Βαμβακάρης-Η γυναίκα μου ζηλεύει (δεν καταλαβαίνω ένα στίχο)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#8 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Συμφωνω με την ερμηνεια του συνονοματου
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#9 Δημοσίευση από kyriaki35 »

Μήπως βρε παιδιά λέει: "απ΄το φθισικό της ρεύει"?

Το τραγούδι μπορεί να μιλάει για κάποια που είχε γνωρίσει και κόλλησε μάλιστα απο εκείνη ελονοσία. Η οποία του έστειλε τον πατέρα της να του τα πάρει χοντρά. (Απο οτι λεει στην αυτοβιογραφία του)

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιεί την έκφραση αυτή μεταφορικά για να δείξει την κατάντια της.

Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω, γιατι δεν βγαίνει εύκολα νόημα.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#10 Δημοσίευση από sakispap »

Με το φυσικό της ρεύει.
Που σημαίνει: με το (πολύ) το "κεχρί" αδυνατεί, φθίνει.

Λέει ο θυμόσοφος ελληνικός λαός:
"αυτός (ή αυτή) από το πολύ το γαμ... (ή την πολλή μαλακία) έρρεψε"!

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#11 Δημοσίευση από Dreamlander »

Παιδιά, δεν εμμένω στην άποψη μου. Άλλωστε το ρεύω ή ρέβω, ετυμολογικά έχει αυτήν ακριβώς την σημασία που του αποδίδετε.
Να σημειώσω μόνο πως:
1. Το ρεύω, απαντάται ενίοτε στην καθομιλουμένη, και με την έννοια του ορέγω-ρέγω και
2. Σε όλο το τραγούδι, ο Μάρκος φέρεται ως θύμα της γυναίκας του με τα καμώμωτα της, άρα λογικό (για 'μένα) είναι να περιγράφει και αυτήν την λεπτομέρεια της συμπεριφοράς της, απ' την σκοπιά του θύματος, και όχι να παρουσιάζει την ίδια σαν θύμα της συμπεριφοράς της.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#12 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αυτο που ακουγεται στο δίσκο ειναι "με το φυσικό της ρεύει"

Απο τις διαφορες ερμηνειες πρεπει να αποκλεισουμε τελικα την σεξουαλικη ερμηνεια της λέξης "φυσικό" που ειχε επικρατησει εως τωρα με ερμηνειες απο διαφορους ρεμπετολογους και λοιπους ενασχολουμενους.
Επομενως η γυναικα του "ρεύει" απο το ρέω με την έννοια του καταρρέω με το φυσικο της.
Συμφωνα με γραπτο του Σμυρνιου Γ.Κατραμόπουλου ο οποιος αναφερει για κάποιον μπάρμπα του : "είχε ένα φυσικό" βγαίνει η εννοια φυσικό = χουι, γενικα αναφερόμενο.
Επομενως οπως σωστα λεει ο Θανασης σε αλλο thread,

forum/viewtopic.php?p=14434#14434

ρευει με το φυσικό της, δηλαδη ρεύει (καταρρεει) με το χουι της να ζηλευει αυτη ειναι η σωστη ερμηνεια !!

Παρασυρμενος απο την τυχον γεννετησια εννοια του φυσικου, ερμηνευα παντα το ρευει ως ρέπει, νεολογισμο που θα αποδιδαμε και καλα στο Μαρκο, πραγμα που δεν ισχυει οποτε αναθεωρω και ζητω συγγνωμη σε οσους μπερδεψα, προκαλωντας μαλιστα και τη μινι διαπομπευση μου στο αλλο θρεντ ...
Αφεριμ αδερφια !!

ΣΗΜ.
Διορθωσα το λινκ, απο τη φουρια μου ειχα βαλει αλλο ...
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 17 Σεπ 2008 11:12 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#13 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ο ντουζένης έγραψε "οσους μπερδεψα, προκαλωντας μαλιστα και τη μινι διαπομπευση μου στο αλλο θρεντ ..."
Που είδες τη διαπόμπευση φίλε μου . Καλό το χιούμορ , αλλά πολλοί θα πάρουν μετρητοίς τη διαπόμπευση και θα μας σούρουν τα μύρια όσα
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από Pikinos »

Φίλε Γιώργο,

σε καμμία περίπτωση δεν έγινε "απόπειρα διαπόμπευσής" σου, ούτε στα σοβαρά, ούτε στο καλαμπούρι. Ούτε και σε παραξήγησε κανείς.

Έπειτα, οι συζητήσεις παίρνουν μονάχες το δρόμο τους και έχουν μια δική τους αυτοδυναμία...κανείς δεν μπορεί λοιπόν να τις οριοθετήσει (μόνο να τις κόψει).

Και για ν' αλλάξουμε τώρα λιγάκι τόνο: θέλω, μα την πίστη μου, να μάθω, πιά είναι η "σεξουαλικη ερμηνεία της λέξης "φυσικό" που είχε επικρατήσει εώς τώρα με ερμηνείες από διάφορους ρεμπετολόγους και λοιπούς ενασχολούμενους";

Κι αυτό, όχι γιατί μ' ενδιαφέρει πραγματικά τί λένε όλοι αυτοί οι "σοβαροί κύριοι ερευνητές", παρά για να το σημειώσω στα προσωπικά μου Μαύρα Κατάστιχα...έρχονται κάποτε κάτι λευκές νύχτες, που οι στιχοπλόκες διαθέσεις με ζώνουν σαν τα φίδια! :twisted:
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”