Βρέθηκε ολόκληρο το τραγούδι Το χρήμα δεν το λογαριάζω

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#8 Δημοσίευση από ikarus260 »

Όποιος έχει την δυνατότητα να το καθαρίσει ας μου στείλει πμ να του το στείλω, ώστε να το χουμε ολόκληρο καθαρό

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#9 Δημοσίευση από mpletsas »

Μπράβο στον Κώστα που βρήκε το τραγούδι ολόκληρο και το ανέβασε.

Σχετικά με τον ενδεχόμενο «καθαρισμό» όμως. για πολλοστή φορά επαναλαμβάνω ότι πιθανότατα είναι πολύ κακή ιδέα. Με την ψηφιακή επεξεργασία, μαζί με τον θόρυβο ξηλώνεται και μέρος του σήματος. Τρόπο να εκτιμήσουμε το μέγεθος αυτής της ζημιάς δεν έχουμε. Άν κρατηθεί το «καθαρισμένο» αρχείο αντί του αρχικού, αν τυχόν μετά από 30 χρόνια έχουν αναπτυχθεί αλγόριθμοι αποτελεσματικότεροι για καθάρισμα, η ζημιά θα έχει ήδη γίνει.

Παλιότερα ενθαρρύναμε το «καθάρισμα» τραγουδιών, όμως μεσολάβησαν πράγματα που με έκαναν να αλλάξω γνώμη.

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#10 Δημοσίευση από ikarus260 »

Να ρωτήσω μπλέτσα πάνω σ' αυτό που λες. Εφ' όσον το στείλω σε κάποιον και το καθαρίσει, εγώ δεν θα έχω το αρχικό αρχείο? έτσι αν δεν καθαριστεί καλά το αρχείο δεν θα πάψει να υπάρχει το αρχικό, μια που δεν θα το χω διαγράψει. Άρα αν πειραματιστούμε δεν νομίζω να χαθεί μια που το χω και σε cd. Πάντως εσύ ξέρεις κάτι περισσότερο για να το λες

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#11 Δημοσίευση από mpletsas »

Πράγματι, το αρχικό μπορείς να το κρατήσεις, δεν θα χαθεί. Εννούσα ότι εδώ στη σελίδα αναγκαστικά το ένα από τα δύο θα κρατηθεί.

Ο «αρχαιολόγος» του μέλλοντος όμως δεν θα είναι εύκολο να σε βρει εσένα για να πάρει το αρχείο. Πιθανότερο είναι από την σελίδα να βρει ό,τι βρει, που κατά κάποιον τρόπο είναι σαν «κιβωτός».

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#12 Δημοσίευση από voulou »

Τα καθαρισμένα ίσως θα μπορούσαν να μπουν στις ηχογραφήσεις μελών, υπό ευρεία έννοια αφού πρόκειται για επεξεργασία του τραγουδιού από κάποιο μέλος, ή και σε ξεχωριστή θέση στο χώρο των ηχογραφήσεων (πχ σε φάκελο "δείγματα ηχητικού καθαρισμού από μέλη"). έτσι και το αρχικό αρχείο θα υπάρχει στη θέση του και το καθαρισμένο σε άλλη ξεχωριστή θέση. Βέβαια είναι και θέμα χώρου που πιάνουν όλα αυτά...

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#13 Δημοσίευση από ikarus260 »

Πρόβλημα χώρου δεν νομίζω ότι υπάρχει voulou, πάντως θα μπορούσε άνετα να σταλεί στους διαχειριστές το καθαρισμένο και θα μπορούσαν να διαλέξουν αν θα το κρατήσουν στην σελίδα ή όχι. Οι λύσεις είναι πολλές!! :)

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#14 Δημοσίευση από mpletsas »

Παιδιά δεν έχω ούτε τα τέλεια ηχεία, ούτε το εξειδικευμένο λογισμικό για να αξιολογήσω το αποτέλεσμα. Ούτε έχω και εκπαιδευμένα αυτιά. Τέλος, δεν έχω ούτε την υπομονή ούτε τον χρόνο να κάθομαι να απολογούμαι στον τυχόν δύστροπο «καθαριστή», όποτε τύχει να κρίνω ότι το αποτέλεσμα είναι κακό (που έχει συμβεί σε ορισμένες περιπτώσεις).

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”