βραδιά Ιορδάνη Τσομίδη στο Ταξίμι

Συναυλίες ή εκδηλώσεις που θα είχε ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

βραδιά Ιορδάνη Τσομίδη στο Ταξίμι

#1 Δημοσίευση από Dreamlander »

Ο γνωστός οργανοποιός Παναγιώτης Βαρλάς οργανώνει για την Τετάρτη 18 Μαρτίου ώρα 22:30 στο Ταξίμι (Χαριλάου Τρικούπη και Ισαύρων 29Γ τηλ: 210 3639919) βραδιά Ιορδάνη Τσομίδη.

Την βραδιά θα τιμήσουν με την παρουσία τους διάφοροι καλλιτλέχνες.
Ακούγονται ονόματα όπως: Λάκης Αργυριάδης, Μιχάλης Δήμας, Μανώλης Δημητριανάκης, Γιάννης και Παύλος Εμμανουηλίδης, Βαγγέλης και Βασίλης Κορακάκης, Χρήστος Κωνσταντίνου, Βαγγέλης Μουτσάτσος, Μανώλης Πάππος, Θανάσης Σοφράς και άλλα πολλά.

Καλή επιτυχία στην οργάνωση Παναγιώτη.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#2 Δημοσίευση από Dreamlander »

Μερικοί ακόμη καλλιτέχνες που αναμένονται:

Γιώργος Γεωργόπουλος, Κώστας Δουμουλιάκας, Δημήτρης Κουκουλιτάκης, Σταυρούλα Μανωλοπούλου, Άλκης Μαύρος, Γιάννης Παπαβασιλείου, Γιάννης Παπαγιαννόπουλος, Χαρά Πομώνη, Νίκος Σαράντος, Τάσος Σοφόπουλος, Νίκος Τατασόπουλος.

Ακούστηκαν και τα ονόματα των Μπάμπη Γκολέ, Λέλας Παπαδοπούλου και Θύμιου Στουραϊτη...

Η βασική ορχήστρα θα αποτελείται από τους Μιχάλη Δήμα και Βαγγέλη Μουτσάτσο στα μπουζούκια, Θανάση Σοφρά στο κοντραμπάσο, Κώστα Γεράκη στην κιθάρα και (κατά πάσα πιθανότητα) τον Νίκο Μπουλούμπαση στο ακορντεόν.

Θα επανέλθω με ότι νεότερο.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από Dreamlander »

Εικόνα
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#4 Δημοσίευση από udialek »

Συγνωμη, δεν καταλαβα... Βραδυα Ιορδανη...

Οκ, αλλα ο Τσομιδης δεν ειχε πολλα δικα του τραγουδια (σαν συνθετης) και εν παση περιπτώση δεν υπηρξε μεγαλος για τις συνθεσεις του, αλλα για το παιξιμο του, και για την ολη του προσωπικότητα που ενσαρκωνε αυτο ακριβως που κατεληξε να σημαινει η λεξη ρεμπετης.

Επομένως αφου συνθεσεις του μακαριτη δεν υφίστανται, να παιξουνε οπως αυτος δεν μπορουνε, τι νόημα εχει η βραδυα αυτη με τις τόσες συμμετοχες?

Μακαρι να κανω λαθος ( Θε μου συγχωρεσε με) αλλα η ιστορια αυτη μαλλον προς τυμβωρυχία φέρνει παρα σε αφιέρωμα

Και παλι ξεκαθαριζω οτι δεν θελω να πικρανω κανέναν...

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#5 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Εγω το θεωρησα ως μια βραδια με μουσικους που γνωρισαν και εκτιμησαν τον Ιορδανη ως μουσικο και συγκεντρωθηκαν να παιξουν εις αναμνησιν και προς τιμην του (αν και η τιμη ειναι μαλλον δικη τους που ειχαν την τυχη και τον προλαβαν).
Δεν ειναι κακη ιδεα.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#6 Δημοσίευση από ntouzenis »

udialek έγραψε:Συγνωμη, δεν καταλαβα... Βραδυα Ιορδανη...
Οκ, αλλα ο Τσομιδης δεν ειχε πολλα δικα του τραγουδια (σαν συνθετης) και εν παση περιπτώση δεν υπηρξε μεγαλος για τις συνθεσεις του, αλλα για το παιξιμο του, και για την ολη του προσωπικότητα που ενσαρκωνε αυτο ακριβως που κατεληξε να σημαινει η λεξη ρεμπετης.
Επομένως αφου συνθεσεις του μακαριτη δεν υφίστανται, να παιξουνε οπως αυτος δεν μπορουνε, τι νόημα εχει η βραδυα αυτη με τις τόσες συμμετοχες?
Μακαρι να κανω λαθος ( Θε μου συγχωρεσε με) αλλα η ιστορια αυτη μαλλον προς τυμβωρυχία φέρνει παρα σε αφιέρωμα
Δεν ξερω πως βγαζεις φιλε μου αυτο το συμπερασμα περι τυμβωρυχιας !! Ειναι ψιλο-βαρια κουβεντα τωρα να ονομαζεις τυμβωρυχους τους φιλους και παλιους κολλητους του Ιορδανη, που κανουν αντι μνημοσυνου μια βραδυα για την ψυχουλα του ...

Κατ'αρχην δεν εχουν την αναγκη την οικονομικη για να κατηγορηθουν για κατι τετοιο, ουτε απο ψωναρα το κανουν !!
Επειτα το Ταξιμι ειναι μια σταλια !! Αν το εκαναν σε ενα μεγαλο χωρο, με εισοδο και τρομερη διαφημιση ισως να πηγαινε το μυαλο καπως ...
Τωρα το τι τραγουδια και οργανικα ειχε γραψει ψαξε λιγο και θα μαθεις ...
Αλλα δεν εχει να κανει με ποσα τραγουδια εχει γραψει καποιος ... δεν εχουμε καμμια ζυγαρια ...

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Alcibiadis »

udialek έγραψε:
Μακαρι να κανω λαθος ( Θε μου συγχωρεσε με) αλλα η ιστορια αυτη μαλλον προς τυμβωρυχία φέρνει παρα σε αφιέρωμα



Φίλε μου είναι σίγουρο ότι έχεις κάνει λάθος.
Ο Ιορδάνης Τσομίδης υπήρξε και εξακολουθεί να είναι πρότυπο για έναν πολύ μεγάλο αριθμό μπουζουξήδων της νέας γενιάς. Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με την παικτική του δεινότητα (που φαίνεται απ' τις ζωντανές ηχογραφήσεις) αλλά και απ' τη στάση ζωής που τήρησε! (κυρίως απ' την άρνηση του να ενταχθεί εμπορικά στο γνωστό και απεχθές σύστημα).
Εγώ προσωπικά είχα την τιμή να συνεργαστώ μαζί του την δεκαετία του 80.
Και προς μεγάλη μου τιμή παρευρέθηκα στην χθεσινή εκδήλωση η οποία είχε πολύ μεγάλη επιτυχία!
Το ότι παίξαμε και τραγουδήσαμε στη μνήμη του μόνο τυμβωρυχία δεν είναι!
Για μας τους νεώτερους η μελέτη και διάδοση (του τρόπου παιξίματός του) είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε προκειμένου να τιμούμε πραγματικά τη μνήμη του! (γιατί αλλιώς θα είμαστε σίγουρα ...τυμβωρύχοι.....!)
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή σε “Συναυλίες - Εκδηλώσεις”