλιστα ηταν απο τους πολύ καλους).
Ο Περιστέρης παίζει σε άπειρες ηχογραφησεις μπουζούκι, ξεχωρίζει και το παίξιμό του (πολλές φορές σαν μαντολίνο, χωρίς να μπερδευω τις ηχογραφησεις που έχει κάνει με τετοιο όργανο) , όπως και το μπουζούκι του (καμιά φορά ακουγεται κατι ανάμεσα σε κιθάρα και μπουζούκι.πχ στον "Βοτανικό". Ο Κουνάδης λέει οτι είχε μονόχορδο μπουζούκι και αυτο μου φαινεται πολύ πιστικό)
Απο 'κει και πέρα παιζει και σε άπειρες ηχογραφήσεις κιθάρα.

Η αλήθεια είναι οτι δεν υπάρχουν τώρα ούτε υπήρξαν πολλοί κιθαρίστες
Σε 20.000 ηχογραφησεις συμμμετηχαν χιλιάδες ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ μπουζουξήδες και μονο καμιά δεκαριά ΚΑΛΟΙ κιθαρίστες !!!

Πάντως εκτος απο τους προαναφερθέντες μπορώ να σκεφτώ και τον Δέδε..... και ...ποιον αλλον.......;;;

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#5 Δημοσίευση από my8os »

Μήπως ο Δουσιας;
Ο Κωστής;

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#6 Δημοσίευση από bill1961 »

Δεν ξέρω αν Δούσιας και Κωστής έχουν παρουσία μετά το 1930. Οπωσδήποτε όμως και ο Νταλγκάς γύρω στο '30 παράτησε τα βιολοσάντουρα και τόριξε στην κιθάρα, ενώ και ο Περιστέρης μέσα σ' όλα τα όργανα που ήξερε καπου θα εμφανίζεται να παίζει και κιθάρα.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#7 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Προσοχή παιδιά μην μπερδέυεστε......

Κατσαρός, Κωστής κλπ. δεν μετράνε διότι δεν παιζουν μπασοκίθαρο (ή, τέλος πάντων, λαϊκή κιθάρα)(δηλ. ρυθμό, τέμπο) αλλά παιζουν καθαρά ΣΟΛΙΣΤΙΚΗ κιθάρα (νεολογισμός;)

Νομίζω πως η συζήτηση στρέφεται γύρο απ' αυτούς αυτούς

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”