Πειραιώτικος

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#15 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Φίλε udialek σέβομαι τη θεωρητική σου κατάρτιση και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις κανένα ρεμπέτικο κομμάτι που να έχει μόνιμο τον προεισαγωγέα Σολ# (αν έχουμε τονική Ρε). Δηλαδή να είναι Πειραιώτικος από την αρχή ως το τέλος.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#16 Δημοσίευση από Dreamlander »

udialek έγραψε:Είδες ρε παιδί μου τι κρύβει ενα μπουζουκοτράγουδο! :lol:
Τι κρύβει; :)
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από Pikinos »

Να με συγχωρήσουν οι θαμώνες για τη σύγχιση που δημιούργησα, το φταίξιμο (η ασχετοσύνη μου δλδ) είναι καθαρά δικό μου.

Το ζούμι της υποθέσης πάντως, είναι το ακόλουθο:
udialek έγραψε:Εδω που τα λέμε δέν έχει και τόση σημασία άν εσύ ενα δρόμο τον λες πειραιώτικο κι εγω χιτζασκιάρ :lol:

Σημασία έχει ότι αν βρεθούμε παρέα, το κομμάτι θα το παίξουμε μαζί άσχετα με το ...όνομα του δρόμου! :D
Χαιρετίσματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#18 Δημοσίευση από udialek »

Νίκος Τριήρης έγραψε:Φίλε udialek σέβομαι τη θεωρητική σου κατάρτιση και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις κανένα ρεμπέτικο κομμάτι που να έχει μόνιμο τον προεισαγωγέα Σολ# (αν έχουμε τονική Ρε). Δηλαδή να είναι Πειραιώτικος από την αρχή ως το τέλος.
Κατ αρχάς δεν χρειάζεται να σέβεσαι τη θεωρητικη μου κατάρτηση, γιατι είναι ελειπέστατη. Δεύτερον αυτά τα διάβασα στό βιβλίο. Τρίτον δεν ξέρω κάποιο κομμάτι έτσι όπως το λές, αλλά ούτως ή άλλως ξέρω ελάχιστα ρεμπέτικα ( ως ερασιτέχνης μουσικος). Τέταρτον νομίζω ότι η διαφορά είναι στίς κατιούσες φράσεις. Εκεί άν το κομμάτι έχει σολ#, έχουμε τον πειραιώτικο δρόμο. Ετσι νομίζω. Πέμπτον, νομίζω οτι όλα αυτα ειναι καθαρα θεωρητικά και ελάχιστη πραχτικη σημασία έχουν.

Μέ εκτίμηση
Αλέξανδρος

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#19 Δημοσίευση από udialek »

Pikinos έγραψε:Να με συγχωρήσουν οι θαμώνες για τη σύγχιση που δημιούργησα, το φταίξιμο (η ασχετοσύνη μου δλδ) είναι καθαρά δικό μου.
Μπά... εγώ φταίω...
Εσύ είσαι πολύ εντάξει

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#20 Δημοσίευση από udialek »

Dreamlander έγραψε:
udialek έγραψε:Είδες ρε παιδί μου τι κρύβει ενα μπουζουκοτράγουδο! :lol:
Τι κρύβει; :)
Μα... όλη την ανατολική παράδοση...

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#21 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Συμφωνώ με αυτό που έγραψε ο Αλέξανδρος και παρέθεσε ο Πίκινος, ότι σημασία έχει αν βρεθούμε παρέα να παίξουμε το κομμάτι μαζί άσχετα από το όνομα του δρόμου.

Φίλε Αλέξανδρε σεβόμενος τη θεωρητική σου κατάρτιση εννοώ ότι αυτά που έγραψες είναι σωστά σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και εγώ.

Επειδή όντως η πρακτική σημασία έχει μεγαλύτερο νόημα και αξία από τη χωρίς πρακτικό προσανατολισμό θεωρητική γνώση ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει τραγούδι (ή ίσως ελάχιστα που δεν έχω εντοπίσει) τα οποία να κινούνται από την αρχή ως το τέλος στον Πειραιώτικο δρόμο. Έτσι η θεωρία μπορεί να λέει ότι είναι αυτούσιος δρόμος όμως στην πράξη είναι μία κίνηση ή ένας τρόπος (αν έχουμε μόρια) κατά βάση του Χιτζαζκιάρ.

Θα χαρώ πολύ να συναντηθούμε στην Κουρούτα (αν μας βολέψουν οι ημερομηνίες) και να παίξουμε και να γουστάρουμε από κοντά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”