Κουρουτα

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#8 Δημοσίευση από bill1961 »

Προσωπικά θεωρώ πως η αλλαγή ημερομηνίας θα αποτελούσε αδικία για κάποιους φίλους που άλλες χρονιές είχαν το ίδιο πρόβλημα και δεν προχωρήσαμε τότε σε αλλαγή ημερομηνίας. Πράγματι φέτος είναι ειδική περίπτωση αλλά νομίζω πως μπορούμε να έχουμε "μεθεόρτια" αντί για τα συνηθισμένα "προεόρτια" που είχαμε τις άλλες φορές.

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#9 Δημοσίευση από jimavagianos »

Εγώ θα είμαι όλο το καλοκαίρι Πάτρα οπότε μπορώ να έρθω αναπάσα στιγμή. Ωστόσο από τη στιγμή που το ΠΣΚ τής πρώτης εβδομάδας τού Αυγούστου δεν μπορούνε να έρθουν τουλάχιστον 2 άτομα ας γίνει το δεύτερο. Σίγουρα θα είναι καλύτερο για όλους μας. Ο Ιούλιος δεν είναι ο καταλληλότερος μιας και άδεις, συνήθως, δίνονται τον Αύγουστο. Αν οριστικοποιηθούν σχετικά νωρίς οι ημερομηνίες θα είναι καλό και για όσους έρχονται από μακριά να εξασφαλίσουν φθηνά αεροπορικά εισητήρια αφενός και να κανονίσουν τις ημερομηνίες άδειας αφετέρου.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από max »

Γεια σας

και εγώ θα βρίσκομαι από αρχές Αυγούστου μέχρι 15 περίπου σε κείνα τα μέρη οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Νομίζω πως οι ημερομηνίες είναι οριστικές από πέρσυ, όπου πάλι μετά από σχετική κουβέντα είχαμε πει πως θα γίνεται το πρώτο Σ/Κ του Αυγούστου και με όποιον έτυχε να κουβεντιάσουμε σχετικά με την Κουρούτα και μέσα στο χειμώνα, λέγαμε πως γίνεται το πρώτο Σ/Κ του Αυγούστου. Γνωρίζω πως κάποιοι έχουν ήδη βγάλει εισιτήρια και κανονίσει ανάλογα τις διακοπές τους ανάλογα με αυτές τις ημερομηνίες και νομίζω επίσης όπως λέει ο Βασίλης πιο πάνω πως δε θα ήταν σωστό να το αλλάξουμε φέτος. Δυστυχώς πάντα θα υπάρχει κάποιος κόσμος που θα δυσκολεύεται με τις ημερομηνίες και πραγματικά λυπάμαι αν κάποιοι φίλοι δεν μπορούν να είναι μαζί μας. Ωστόσο και προσωπικά υπήρχαν χρονιές που δεν μπόρεσα να παρευρεθώ γιατί δεν με βόλευε η συμφωνημένη ημερομηνία του γλεντοκοπήματος στην Κουρούτα.

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#11 Δημοσίευση από jimavagianos »

Ας κάνουμε κάτι άλλο. Ας γράψουν όσοι, τυχόν, έχουν βγάλει εισητήρια για 1-3 Αυγούστου και αν είναι δυνατόν να τα αλλάξουν ΧΩΡΙΣ ΠΟΙΝΗ. Αν δεν έχει βγάλει κανείς τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα πιστεύω να γίνει το δεύτερο ΠΣΚ τού Αυγούστου. Θα είναι "σκότωμα" για τον άνθρωπο που έρχεται από Ιταλία η συνάντηση τού πρώτου ΠΣΚ μιας και αν υποθέσουμε ότι θα πετάξει Σάββατο πρωί για Αθήνα θα φτάσει αργά Σαββάτου Κουρούτα. Μη ξεχνάμε ότι έρχονται και πάνω από 30 άτομα από Βόλο και ίσως για κάποια εξ αυτών να μην είναι ό, τι πιο εύκολο να ξεκινήσουν την άδεια τους από την 1η μέρα τού Αυγούστου αλλά και γενικότερα σε όσους/ες εργάζονται και παίρνουν άδεια τον Αύγοστο. Ίσως είναι καλό να γίνει μια συζήτηση στο παρών νήμα ΠΡΙΝ ΟΡΙΣΤΗΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ώστε να μπορέσουν να έρθουν όλοι όσοι θέλουν χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα στον εργασιακό τους χώρο.

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#12 Δημοσίευση από jimavagianos »

Οι ημερομηνίες είχαν οριστικοποιηθεί από πέρυσι και δεν το είχα προσέξει. Συγνώμη για αυτο. Ελπίζω όπως και να 'χει να τα καταφέρουμε να παρευρεθούμε όλοι έστω και λιγότερες μέρες στη χειρότερη για όποιον/α δεν μπορεί να είναι όλες τις μέρες κάτω!

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#13 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Να πω κι εγω την αποψη μου επι του θεματος:

Νομιζω οτι αλλαζοντας την ημ/νια αυτοακυρωνουμε τη διαδικασια της ψηφοφοριας που εχει γινει ακριβως με σκοπο να μην εχουμε καθε χρονο την ιδια συζητηση. Ειναι φυσει αδυνατον να υπαρξει ομοφωνια ως προς την ημ/νια και ειχε φανει και τοτε, στην ψηφοφορια που πολλοι δυσαρεστηθηκαν και αλλοι τοσοι ικανοποιηθηκαν.

Με τη λογικη λοιπον της αλλαγης φετος, γιατι να μην τεθει το ιδιο θεμα και του χρονου, ή του παραχρονου, για το ιδιο ή για αλλο προσωπο; Ο Γιωργος ο Κουκος ειναι παλιο, αγαπητο και σημαντικο σε προσφορα μελος της σελιδας (και προσωπικα θα ηθελα πολυ να ειναι παρων και φετος και το ξερει καλα αυτο), ζει σε ιδιαιτερες συνθηκες που ειναι το εξωτερικο οπου στερειται τη μουσικη αυτη που αγαπαμε, αλλα δυστυχως το να αλλαξει η ημ/νια αποτελει υπερβαση και ασυνεπεια σε ολα οσα ειχαμε συζητησει και συμφωνησει πριν λιγα χρονια οταν καθιερωθηκε το 1ο ΣΚ του Αυγουστου, ανοιγει δε τους ασκους του Αιολου για αεναη επαναδιαπραγματευση του μονιμου αυτου προβληματος της ημ/νιας, για καταλογισμο μεροληπτικης αποφασης κλπ απευκταια.

Αυτα απο μενα, και συμπαθα με, Γιωργο αν σε στεναχωρω.Στεναχωριεμαι κι εγω το ιδιο, αλλα ειναι θεμα αισθησης δικαιου και μονο. Ξερεις οτι θα θελα πολυ να βολευε η ημ/νια και να εισαστε οπως περσι μαζι μας και αν δε γινει αυτο, ελπιζω να μπορεσουμε να συναντηθουμε το συντομοτερο.
Το μυστικό της αποτυχίας:
Κακία, υποκρισία, αχαριστία.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#14 Δημοσίευση από voulou »

Συμφωνώ κι εγώ με όσα έγραψε η Αγγελική. Η ημερομηνία τέθηκε για να εξυπηρετήσει τον προγραμματισμό αδειών, εξόδων κλπ, κάτι που δυστυχώς δεν μπορεί, εκ των πραγμάτων, να είναι εύκολο για όλους, αλλά ούτε και να συμπίπτουν οι μέρες για όλους. Πρέπει όμως να κρατήσουμε σε ισχύ την προηγούμενη απόφαση ώστε να υπάρχει ένα σταθερό χρονικό σημείο αναφοράς για τους πάντες. Κάθε χρόνο κάποιος θα δυσκολεύεται, αλλά νομίζω πως η λύση που έχει δοθεί είναι η πιο δίκαιη.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”