Ρεμπέτικο VS Κλασσική (ερώτηση)

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από AGIS »

Αν δόσεις και δεύτερο σετ στο φίλο σου σκέψου ίσως και τα:

"Η μάνα σου θα τα πληρώσει (Τι σου λέει η μάνα σου για μένα) " , του Σκαρβέλη (εγώ το προτιμάω με το Βέζο).
"Μες στη χασάπικη αγορά" , του Μάρκου με τη Χασκήλ.
"Κλωστηρού" , του Μάρκου με το Μάρκο (για το βαθμιαίο "γέμισμα")
"Ο ξενύχτης" , του Παντελίδη με Στελλάκη.
"Αργιλέ μου παινεμένε" , του Παπάζογλου με Στελλάκη επίσης.
"Προσφυγάκι (Είμαι ένα δερβισάκι)" , επίσης του Παπάζογλου με Μελκόν
"Το παιδί του δρόμου" , του Παπάζογλου

.........το καθένα για διαφορετικούς λόγους, όπως και πολλά πολλά άλλα...

Πιστεύω ότι θα έχεις επιτυχία δίνοντας "Το ξεκρέμασα απόψε (Το μπουζουκάκι)", του Χιώτη, κι ακόμα περισσότερο "Το ξεκρέμασα απόψε (Το παλιό μπαγλαμαδάκι)" προτείνοντάς του μια διασκευή του τελευταίου με τσέλο-κοντραμπάσο και το σόλο σε φλάουτο ή κάτι τέτοιο.

Επίσης ενδιαφέρον θα είχαν "οι φάμπρικες" του Τσιτσάνη (Νίνου - Τσαουσάκης), για να διασκευαστεί συμφωνικά, με τη σειρήνα στην αρχή και το τέλος ν' ακούγεται από το σύνολο των πνευστών της ορχήστρας.

Άλλα έχουν χωρωδιακό ενδιαφέρον, λχ η Σεράχ του Τσιτσάνη, ο Καϊξής που έβαλες ήδη, "Καημό μεγάλο απόκτησα" του Χατζηχρήστου όπου η πολυφωνία σηκώνει μεγαλύτερη ανάπτυξη κι από αυτή που ήδη έχει κά.

Αν ενδιαφέρεται ο φίλος για μινιμαλιστικές τάσεις, μπορεί να του αρέσει το "Μην είσαι ψεύτρα δίγνωμη (Μη μου μιλάς με μάσκα) (Τί κι αν φορώ τραγιάσκα)" -η πρώτη εκτέλεση.
Επίσης από Χατζηχρήστο ίσως ήταν καλό να ακούσει το "Μαράθηκε η καρδούλα μου" με τον Ευγενικό κι αμέσως μετά το ίδιο ως "Παλιοζωή ψεύτη ντουνιά" με την Εσκενάζι στην ινδικού ύφους εκδοχή.

Από Τούντα κάπως μινιμάλ είναι και τα "Βλαμάκια", αλλά γιατί να μην ακούσει και την "κουβέντα με τον χάρο" με το Ρούκουνα.
Ενδιαφέρουσα μελωδική ανάπτυξη έχει πιστεύω και το "Είν' ευτυχής ο άνθρωπος (Ο άνθρωπος που αγάπη δεν γνωρίζει)" με τον Παγιουμτζή (εκτέλεση του 1940).
Στο χώρο του μινιμάλ και το "Μες στον τεκέ της Μαριγώς" του Περιστέρη, αλλά και η "Ελληνική απόλαυσις" με τον Κατσαρό (---> μουσική δωματίου) .

Από Τσιτσάνη επίσης θα μπορούσε κανείς να πει πολλά ακόμα, εγώ καταρχήν θα στεκόμουν στα "Αργοσβήνεις μόνη" και "Ακρογυαλιές δειλινά" νομίζω με τη Νίνου, θα δοκίμαζα το οργανικό "Σόλο μπαγλαμάς και μπουζούκι", και πιστεύω δύσκολα θ' αντιστεκόταν κανείς στο "Μαύρισε ο ουρανός" με τον Καζαντζίδη.

Από Παπαϊωάννου με την πρώτη σκέψη θα διάλεγα την "Πειραιώτισσα" με τη Μπέλου, από Μπαγιαντέρα "Μέσα στης ζωής τα μονοπάτια (Γυρνώ σαν νυχτερίδα)", "Μ' έχεις μαγεμένο", "Το τραγούδι της αγάπης", αλλά και το γνωστό στον καθένα "Θα κλέψω μια μελαχροινή (Χατζηκυριάκειο)", όλα στις πρώτες εκτελέσεις, αλλά θα έβαζα και την "Ψαροπούλα" παρόλο που μάλλον είναι νησιώτικο παρά "ρεμπέτικο".

Θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα που πιστεύω θα συγκινούσαν το φίλο σου, αλλά νομίζω είναι απαραίτητη η πρώτη εκτέλεση από το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι" του Καλδάρα για τη φωνή της Χασκήλ και για αυτά που κάνει το μπουζούκι (αλήθεια, τίνος; ) , καθώς και από το "Κάνε λιγάκι υπομονή" του Τσιτσάνη με την πρόκληση να αντικατστήσει ο φίλος σου σε μια διασκευή του τη δεύτερη φωνή του Μάρκου με κάποιο βαθύ πνευστό ή έγχορδο, αυτός θα ξέρει καλύτερα ποιο.

Την παρουσίαση θα έκλεινα πανηγυρικά με το "Βάλτε μου δυο τριανταφυλλιές (Όταν πεθάνω θάψτε με)" (Δασκαλάκης - Παγιουμτζής, 1954) και θα φρόντιζα ώστε τα τραγούδια όλα να τα άκουγα παρέα με τον φίλο με καλό κρασί κλπ, ώστε κι αν τελικά δεν πειθόταν για την μουσική αξία του είδους να έμενε τουλάχιστον σαν κέρδος η ωραία βραδιά :)

--------------------

Μια παρεμφερή βοήθεια ζητώ τώρα από όποιον ξέρει:

Ακούω τελευταία τους "36 ελληνικούς χορούς" του Σκαλκώτα. Όμως στα αρχεία που έχω οι τίτλοι είναι γραμμένοι στ' αγγλικά.
Έτσι έχω δυο απορίες:
1] Υπάρχει χορός "Χωστιανός" ή πώς αλλιώς μεταφράζεται η λέξη
"chostianos" ; και
2] Ο τίτλος "Black Kerchief" αφορά κάποιον χορό που λέγεται "μαυρομάντηλος" ή κάποιο τραγούδι με τίτλο "μαύρο μαντήλι" ;

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#16 Δημοσίευση από LIAS »

Φίλε ntouzenis, δεν είναι στόχος μου να τον μάθω στα 50του να ακούει ρεμπέτικο. Ενοχλήθηκα όμως όταν ένας τύπος «ψαγμένος» με την μουσική, θεωρούσε ρεμπέτικα αυτά που παίζονται, όπως παίζονται στα σκυλάδικα. Και κακά τα ψέματα, ο πολύς ο κόσμος αυτό πιστεύει ότι είναι το ρεμπέτικο.
Αρπάχτηκα από το γεγονός ότι δεν έχει ακούσει «για πάρτη του», άλλο είδος μουσικής εκτός από κλασσική και προχώρησα στον πειραματισμό μου…
Αυτός είναι και ο λόγος που ήθελα πρώτες εκτελέσεις από ρεμπέτικα και όχι σύγχρονες. Για να τα ακούσει όπως γεννήθηκαν.
(Λιάς είναι το ψευδώνυμο, μην αγχώνεσαι :lol: :lol: )

Φίλε AGIS, δεν πιστεύω να μου ζητήσει άλλο CD. Αν όμως το κάνει, θα ξαναζητήσω βοήθεια αφού πρώτα παραθέσω τις απόψεις του.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους…

ΔΗΜΑΚ
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2006 02:22 pm
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

#17 Δημοσίευση από ΔΗΜΑΚ »

Τελικά ψήθηκε ο φίλος ή φρίκαρε? Οχι 'οτι έχει ιδιαίτερη σημασία για μας, αφού η μουσική αξία του ρεμπέτικου για τους μύστες είναι αδιαμφησβήτητη. Επίσης θα ήθελα να άκουγα κάποιες επιλογές που θα απευθύνονταν όχι σε " μουσικό" αλλά σε έναν καλοπροαίρετο ακροατή.

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#18 Δημοσίευση από jpez »

ΔΗΜΑΚ έγραψε:Τελικά ψήθηκε ο φίλος ή φρίκαρε? Οχι 'οτι έχει ιδιαίτερη σημασία για μας, αφού η μουσική αξία του ρεμπέτικου για τους μύστες είναι αδιαμφησβήτητη. Επίσης θα ήθελα να άκουγα κάποιες επιλογές που θα απευθύνονταν όχι σε " μουσικό" αλλά σε έναν καλοπροαίρετο ακροατή.
Νομιζω καλη αρχη θα ητανε τα τραγουδια που ακουγονται ακομα και σημερα απο τον ευρυτερο κοινο στης πρωτες του εκτελεσεις

πχ

Φραγγοσυριανη
Νυχτωσε χωρις φεγγαρι
Το καπηλειο
Το παπλωμα
Χατζηκυριακειο
Πεντε Ελληνες στον Αδη
Παλιωσε το σακακι μου
Φαληριωτησσα
κτλ κτλ κτλ κτλ

ορεξη να 'χεις,
και μετα συνεχιζεται στα περιξ.

ΔΗΜΑΚ
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2006 02:22 pm
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

#19 Δημοσίευση από ΔΗΜΑΚ »

πρόσφατα έκανα μερικές επιλογές για μια φίλη που έφυγε βιαστικά!
καιξής
γιατί να φύγεις μακρυά
πεντάμορφη
αργοσβήνεις μόνη
τα βλαμάκια
κόρη μάγισσα
παραπονιάρικο
θα πάω με κουρσάρικα
γυφτοπούλα στο χαμάμ
είπα να σβήσω τα παλιά
το μαγκαλάκι
στην ελλάδα δε μπορώ
σα μαγεμένο
ακρογιαλιές δειλινά
τράβα βρε μάγκα και αλάνη
έμαθα πολλά μικρό μου
κάνε λιγάκι υπομονή
αερόπλανο
περσεφόνη
στον τεκέ της μαριγώς
το κουκλάκι

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

#20 Δημοσίευση από LIAS »

Δεν τον έχω συναντήσει από τότε. Υποθέτω ότι δεν θα το έχει ακούσει ακόμη. Σίγουρα όμως θα σας ενημερώσω για την όποια γνώμη του. Υπομονή.

Τώρα για τα τελευταία τραγούδια που προτείνατε, είναι κατά την γνώμη μου πολύ καλές επιλογές, αλλά για κάποιον που ακούει ήδη ρεμπετοειδή και δεν έχει στην κατοχή του συλλογές. Τα έχει ακούσει στο ράδιο ή σε κάποιο κουτουκάκι δηλαδή και του άρεσαν, αλλά από Χατζηχρήστο, ξέρει μόνο τον Κώστα τον ηθοποιό :D

NSK
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Ιαν 2008 03:58 pm

#21 Δημοσίευση από NSK »

Εγω θα προτεινα το εξης
Μια και ο φιλος σου προερχεται απο τον χωρο της πολυ πειθαρχημενης (κλασσικης) μουσικης, δωσε του να ακουση πρωτα τον "Σκληρο Απριλη του 45" του Χατζιδακι, που ειναι 12 οργανικες διασκευες γνωστων και αγαπημενων ρεμπετικων. Σιγουρα θα εκτιμηση το βαθος και τον πλουτο της ρεμπετικης μας παραδοσης οπως τα εξετιμησε ο ιδιος ο Χατζιδακις. Και αν βρης και την διαλεξη για το ρεμπετικο που εδωσε στο Θεατρο Τεχνης το 1949 και δωσης στον φιλο σου να διαβαση, ακομα καλυτερα. Κατοπιν, τον μπαζεις σιγα-σιγα στα αληθινα ρεμπετικα που εχουν προτεινει οι συμφορουμιτες και που απολαμβανουμε ολοι εδω στο site.

Νικος

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”