Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

#1 Δημοσίευση από max »

Από ανάρτηση στο facebook του Μπάμπη Π.

phpBB [video]


Σε συνέχεια της χθεσινής ανάρτησης με τα πλάνα της Χασκήλ. Ο δαιμόνιος Κώστας Μπουρνάς δίνει επιπλέον στοιχεία:

"Ολόκληρη η ταινία, με τον αυθεντικό ήχο και με ελάχιστα καλύτερη εικόνα, παρακάτω. Έχει δύο τραγούδια ακόμα, ένα πριν το τραγούδι “Αλήτης με καρδιά” και ένα μετά, το “Να μας ζήσουν οι ψαράδες”. Για το πρώτο πρώτο τραγούδι δεν ξέρω πληροφορίες. Σαν να μην έχει ξανακυκλοφορήσει. Είναι ένα πολύ ωραίο χασαποσέρβικο με κάπως εύθυμα στιχάκια.

Στο πρώτο βίντεο που μας έδωσε ο Μπάμπης (διάρκεια 3:32) έχει αντικατασταθεί ο ήχος της ταινίας με τη δισκογραφημένη κυκλοφορημένη εκτέλεση του αντίστοιχου τραγουδιού, γι’ αυτό δεν ακούγονται οι εμβόλιμοι διάλογοι από τους ηθοποιούς. Όμως στην κανονική κόπια της ταινίας βλέπουμε όχι μόνο ότι είναι ατόφιος ο ήχος* αλλά και ότι περιλαμβάνονται τρεις εκτελέσεις που δεν φαίνεται να έχουν κυκλοφορήσει και μάλλον έγιναν για τις ανάγκες της ταινιάς. Άρα, στο παραπάνω βίντεο ακούγονται Χασκίλ - Ευγενικός - Σταμούλης (όχι ο Μοσχονάς) και δεν είναι αυτό το ηχητικό που χρησιμοποιήθηκε στην ταινία. Υπέροχη η Χασκίλ σε αυτές τις νέες εκδοχές αλλά κι ο Μοσχονάς δίνει ρέστα. Έχει και ιστορική αξία γιατί νομίζω δεν είχαμε μέχρι πρότινος δισκογραφική συνεργασία Χασκίλ - Μοσχονά...!" (πηγή https://rembetiko.gr/t/%CE%B7-%CF%83%CF ... E%BB%…/…/4)

phpBB [video]

(Τα πλάνα από το κέντρο διασκέδασης μετά το 57:00)

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

Re: Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

#2 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Για να ξεκαθαρίσουμε την αλήθεια...Όλα ξεκίνησαν όταν ξέθαψα από σπάνια ελληνική ταινία και ανάρτησα ένα βίντεο δικό μου, με την Στέλλα στο τραγούδι το Αλήτης με καρδιά του 1952. Πράγματι υπάρχουν άλλα δύο τα οποία και ετοιμάζω χωρίς τους διαλόγους της ταινίας όπως και έκανα με το πρώτο. Κάποιοι όμως θεώρησαν καλό να μην αναφέρουν την πηγή και το κυκλοφόρησαν ως δικό τους. Τους συγχωρώ γιατί είχαν τους λόγους τους. Άλλωστε δεν ήμουν εκεί χτύπαγαν τον αέρα και τους συγχωρώ που είπε κι ο Διονύσης... Αποδεκτοί... Για του λόγου το αληθές όποιος θέλει να διαπιστώσει τα λεγόμενά μου, το τραγούδι είναι στο κανάλι μου στο You Tube ως ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΜΑΪΣΤΡΕΛΛΗΣ

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

#3 Δημοσίευση από peloponnisios »

Το πρώτο τραγούδι πιθανώς να κυκλοφόρησε πολύ αργότερα, το 1970. Υπάρχει ένα 45άρι εκείνης της χρονιάς από την Polyphone με ένα τραγούδι που έχει τίτλο “Ο Ιππόδρομος” σε σύνθεση και διεύθυνση Μοσχονά και ερμηνεία Γιάννη Γεωργίου - Στέλλας Παπαδοπούλου. Δείτε εδώ το δισκάκι Polyphone PS 239 (7XPG 281).

Επίσης, το 1980 φαίνεται να το δισκογραφεί ο Μοσχονάς στο LP “Παληά Φρουρά Νο 4”.

Πάντως, το 45άρι και το LP δεν τα έχω ακούσει. Αν τα έχει κάποιος ας μας πει αν είναι το ίδιο τραγούδι και αν υπάρχουν άλλοι στίχοι, που δεν ακούγονται στην ταινία. Όσο μπορούσα να διακρίνω, οι στίχοι του τραγουδιού είναι οι εξής:

Την Κυριακή για τον ιππόδρομο τραβάω
κι εκεί στο Δέλτα του Φαλήρου τ’ ακουμπάω,
παίζω την τύχη μου στα άλογα για σένα
γιατί το ντέρτι είσαι συ τώρα για μένα.

Έρως κι ιππόδρομος σκοτίζουν το μυαλό μου
και έχω γίνει θύμα πια του ιπποδρόμου
κι εκεί γκανιάν που πάω να ‘ρθω στην καρδιά σου,
με φέρνει πάντοτε πλασέ η απονιά σου.

Άτυχος είμαι μα μπορεί και να κερδίσω
κι απ’ τον ιππόδρομο με κούρσα να γυρίσω
κι όταν θα έρθω παρολί στον έρωτά σου,
θα γίνω τζόκεϊ για πάντα της καρδιάς σου.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

#4 Δημοσίευση από fakk »

Οι στίχοι είναι ίδιοι εκτός (παρολί --> φαβορί).

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Στέλλα Χασκήλ σε βίντεο από ελληνική ταινία

#5 Δημοσίευση από LIAS »

σύμφωνα με την σελίδα greekdiscography.gr, υπάρχει μία ακόμη "ανέκδοτη" ηχογράφηση το 1962 με τον Στράτο Διονυσίου και την Βούλα Γκίκα και αριθμό μήτρας 7XGA-1458

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ενδιαφέροντα στο διαδίκτυο”