«Στέρεμα» στο ανέβασμα τραγουδιών

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

«Στέρεμα» στο ανέβασμα τραγουδιών

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

Οι ηχογραφήσεις ρεμπέτικων και παραδοσιακών τραγουδιών πριν το 1950 δεν ξέρω πόσες είναι, αλλά όσες είναι, είναι. Ορισμένες έχουν χαθεί για πάντα. Από όσες σώζονται, μεγάλο μέρος βρίσκεται ήδη στη σελίδα (ειδικά αν μιλάμε για ρεμπέτικα» - για τα παραδοσιακά έχει ψωμί ακόμα).

Όλοι μαζί, πιστεύω ότι θα μπορέσουμε σιγά-σιγά να βρούμε και τις υπόλοιπες, που ακόμα μας διαφεύγουν.

Όμως, αναπόφευκτα, όσο πάει θα «στερεύει» το ανέβασμα, γιατί απομένουν όλο και λιγότερα τραγούδια που είναι όλο και πιο δύσκολο να βρεθούν. Δε θα φταίει ούτε η ουρά ούτε τίποτα άλλο!

Από την πλευρά μας, οι υπεύθυνοι της σελίδας δεν θα χαλαρώσουμε τα κριτήρια για το ποιά τραγούδια/ηχογραφήσεις έχουν θέση εδώ, προκειμένου να διατηρηθούν υψηλοί ρυθμοί ανεβάσματος. Θέλουμε να διατηρηθεί το ύφος της σελίδας.

Από την άλλη, όσο λιγοστεύουν τα «εντός κλίματος» τραγούδια, αυξάνεται η πιθανότητα αυτά που τελικά ανεβαίνουν να μην κολλάνε με τα κριτήρια που θέσαμε. Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που βάλαμε την ουρά - ο άλλος ο βασικότερος ήταν τα διπλοανεβάσματα.

Με την ουρά μπήκε μια τάξη αλλά φάγαμε και πολλή γκρίνια, είτε για το κριτήριο μας είτε για την καθυστέρηση που προκαλεί. Εξετάσαμε κατά καιρούς:

1) Να δώσουμε «ελευθέρας» στο ανέβασμα σε ορισμένους θαμώνες των οποίων το κριτήριο (για το τί ταιρίαζει ή όχι) εμπιστευόμαστε και οι οποίοι ελέγχουν αποτελεσματικά για διπλά πριν ανεβάσουν.

Αυτό όμως θα είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία «δύο ταχυτήτων» και μπορεί οι αποδέκτες του «ελευθέρας» να εισέπρατταν τον φθόνο των αλλωνών ή να δέχονταν πιέσεις από αυτούς για να ανεβάσουν για λογαριασμό τους τραγούδια στην σελίδα που αλλιώς θα «κόλλαγαν» στην ουρά.

2) Να συγκροτήσουμε μια ομάδα 5-6 θαμώνων που να κάνει κουμάντο την ουρά για να μην καθυστερούν πολύ τα τραγούδια εκεί.

Και αυτό έχει προβλήματα. Γιατί άλλη άνεση έχει ο αντμίν να είναι αυστηρός στο τί θα αφήσει και τί όχι και άλλη ο (διορισμένος ή εκλεγμένος) θαμώνας: στην καλύτερη περίπτωση θα κάνει τη δουλειά του καλά και θα τρώει τα σκάγια από αυτούς που δυσαρεστεί, στην χειρότερη θα υποκύπτει σε πιέσεις και μετά θα εισπράττει τα παράπονα του αντμίν.

Εξ άλλου, με το να αναθέσουμε απευθείας τέτοιες αρμοδιότητες σε κάποιους θαμώνες, δημιουργούνται πάλι φθόνος («Γιατί αυτός και όχι εγώ»), παρεξηγήσεις («Αυτός βάζει τα κομμένα στην ινδοσυλλογή του, θέλω κι εγώ για τη δικιά μου ινδοσυλλογή»), συκοφαντίες («Μια κλίκα κάνει κουμάντο») κλπ. Προτιμάμε λοιπόν να είμαστε εμείς οι «ξεροκέφαλοι» και «κακοί» παρά να φέρουμε τη φαγωμάρα ανάμεσα στους θαμώνες!

Αλλά και με εκλογές στο φόρουμ να βγαίνανε, τότε θα χωριζόμασταν σε «ρεμπετόφρονες» και «λαϊκόφρονες» και η κάθε πλευρά θα κοίταζε να βγάλει τους δικούς της για να περνάνε/κόβονται στη σελίδα τα τραγούδια που γουστάρει/δεν γουστάρει. Και φυσικά η διαχείριση της ουράς δε θα γίνονταν ορθολογικά.

Ύστερα από όλα αυτά αποφασίσαμε λοιπόν να μείνει η ουρά για τα καλά και να συνεχίσουμε να έχουμε τον αποκλειστικό της έλεγχο. Αν έχετε καμια άλλη καλύτερη ιδέα η οποία να μην προσκρούει στα παραπάνω που εξηγήσαμε, γράψτε την.

Παράλληλα ζητάμε ένα «μορατόριουμ» ενός μηνός στο ανέβασμα ηχογραφήσεων μετά το 1950 γιατί έχουμε κουραστεί. Αν έχετε να ανεβάσετε κάτι που χρονολογείται μετά το 1950, παρακαλούμε αφήστε το για μετά από κανα μήνα.

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Το εχω ξαναπεί, μαζί σας είμαι! Μπλέτσα καλά τα λες, θα γινόταν η σελίδα Βουλή :P :lol: :D
Τι θα πει "υψηλοί ρυθμοί ανεβάσματος" ; Όποιος θέλει τέτοιους να τους ψάξει αλλού και σε άλλα είδη μουσικής.Τι να κάνουμε δηλαδή, οσοί ηχογράφησαν τότε ηχογράφησαν.
Άκόμα πιο αυστηρά μέτρα. Όποιος αγαπάει ξέρει να κάνει υπομονή. Ε, και δεν θα ξεμείνει , έχει τόσα τραγούδια ν' ακούσει! ή εχει ακούσει όλα τα τραγούδια τόσο πολύ που τα βαρέθηκε και θέλει κι άλλα;!
Κάπου στην άρχη είχε γίνει μια εύχη "Άντε να τα χιλιάσουμε" δεν πίστευε κανείς πόσο γρήγορα θα έφτανε η σελίδα στα τόσα τραγούδια. Όποιος γκρινιάζει είναι αχάριστος απέναντι στους δημιουργούς της σελίδας και στα μέλη που έχουν δώσει εκατοντάδες τραγούδια.
Ρε, έχουμε σχεδόν όλες τις ηχογραφήσεις που γίνανε πριν το 50 !!!Ακόμα πιο αυστηρα μέτρα να τα προφυλάξουμε!

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#3 Δημοσίευση από Preacher »

Αν και πολύ καινούριος εδώ -τόσο που μερικοί μπορεί να πουν ότι δεν διακιούμαι να μιλάω γι αυτό το θέμα- θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Αγαπώ το ρεμπέτικο και αν και δεν έχω ούτε την τεράστια συλλογή ούτε και την τεράστια γνώση που έχουν πολλά από τα παιδιά εδώ μέσα, ανακάλυψα στη σελίδα αυτή ένα θησαυρό τραγουδιών τον οποίο συνεχίζω σταδιακά να εξερευνώ. Συνεπώς γκρίνιες σχετικά με ανεβάσματα, ουρές κλπ δε νομίζω πως ταιριάζουν εδώ... Έχει γίνει και γίνεται ακόμα καταπληκτική δουλειά τόσο στο μέρος της συλλογής των τραγουδιών όσο και στο κομμάτι της πληροφόρησης για το ρεμπέτικο...οπότε το μόνο που σε εμένα μένει να πω είναι μπράβο στα παιδιά που έστησαν και συντηρούν τη σελίδα και ευχαριστώ για αυτά που μου προσφέρουν μέσα από αυτή....
Φιλικά,
Ηλίας

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#4 Δημοσίευση από Kokona »

Όλα όσα έχουν ειπωθεί είναι πάρα πολύ σωστά!
Η δουλειά που έχει γίνει είναι τόσο καλή ώστε όλοι μας να κάνουμε υπομονή και να δεχτούμε την αυστηρότητα διαχείρησης της σελίδας προκειμένου να διατηρηθεί η σοβαρότητά της.
Όσον αφορά την εξάντληση των ηχογραφήσεων δε νομίζω ότι επηρεάζει τη συμμετοχή των θαμώνων μια και υπάρχουν πολλά ακόμα τα οποία μπορούμε να φτιάξουμε για να προσδώσουμε μεγαλύτερο βάρος στη σελίδα, όπως μια βάση δεδομένων για τους στίχους καθώς και τα λεπτομερή ιστορικά στοιχεία των τραγουδιών. Υπομονή και όρεξη να υπάρχει

Άβαταρ μέλους
Misirlou
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 18 Δεκ 2005 08:45 pm

#5 Δημοσίευση από Misirlou »

Αγαπητοί (κυριολεκτικά) Max και Μπλέτσα, κατά βάση συμφωνώ και απαυξάνω στην όλη συλλογιστική σας. Όπως σωστά σημειώνει ο Μπλέτσας, αρχίσαμε να "στευρεύουμε", για τον αρχικό μας στόχο... κι εκεί πρέπει να επικεντρώσουμε τις προσπάθειές μας.

Θα επισημάνω όμως, πως τελευταία -παρόλη την "αυστηρότητα" των αρχικών κριτηρίων που τέθηκαν, για τη διατήρηση συγκεκριμένου ύφους της σελίδας, είδα να έχει χαλαρώσει αρκετά ο έλεγχος. (Θέλω να πιστεύω πως είναι μόνο ο φόρτος εργασίας σας και οι άλλες βεβαίως ενασχολήσεις σας και βασικά ο αγώνας ταχύτητας πολλών μελών για ανεβάσματα...).
Διαπίστωσα, πως ανεβαίνουν πολλά τραγούδια μετά το 1958, καθαρά "λαϊκού" ύφους και μελωδίας, με ερμηνευτές της κλασικής λαϊκής περιόδου του τραγουδιού. Πολλά από αυτά, σε πολύ χαμηλό bitrate (άρα, μήπως βιάζονται οι καλοί μας φίλοι να φτάσουν στις ψηλές θέσεις των uploader του μήνα; ).
Είδα και τραγούδια τού -καθαρά- ελαφρού τραγουδιού (!) -όταν πριν κανα εξάμηνο "μαλώναμε" αν θα ανεβάσουμε Ζαμπέτα, Μητσάκη, Δερβενιώτη -μετά το 1955-58.
Βλέπω τελευταία μια υπερπληθώρα "Παραδοσιακού-Δημοτικού" τραγουδιού -που δεν είμαι καθόλου αντίθετη, αλλά δεν έχω κατανοήσει ποιά είναι τα κριτήρια για να ανεβαίνουν κάποια τέτοια παραδοσιακά. Η σπανιότητά τους; Η εξαιρετική ερμηνεία; Η ενορχηστρωτική τους ιδιαιτερότητα; (Ολοι γνωρίζουμε πως η παραγωγή της Δημοτικής Μουσικής είναι αντίστοιχη, και μάλλον μεγαλύτερη της "ρεμπέτικης". Αν είναι να ανεβάσουμε κι όλη τη Δημοτική δισκογραφική παραγωγή πρέπει να ληφθούν μάλλον μεγαλύτερα μέτρα για χωρητικότητες κλπ).

Είμαι της γνώμης:

* Πως για λόγους (και μόνο) αρχειοθέτησης πρέπει να ξεχωρίσουν οι κατηγορίες σε : ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ (ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ) και ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ. (Και να αναλάβουν 8-10 μέλη να τα ξεχωρίσουν και τακτοποιήσουν).
* Να κάνουμε όλοι μας "κράτει" στα ανεβάσματα και να πέσουμε με τα μούτρα στις διορθώσεις και στα διπλοανεβάσματα. (Συμφωνώ κι εγώ να ανεβαίνουν αυστηρότατα για κάποιο διάστημα μόνο ηχογραφήματα πριν το 1950). Δεν είναι "κακό" αν κάποιο μέλος πολύ ενεργό ώς τώρα δεν έχει να ανεβάσει άλλα... Ήδη, η δουλειά του φαίνεται !
* Δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα υπήρχε "φαγωμάρα" μεταξύ μας για τους 5-6 βοηθούς σας, στο θέμα της ουράς, αν ήταν σαφέστατα και κατανοητά από όλους μας τα κριτήρια ανεβάσματος... Εσείς ξέρετε.
(Προσωπικά, θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα ενός πλήρους ΑΡΧΕΙΟΥ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ ώς και το 1970, που να περιλαμβάνει τα ηχογραφήματα που δεν βρίσκονται στο εμπόριο -για νεότερα ούτε συζήτηση! ας σκεφτούμε και τους δημιουργούς- αλλά, το γνωρίζω πως είναι μεγαλεπίβολο και ίσως ενέφικτο σχέδιο !)


Κι όλα αυτά τα σημειώνω, για να σκεφτούμε όλοι μας τον τρόπο να "βοηθήσουμε" σε αυτή την εξαίρετη προσπάθεια.

Γιατί, αυτή η σελίδα θεωρώ πως είναι "εκπαιδευτικής και πολιτιστικής αξίας". Ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν τόσα χρόνια -υπουργεία, φορείς, σύλλογοι, εταιρίες δίσκων κλπ- με τις μεγαλόστομες εξαγγελίες τους για ΑΡΧΕΙΑ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, το κατάφεραν, με τόσο ζήλο, τα μέλη αυτής της ιστοσελίδας -με τη δικιά σας έμπνευση, αγάπη και ανεκτικότητα -και προπάντων τη σκληρή εργασία σας.

Εγώ σας ευχαριστώ από καρδιάς...
Μισιρλού

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#6 Δημοσίευση από georgalasg »

(Προσωπικά, θα ήθελα να υπήρχε η δυνατότητα ενός πλήρους ΑΡΧΕΙΟΥ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ ώς και το 1970, που να περιλαμβάνει τα ηχογραφήματα που δεν βρίσκονται στο εμπόριο -για νεότερα ούτε συζήτηση! ας σκεφτούμε και τους δημιουργούς- αλλά, το γνωρίζω πως είναι μεγαλεπίβολο και ίσως ενέφικτο σχέδιο !)


Κι όλα αυτά τα σημειώνω, για να σκεφτούμε όλοι μας τον τρόπο να "βοηθήσουμε" σε αυτή την εξαίρετη προσπάθεια.

Γιατί, αυτή η σελίδα θεωρώ πως είναι "εκπαιδευτικής και πολιτιστικής αξίας". Ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν τόσα χρόνια -υπουργεία, φορείς, σύλλογοι, εταιρίες δίσκων κλπ- με τις μεγαλόστομες εξαγγελίες τους για ΑΡΧΕΙΑ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, το κατάφεραν, με τόσο ζήλο, τα μέλη αυτής της ιστοσελίδας -με τη δικιά σας έμπνευση, αγάπη και ανεκτικότητα -και προπάντων τη σκληρή εργασία σας.

Μπράβο Misirlou
Συμφωνώ απολύτως. Νομίζω είναι ότι καλύτερο έχει προταθεί στη σελίδα. Βέβαια έχω διαβάσει και τις απόψεις των admin και τις σέβομαι απολύτα. Ισως μια κατηγοριοποίηση....
Θα ήταν ότι καλύτερο για την μουσική μας παράδοση
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#7 Δημοσίευση από fakk »

Νέος στο συνάφι (απορώ με τον εαυτό μου, πως είναι δυνατόν, τόσο καιρό να μη σας είχα ανακαλύψει νωρίτερα), έχω κάτι να πω για την ουρά.

Καταλαβαίνω οτι πρώτα, κάθε 'ανέβασμα' εμφανιζόταν άμεσα στην πρώτη σελίδα και καταχωρείτο αυτόματα χωρίς έλεγχο απο τους αδμιν., ενω τώρα αποθηκεύεται προσωρινά στην 'ουρά' και μετά απο έλεγχο απο τους αδμιν., είτε εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα και καταχωρείτο αυτόματα, είτε το τρώει η μαρμάγκα.

Προτείνω το εξης: Κάθε 'ανέβασμα' να εμφανίζεται άμεσα στην πρώτη σελίδα, αλλά να μήν καταχωρείτο αυτόματα, να μένει διαθέσιμο επι δίμηνο και να καταχωρείτο μετά απο έλεγχο απο τους αδμιν., (ένα είδος φανερής ουράς). Αυτά που δεν περνούν απο τον έλεγχο, μετά απο δίμηνο, θα μπορούν οι αδμιν. να τα στέλνουν στο πυρ το εξώτερο, αν και προσωπικά νομίζω οτι θα είναι μεγάλο κρίμα. Σκεφτείτε τι θα γινότανε, αν το κριτήριο του έτους ηχογράφησης (1950) εφαρμοζόταν στα ήδη υπάρχοντα: θα μέναν τα μισά.

Ασφαλώς και πρέπει να υπάρχουν κριτήρια (και να τηρούνται), αλλά να είναι προσαρμοσμένα στο γενικό πνεύμα και στούς σκοπούς της σελίδας και κυρίως να είναι γνωστά και αποδεκτά απο την πλειοψηφία των θαμώνων.

Η σελίδα αυτή, που ενδιαφέρει πάρα πολλούς, δεν μπορεί να ζήσει μόνο με την ενεργό συμμετοχή ελαχίστων: θα αδρανήσει σιγά-σιγά.

Μια άλλη σκέψη: μπορεί να δημιουργηθεί μια δεύτερη λίστα(π.χ. μετά το 1950);

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”