ΣΑΡΔΑΜ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

ΣΑΡΔΑΜ

#1 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Είναι γνωστό ότι τα τραγούδια γράφονταν σε κερί και μια κιόξω . Επομένως άμα γινότανε κανένα λάθος λεκτικό ή μουσικό δεν υπήρχε δυνατότητα διόρθωσης και κυκλοφορούσε ο δίσκος με το λάθος . Δεν είμαι μουσικός να μπορώ να εντοπίσω μουσικά λάθη , έτσι περιορίζομαι στην αναζήτηση λεκτικών λαθών , των λεγομένων σαρδαμ ( η παράξενη αυτή λέξη είναι αναγραμματισμός του επωνύμου ενός παλιού κινηματογραφιστή της εποχής του 1930 , ΜΑΔΡΑΣ ) .
Για αρχή νομίζω ότι στο γνωστό Ντερβίσαινα , η Αγγέλα κοπανάει και ξανακοπανάει " ντεβρίσης " που δεν το έχω ακούσει πουθενά αλλού , αντί του κατά τη γνώμη μου ορθού "ντερβίσης"
Άντε να βρούμε λοιπόν και άλλα
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#2 Δημοσίευση από colectorgram »

Καλησπερα.Ουτε σαρδαμ ουτε λαθος ειναι!Απλα γλωσικο ιδιωμα της μικρας Ασιας που το συνανταμε και σε αλλες λεξεις. πχ αδρεφακι κτλ.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΡΔΑΜ

#3 Δημοσίευση από Pikinos »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:Άντε να βρούμε λοιπόν και άλλα
1) "Βρε μάγκα το μαχαίρι σου" σε εκτέλεση Κατσαρού: "σε μένα δεν περνάν αυτά και κρύψε το ( ;; ) σου".

2) "Κορίτσι άπονο". Όταν μπαίνουν Στράτος και Μάρκος μαζί στη στροφή, ο Στράτος κάνει σαρδάμ εδώ: "να τους πικραίνεις σαν περνάς με τα ( ;; ) γινάτια σου".
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#4 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Τι ακούς να κρύψει ;
Στο "Ο κατάδικος" του Γαβαλά με το Ρούκουνα
............................................
στο Μεντρεσέ και τα ρβουλά προφανώς Βουρλά
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Pikinos »

ΘΑΝΑΣΗΣ έγραψε:Τι ακούς να κρύψει ;
Ντρέπομαι που το λέω, αλλά ακούγεται σαν...βρακί! :P

Συνεχίζω:

3) "Τα τρία ζεμπέκικα" (Πατρινός), η δεύτερη στροφή: "Αχ πριν σε πάρω εδούλευες στα ( ; ; )"ακούγεται κάτι μεταξύ "ψάρια" και "πιάτα", και επισήμως είναι το δεύτερο καταγεγραμμένο.

4) "Μόρτισσα χασικλού" (Μάρκος): "τον μάγκα τον μαστούριαζες τον κούπα και δερβίση" ο Συμπαντάρχης τα μπερδεύει και λέει κάτι σαν "ποιό κούπαρ και δερβίση".
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#6 Δημοσίευση από voulou »

"και κρύψε το σπαθί σου" λέει :lol:

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Pikinos »

voulou έγραψε:"και κρύψε το σπαθί σου" λέει :lol:
Κανονικά ναι, αυτό θα έπρεπε να λέει, αυτή ειναι άλλωστε και η σωστή λέξη από την πρώτη εκτέλεση του Δελιά!

Νομίζω ότι άλλη ευθύνεται για τα σαρδάμια του Κατσαρού :P

forum/viewtopic.php?t=2391
Τελευταία επεξεργασία από Pikinos σε 11 Οκτ 2009 03:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”