Παρεξηγήσεις του ... αυτιού!!

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

η κορη μου

#22 Δημοσίευση από giorgos100 »

μια μερα επαιζα τον Γιαννακη του Ζαμπετα .
την ωρα που φτανω στο ρεφραιν, απο μεσα ακουγα την κορη μου που το τραγουδουσε κι εκεινη, σταματησα να το πει και λεει το εξης!!
ω ω ω ω ω Γιαννη μου φιγουρατζη
ω ω ω ω ω Γιαννη καταρικατζη!!!αντι για παραμυθατζη!!!
καλο!!!

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#23 Δημοσίευση από AGIS »

Dionisos έγραψε:Και ένα πιο ... "φιλοσοφικό" ... :lol:

Ο Μάλαμας τραγουδάει ... "Όσα κοστίζουν μια δραχμή, για άλλους κοστίζουν μια ζωή, δεν είναι κρίμα, δεν είναι κρίμα ... "

Όλοι επιμένουν ότι το "δεν είναι κρίμα" είναι τύπου ερώτησης. Σα να λέμε, κοίτα να δεις τώρα πόσο πολύ κρίμα είναι αυτό.

Εγώ επειδή προτιμώ το ρεαλισμό, το εισπράττω σα κατάφαση. Σαν επιβεβαίωση. Ότι δηλαδή δεν είναι καθόλου κρίμα, είναι απλώς ο κόσμος μας φτιαγμένος σε αυτό το μοτίβο.

Τι νομίζετε?
:D :D
Εγώ νομίζω ότι είναι κρίμα.

Άβαταρ μέλους
grammofwno
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μάιος 2009 01:38 pm

#24 Δημοσίευση από grammofwno »

Pikinos έγραψε: “εφούμερνε ένα βράδυ, αργιλέ, σπαθάκι μαύρη“! 8)

Φίλε μου, δικός μου είν' ο δικός σου !
Κι εμείς ξέρεις πως το λέγαμε στην αρχή της δεκαετίας του '80;

Εφουμέρναμε ένα βράδυ,
αργιλέ χασαν' οι μαύροι !


Εμείς συνεχίζαμε και φουμέρναμε.......και οι άλλοι το χάσανε το αργιλεδάκι τους... Οι μαύροι !
Έτσι το λέγαμε.
:lol:

Πολλά τέτοια. Άντε να τα θυμηθείς.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#25 Δημοσίευση από ntouzenis »

Απιστευτοι και οι μαυροι !!!
:D :D

Ενας φιλος που παντα στις παρεες παιζει με το μπαγλαμα του το "Θερμαστη" με μεγαλο ενθουσιασμο, λεει : κι ο θερμαστης στο σόχωρο ...
αντι για "στόκολο" που προφανως του ειναι αγνωστο ...
Βεβαια εδω σόχωρο λέμε το ξέφωτο, το ισιο μερος μεσα σε ενα δασος ή το ίσωμα που λενε αλλου ... καμμια σχεση με στοκολο και καραβια ...

Στα Αλανια (Διαλεχτα παιδια) του Τσιτσανη, ενας Χανιωτης τραγουδιστης δεν υπαρχει περιπτωση να πει : μεεεσα στα στραπάτσα
αλλα θα πει : μεεεσα στα στραπάτσια !!

και ακομα στα Παλαμακια του Μητσακη παλι ενας Χανιωτης ειδικα παλιος λαικος τραγουδιστης θα πει : και η βλάμισα χορευει, όμορφο χασιλαμά !!
Ο χασιλαμάς όμως ειναι ενα γλυκο που φτιαχνουνε εδω οι πιο παλιες νοικοκυρες, σημερα ομως εχει εκλειψει και το βρηκα σε αναζητηση, υπαρχει στην πανω Ελλαδα σαν χασλαμάς !!

Τελος ολοι στην κυριολεξια οι κρητικοι μουσικοι, λυρες, βιολια, λαουτα κλπ λενε στο "Λουλουδακι του μπαξε" το νησιωτικο :
Το λουλουδακι του μπαξε, πως θα με παρεις μουταξε
Πολυ ποιητικο !! Το λουλουδακι μιλησε και του ειπε πως θα τον παρει η καλη του ...

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#26 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

max έγραψε:
ntouzenis έγραψε: Το σωστο ειναι καλάμι ...
Νομίζω το σωστό είναι "σπαχάνη"...
Ο ntouzenis εννοούσε την τελευταία στροφή, όπου φέρνει "και καλάμι από τ' Αϊδίνι" και όχι την αρχή της πρώτης στροφής, όπου λέει ο Μάρκος: "Εφουμέρναμ' ένα βράδυ αργιλέ σπαχάνι μαύρη".
Παρεπιπτόντως, να αναφέρω κι εγώ ένα περιστατικό σε κάποιο μαγαζί παλιά, παραγγελιάς κάποιου "μερακλή", που κραδαίνοντας τότε ένα πεντακοσάρικο (δραχμές) μας φώναζε: "Παίξτε ρε μάγκες μου τώρα το: Ντύσου καλά". :? Ε, εμείς μετά από ... συνεδρίαση, ώστε να του "φάμε" τη χαρτούρα, το ...παίξαμε! Αν έχετε το Θεό σας, ποιό τραγούδι ζητούσε ο άνθρωπος; Αυτό που λέει: "Ντύσου καλά και μ' εγκατέλειψες"! Ε, μη φύγει έτσι η γκόμενα, ασουλούπωτη! Εννοούσε, φυσικά, τα Νυχτοπούλια του Γιώργου Ζαμπέτα, όπου το ρεφραίν είναι: "... τι σού 'κανα και μ' εγκατέλειψες, γύρισε πίσω γιατί μου έλλειψες"!!! Βέβαια, εμείς του τραγουδήσαμε: "Ντύσου καλά και μ' εγκατέλειψες". Η χαρτούρα είναι ιερή... :roll:

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

#27 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Πίκινε, ο..... Μπουβρης μένει στην ιστορία!! Έπεσα κατω....

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#28 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Διάφορες πραγματικές παραφράσεις, αρκετές εν ώρα παιξίματος στο πάλκο:

-Τί σου 'κανα και μ' εγκατέλειψες
-Ντύσου καλά και μ' εγκατέλειψες

-Πάρε με παραδουλάκι μες τον καφενέ
-Πάρε με καραμπουρνάκι μες τον καφενέ

Ίσως τα δύο καλύτερα που θυμάμαι:

-να 'χει λίρα με ουρά, να γυναίκα μια φορά
-να 'χει γίδα με ουρά, να γυναίκα μια φορά

-το βράδυ το κασέλι μου το τσάκωνα στα χέρια
- το βράδυ το κασέρι μου το τσάκωνα στα χέρια

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”