Ρεμπέτικο στη Βιέννη (Υπάρχει?!)

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ρεμπέτικο στη Βιέννη (Υπάρχει?!)

#1 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τίποτε από ρεμπέτικο στην πολή της Βιέννης;

(Το μόνο που έχω βρει -δυστυχώς- είναι ένα παρακμιακό τουριστικό εστιατόριο μπροστά στο ποτάμι που το λένε 'Τα ρεμπέτικα' ή 'Το ρεμπέτικο', αν θυμάμαι καλά την ονομασία, αλλά το ράδιό τους παίζει σκυλάδικα στη διαπασών!)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφοριακή συνεισφορά.
:)

Άβαταρ μέλους
Marios 2nd
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Δεκ 2005 04:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#2 Δημοσίευση από Marios 2nd »

Βιεννη δεν γνωριζω....αλλα Λευκωσια μερια κατι μπορει να γινει Μ.Τριτη/Μ.Τεταρτη ... :wink:

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#3 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Epanaferw to thema me tin elpida na vrethei apantisi (kapoia stigmi)

s.myth
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Δεκ 2011 01:22 am

#4 Δημοσίευση από s.myth »

Δες αν μπορείς να επικοινωνήσεις με τον κάτοχο του καναλιού golemschmolem που μετονομάστηκε σε ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΜΑΝΕΔΕΣ στο Youtube, που είναι μισός Έλληνας γεννημένος στη Βιέννη (Λουδοβίκος δε θυμάμαι παρακάτω). Ίσως ξέρει κάτι καλύτερο.

Μου φαίνεται πως σ' έσωσα πάλι ':lol:'.

Υ.Γ.:
Καλά, μη νομίζεις, καθόλου σίγουρη δεν είμαι.

Odysseus
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Μάιος 2015 01:20 am
Τοποθεσία: Βιέννη
Επικοινωνία:

Ρεμπέτικο στη Βιέννη

#5 Δημοσίευση από Odysseus »

Αγαπητέ Χασκίλ, γειά χαρά.
Μένω στη Βιέννη και φέτος ξεκινήσαμε με μερικούς ακόμα μουσικούς να παίζουμε σε διάφορα μέρη της πόλης. Αγαπάμε το ρεμπέτικο και τις μελωδίες που έφεραν μαζί τους οι πρόσφυγες από την Πόλη και τη Μ. Ασία. Τα τραγούδια πουπαίζουμε είναι διαλεγμένα και τα περισσότερα χρονολογούνται πριν το 1940.


Αν βρίσκεσαι ακόμα στη Βιέννη, θα χαρούμε να σε δούμε τη δευτέρα 18 Μαΐου 2015, ώρα οκτώ και μισή στο 1001 Nacht. Είναι ένα μικρό πέρσικο εστιατόριο στο 17 bezirk, και από κάποια ειρωνία της τύχης, απέναντι βρίσκεται ένα από τα εστιατόρια retsina.
Για περισσότερες πληροφορίες παραθέτω τη διεύθυνση του μαγαζιού στο facebook, ενημέρωση για τη συναυλία θα αναρτηθεί σύντομα.

https://www.facebook.com/pages/1001-Nac ... 9134460927

Μιας και είναι η πρώτη μου αναπρτηση, χαιρετώ όλο τον κόσμο του φόρουμ. Καλές πενιές,καλές ακροάσεις!
Οδυσσέας

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#6 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Ναι, είμαι ακόμα Βιέννη και θα χαρώ πολύ να έρθω να σας ακούσω. Η Δευτέρα είναι πολύ βολική μέρα για μένα!!!
:)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”