Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα: Ας τα βρούμε...

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα: Ας τα βρούμε...

#1 Δημοσίευση από bill1961 »

Φίλοι μου,

Παρακολουθώ εντελώς αμήχανα, αυτά που συμβαίνουν τις τελευταίες ημέρες στο site.
Eίμαι μέλος σ' αυτό το site περίπου ενάμισυ χρόνο. Παρ' ότι θεωρώ τον εαυτό μου "χαμηλών τόνων" δεν κατάφερα σ' αυτό το χρονικό διάστημα να μην εμπλακώ σε κόντρες με συνφορουμίτες:
1. Με το Vacondio, γιατί κι' εγώ Βαμβακαρικός είμαι αλλά δεν τον έχω θεοποιήσει κιόλας.
2. Με τον Frank, γιατί θεώρησα πως μετέφερε εδώ ενός "άλλου φόρουμ" τον "πόλεμο".
3. Με το Billara, γιατί είμαι αρκετά μεγάλος για να δεχτώ ειρωνείες.
Είτε είχα δίκιο, πολύ δε περισσότερο αν είχα άδικο, δε νοιώθω καθόλου περήφανος για τον τρόπο που αντέδρασα. Επίσης δε νοιώθω, καθόλου κατάλληλος να δώσω συμβουλές (του στυλ: χαλαρά παιδιά, κουλάρετε κλπ). Ούτε και θέλω να μπω στη λογική του "αυτός φταίει", "όχι ο άλλος φταίει"...
Θέλω μόνο να θυμηθούμε αυτό που μας ένωσε όλους εδώ, το ρεμπέτικο τραγούδι, και όχι αυτά -τα πάρα πολλά ειν' η αλήθεια- που μας χωρίζουν.
Ας έχουμε στο μυαλό μας τις φιλίες που δημιουργήσαμε (αν και κάποιοι από μας είμαστε και σε ηλικία που δε μπορούμε εύκολα να δημιουργούμε νεές φιλίες) κι όχι τις αντιπαλότητες και τις πιθανές έχθρες.

Ας ξαναβρεθούμε...

Προτείνω μια ιντερνετική μάζωξη. Ας κανονίσουμε ένα βράδυ να συνδεθούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι, όλα (χωρίς αποκλεισμούς) τα ενεργά μέλη αν είναι δυνατό, ας παίζει και το ράδιο τα τραγούδια που αγαπάμε, (ίσως ακόμη και τα τραγούδια που μας ένωσαν στην Κουρούτα -ας είναι καλά η Αγγελική που τα ηχογράφησε).

Κι ας τα βρούμε...



Βασίλης
Τελευταία επεξεργασία από bill1961 σε 02 Οκτ 2006 09:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#2 Δημοσίευση από ikarus260 »

Παιδιά θα συμφωνήσω με τον Bill1961 και εγώ. Είναι κρίμα να μαλώνετε και να έχουμε αποκλεισμούς, στην πραγματικότητα πολλές φορές για μικροπράγματα. Δεν θα πω την γνώμη μου κι αν διαφωνώ σε κάποιες κόντρες γιατί πιστεύω ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ. Ούτως η άλλως δεν έχουμε ρε παιδιά τίποτα να χωρίσουμε, μία παρέα είμαστε εδώ μέσα και οι παρεξηγήσεις φυσικά θα υπάρχουν και οι καυγάδες κι αυτοί μέσα είναι. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να αποκλείουμε άτομα επειδή είπαν μια κουβέντα παραπάνω. Τέλος πάντων, αυτή ήταν η γνώμη μου και... όπως είπαμε... μια παρέα είμαστε... Φιλικά... Κων/νος Κληροδοτάκος

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

ειναι κριμα, ειναι κριμα, ειναι κριμα....
που λεει και ο Μητσακης

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#4 Δημοσίευση από mpletsas »

Η αποπομπή έγινε για λόγους αρχής και η εμμονή μου σε αυτή ήταν δεδομένη πριν ακόμα οξυνθεί η κουβέντα στο βαθμό που οξύνθηκε.

bill1961 καλές οι προθέσεις σου, αλλά δίνεις αφορμή να συνεχιστεί μια κουβέντα στη οποία έχει δοθεί τέλος.

Αποκλείω κάθε περιθώριο επανένταξης.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Με αφορμή τα τελευταία γεγονότα: Ας τα βρούμε...

#5 Δημοσίευση από Dreamlander »

Ωραίες κουβέντες Βασίλη. ΕΙδικά...
bill1961 έγραψε:...Θέλω μόνο να θυμηθούμε αυτό που μας ένωσε όλους εδώ, το ρεμπέτικο τραγούδι, και όχι αυτά -τα πάρα πολλά ειν' η αλήθεια- που μας χωρίζουν....
Χαίρομαι που συμφωνείς, Κώστα Ίκαρε...
ikarus260 έγραψε:...Ούτως η άλλως δεν έχουμε ρε παιδιά τίποτα να χωρίσουμε, μία παρέα είμαστε εδώ μέσα...
Αλλά, να βρε παιδιά, πως να το πω;... Θα έπρεπε, αυτές τις ωραίες και σωστές σκέψεις να τις έχουμε κατά νου συνεχώς. Όχι να τις λέμε εκ των υστέρων μόνο.
Ας λέμε την γνώμη μας (όποια και να 'ναι αυτή), εν τη γενέσει, έστω εν τη εξελίξει μιας διαφοράς-διαφωνίας. Ας μην παρατηρούμε βωβοί, και ίσως εκ του ασφαλούς, δύο-τρία μόνο άτομα να εμπλέκονται σε έναν (ας μου επιτραπεί) καυγά, εν είδει θεάματος. Λογικό είναι, αν δεν υπάρχει πολυφωνία, αυτά τα δύο-τρία άτομα, πες ο ένας πες ο άλλος, να πουν και μια κουβέντα παραπάνω πιθανώς. Και στο τέλος, ο καυγάς καταλήγει να γίνεται (μοιραία) επί προσωπικού. Ας βοηθήσουμε, αυτούς που κατά την γνώμη μας λαθεύουν, ακούγοντας την άποψη μας να δουν το λάθος τους. Ας προλαβαίνουμε το κακό.
Τέλος, να σημειώσω πως, όλα αυτά τα λέω χωρίς να έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο κατά νου.

Με ειλικρινή διάθεση να διατηρήσουμε την ηρεμία στη σελίδα...

Ηρακλής
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#6 Δημοσίευση από bill1961 »

mpletsas έγραψε:
bill1961 καλές οι προθέσεις σου, αλλά δίνεις αφορμή να συνεχιστεί μια κουβέντα στη οποία έχει δοθεί τέλος.
Όχι Κώστα, δεν ήταν καθόλου πρόθεσή μου να συνεχιστεί μια συζήτηση, η οποία άλλωστε δεν θα κατέληγε πουθενά ή ίσως θα κατέληγε σε καινούριες κόντρες και φιλονικίες.
Ήθελα όμως να γίνει αφορμή, να συζητήσουμε για τα λάθη μας, για πράγματα που έπρεπε να κάνουμε και δεν κάναμε και για πράγματα που κάναμε ενώ ίσως δεν έπρεπε να κάνουμε.
Γι' αυτό και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ηρακλή ότι έπρεπε να κάνουμε κάτι "εν τη γεννέσει", να προλάβουμε... Δεν είναι όμως ποτέ αργά να διορθώσουμε κάτι, αν το θέλουμε ειλικρινά...

Όπως είπα και παραπάνω:
Δε θέλω να συνεχιστεί η συζήτηση.
Θέλω να την τελειώσουμε και να αρχίσουμε μια καινούρια.


Αλλά εγώ είμαι μόνο ένας.

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#7 Δημοσίευση από Preacher »

Δυστυχώς ελλείψει σοβαρής σύνδεσης αλλά και λόγω υποχρεώσεων των τελευταίων ημερών δεν κατόρθωσα να απαντήσω, όσο και αν το ήθελα αυτό, στα προηγούμενο post. Κάποιοι μάλιστα θα μπορούσαν να πουν πως δεν δικαιούμαι να πάρω θέση από τη στιγμή που και οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι ελλειπείς και η προσφορά μου σε συλλογή τραγουδιών και σχολίων είναι ελάχιστη ή μάλλον μηδαμινή.

Μολαταύτα, θεωρώ πως από την πρώτη στιγμή της ένταξής μου σε αυτή την ιστοσελίδα σνδέθηκα μαζί της και με πολλά από τα μέλη της και μετείχα ενεργά όπως και όσο μου επέτρεπαν οι δυνατότητες μου. Αυτό θεωρώ πως μου δίνει το δικαίωμα να διατυπώσω μιαν άποψη επι του θέματος. Δεν θα υπεισέλθω σε λεπτομέρειες αφού, όπως είπε και ο αγαπητός Κωστής, το θέμα θα πρέπει να θεωρηθεί λήξαν. Θα ήθελα όμως να σχολιάσω τα περί δημοκρατικότητας της σελίδας, τα περί συλλογικότητας της προσπάθειας και τα περί σεβασμού.

Αρχίζοντας με το πρώτο, είναι για μένα αυτονόητο πως οι καλύτερες απαντήσεις σε δυσεπίλυτα θέματα δίνονται με διάλογο και δημοκρατικές διαδικασίες. Εδώ όμως βρισκόμαστε μπροστά σε μια ιδιάζουσα περίπτωση. Ναι μεν το υλικό της σελίδας αποτελεί προϊόν συλλογικής εργασίας, όμως αυτή καθαυτή η σελίδα αποτελεί όραμα και έργο ενός και μόνον ανθρώπου και ναι μεν οι πληροφορίες που παρέχονται μέσα από αυτή διατίθενται προς κοινή θέα και κοινό όφελος (ως προσφορά αυτού του ανθρώπου), η βάση όμως της σελίδας παραμένει στα χέρια του ανθρώπου αυτού. Κατ΄εμέ καλά κάνει και παραμένει γιατί και δικό του πόνημα αποτελεί και αποτέλεσμα του δικού του μόχθου και της δικής του έμπνευσης. Όμως δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατικές διαδικασίες.

Συνακόλουθα, δεν μπορούμε να μιλάμε για δημοκρατικές διαδικασίες όταν συμμετέχουμε σε μια ιστοσελίδα όπου αριθμεί κάπου τέσσερις με πέντε χιλιάδες μέλη και που από αυτά ενεργή συμμετοχή έχουν μόνο καμιά διακοσαριά. Στη σελίδα αυτή δεν υπάρχουν ασφαλιστικές δικλίδες ώστε να αποτρέπουν την είσοδο του οποιουδήποτε σε αυτή, και κατ΄εμέ καλώς δεν υπάρχουν. Είναι όμως αυτονόητο πως κάποιος πρέπει να επιβάλλει όρους ώστε να αποτραπεί κατά το μέγιστο δυνατό η γελοιοποίηση, η κιβδήλωση, η εκμετάλλευση και το καπέλωμα της προσπάθειας αυτής. Δεν υπάρχει καταλληλότερος να το κάνει πράξη αυτό από τον εμπνευστή και άοκνο εργάτη της σελίδας που άλλωστε αποδεικνύει καθημερίνα με τη δράση του ότι σέβεται απόλυτα τόσο τα μέλη που συμμετέχουν ενργά όσο και αυτά που απλά υφίστανται εδώ και απολαμβάνουν τους καρπούς της προσπάθειας λίγων.

Μεταβαίνοντας από την δημοκρατικότητα στη συλλογικότητα της προσπάθειας θα αναρρωτηθεί κανείς με ποια λογική οι αποφάσεις λαμβάνονται από έναν αλλά η δουλειά πραγματώνεται από πολλούς. Μα αυτό ακριβώς δεν ήταν από την αρχή αλλά και κατά την εξέλιξη το νόημα της σελίδας? Ο καθένας, δρώντας αυτόβουλα, συνεισφέρει με όποιον τρόπο δύναται σε μια προσπάθεια συλλογής πληροφοριών για τη λαϊκή μας μουσική με απώτερο σκοπό να διατηρηθεί η λαϊκή κληρονομιά και να βρεθεί κάπου συγκεντρωμένη, ώστε να εμπλουτίσει τους ήδη γνώστες και να επιμορφώσει τους μη γνωρίζοντες. Γι αυτό το λόγο δεν υπάρχει συνδρομή στη σελίδα, γι αυτό το λόγο κατά την ένταξη ενός μέλους είναι αρκετή μια διεύθυνση ηλεκτρονικής αλλήλογραφίας, γι αυτό τον λόγο έχουν πρόσβαση όλοι ανεξαιρέτως συμμετέχοντας είτε ως δέκτες είτε ως πάροχοι πληροφοριών ανυστερόβουλα και με σεβασμό στο πόνημα.

Ο σεβασμός είναι μια έννοια που φθίνει ολοένα και περισσότερο στην εποχή μας. Είναι μια λέξη που χάνει τη σημασία της. Σέβομαι την άποψη του άλλου δεν σημαίνει πως την ενστερνίζομαι δεν σημαίνει όμως πως την χλευάζω. Σημαίνει της δίνω την πρέπουσα σημασία και αν συνφωνώ συνπορεύομαι, αν διαφωνώ αποστασιοποιούμαι. Ειδίκά όταν, όπως στην περίπτωσή μας, η γνώμη του άλλου βαρύνει περισσότερο από την δική μας.
Δεν θα επεκταθώ άλλο... δεν έχει άλλωστε νόημα. Ούτε θέλω να δώσω λαβή για νέα φιλονικία και για αυτό προτρέπω τους διαχειριστές αν θεωρήσουν πως τα λόγια μου μπορεί να γίνουν αφορμή για κάτι τέτοιο να σβήσουν το post μου.

Δεν ξέρω αν μια ιντερντική μάζωξη θα λύσει τη διαφωνία...δεν ξέρω αν θα πρέπει καν να υφίσταται διαφωνία αφού ο σκοπός για μένα είναι κοινός...να πάρω και να δώσω πληροφορίες ανυστερόβουλα, να μοιραστώ δηλαδή αγνά και άδολα το νταλκά μου με άλλους ομοίας με τη δική μου σκέψης αλλά και να το μεταδώσω και διαδόσω σε ανθρώπους που ουδεμία σχέση με το αντικείμενο έχουν, όχι ως Ηλίας Καραμπελιάς αλλά ως άνθρωπος με μεράκι.

Συγνώμη για το μακρόσυρτο κείμενο και καλημέρα σε όλους.
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”