Βιντεάκια που μας άρεσαν

Προτάσεις και αναζητήσεις για Μουσική, Θέατρο, Κινηματογράφο, Βιβλία....
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#64 Δημοσίευση από teris67 »

Φίλε ntouzeni, το έθεσες ακριβώς όπως είναι.
Αν οι μουσικοι αυτοί, ιδιαίτερα ο μπουζουξής, είχαν λίγη τσίπα πάνω τους, δεν θα δεχόντουσαν να γίνει έτσι. (Εκτός πια κι αν δεν ήξεραν καν ποιοι είναι αυτοί οι δύο που ήρθαν...Όλα να τα περιμένει κανείς.) Μεροκάματο, ναι μεροκάματο, δεν λέω. Αλλά εδώ φαίνεται να το διασκεδάζουν κιόλας. Όχι κι όλα στο βωμό του μεροκάματου πια...
Εργαζόμαστε για να γίνουμε, όχι για ν' αποκτήσουμε (E. Hybbard).

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#65 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Εδώ λεβέντες μου άνθρωποι που είχανε δουλέψει μαζί με το Μάρκο και το Στράτο και μπορούσαν να τους βολέψουν με ένα μεροκαματάκι , για να μη ζητιανεύουν κάνοντας τους κομπάρσους , κάνανε την κορόιδα και ο μπουζουκτσής που μπορεί να είναι κι αυτός κομπάρσος μας πείραξε . Έχουμε ένα κουσούρι σ' αυτή τη σελίδα να εξιδανικεύουμε ανθρώπους και εποχές έξαιτίας της αγάπης μας για το ρεμπέτικο . Δεν είναι όμως έτσι αυτοί οι άνθρωποι ( μουσικοί , συνθέτες και τραγουδιστές ) δεν ήσαν τέλειοι και ας προέρχονταν από λαϊκά στρώματα , πολλοί έπασχαν από δοξομανία γιατί ξαφνικά τους έμαθε ο κόσμος και πάρα πολλοί ήσαν δραχμοφονιάδες ( είχαμε δραχμούλες τότε ) και ας πληρώνονταν αρκετοί με λίρες γιαυτό οργίαζε και η κλοπή μουσικής είτε εκβιαστικά είτε με άγνοια του συνθέτη γιατί ήταν μακαρίτης (Παπάζογλου) . Για να μη πολυλογώ ούτε τότε ήταν ιδανικές οι εποχές στον καλιτεχνικό κύκλο .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#66 Δημοσίευση από ntouzenis »

Σωστος ο Θανασης σωστος και ο Τερης
οπως και να ειχε εν γενει το πραγμα, οταν διπλα σου εχεις ενα Μαρκο και ενα Στρατο δεν μπορεις να μην εχεις σεβασμο...
το ιδιο ισχυεει και σε τωρινες καταστασεις !!!

οκ ο σκηνοθετης μπορει ναθελε μπουχαχα ατμοσφαιρα.. αλλα δεν κολλαει το πραγμα...

Και σε αλλη μια ταινια "παιζει" ο Μαρκος και εκει φαινεται εκτος κλιματος...
παντως ισως να μη γινοταν κι αλλιως... τι δλδ θπρεπε να υποκριθει ;;
εδειξε το πως ενιωθε...
αλλωστε αν ο Μπιθικωτσης δεν πηγαινε να τον βρει το '59 και να ξαναβγει στις εταιρειες κλπ κανεις δεν ξερει τι τελος θα ειχε και πότε...

Αξιζει παντως να (ξανα)διαβασει κανεις τις εικονες του Μπιθικωτση οταν τον ειδε πρωτη φορα εκει γυρω στο 1937 νομιζω στο "Δασος" ή στο Αιγαλεω... το πως και ποσο επηρρεαστηκε !!!

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#67 Δημοσίευση από teris67 »

Συμφωνώ με το Θανάση, δεν ήταν ποτέ ιδανικά τα πράγματα. Όσο για κλοπές τραγουδιών, και μόνο αυτά που 'χουμε διαβάσει να πάρουμε... Αλλά αναρωτιέμαι, εκείνοι οι μουσικοί δεν είχαν ακούσει Μάρκο και Στράτο έστω και από δίσκους; Ήδη καμιά 30αριά χρόνια ιστορία είχαν αυτοί οι άνθρωποι. Δεν ένοιωθαν θαυμασμό και δέος μπροστά τους; Όπως και να το δούμε, εμένα δεν μου κολλάει. (Είμαι και λίγο ρομαντικός και ίσως γίνομαι αυστηρός. Το μεροκάματο και γενικότερα η προσωπική επιβίωση και εξέλιξη είναι μάλλον πολύ δυνατά για να σκεφτείς ο,τιδήποτε άλλο.)

Ntouzeni για ποιά άλλη ταινία μιλάς; Έχω υπόψη μου μόνο σκηνές από τηλεόραση του '70, την ταινία "Μ' αρέσουν οι καρδιές σαν τη δική μου", και εκείνο το αφιέρωμα της Γερμανικής τηλεόρασης όπου ο Μάρκος παίζει την Άτακτη. Έχεις κάποιο δείγμα απ' αυτήν;
Εργαζόμαστε για να γίνουμε, όχι για ν' αποκτήσουμε (E. Hybbard).

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#68 Δημοσίευση από ntouzenis »

Πρεπει να υπαρχει στο youtube...

εκει ο σκηνοθετης κανει και πιο κοντινα πλανα αν θυμαμαι καλα...

tasosaigaleo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006 04:12 am

#69 Δημοσίευση από tasosaigaleo »

Τι να πούν και εδω οι μουσικάρες (Λαμπρος Σαββαϊδης,Λαμπρος Λεονταρίδης και Γρηγόρης Ασίκης) που τους χώνουνε το playback?παλι καλα που παιζουν και για 40 δευτερόλεπτα κανόνικα,αλλα τη στιγμη που πρεπει, η καμερα ειναι ακυρα στραμενη πανω στο χαρεμι.(τραγική η σκηνοθεσία, τον Λεονταρίδη τον έχει τελείως κομένο την ώρα που παίζει κανονικά)
Ενδιαφέρουσα η περιγραφή του βίντεο απ'αυτόν που το ανέβασε και η αναφορά οτι σε μία επόμενη σκηνή η γυναίκα του Σαββαϊδη τραγουδάει ενα χιτζάζ σαρκί(όποιος έχει την ταινία ας ανεβάσει και αυτό το στιγμιότυπο).

http://www.youtube.com/watch?v=p5l4iXrk3u8

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#70 Δημοσίευση από teris67 »

Φοβερό!!! Δεν θυμάμαι να έχω δει αυτήν την ταινία. Μου φαίνεται απίστευτο να είναι όντως αυτοί οι τρεις αλλά πρέπει να είναι, αλλιώς πρόκειται για συμπτωματική ομοιότητα. Νομίζω ότι αναγνωρίζω τουλάχιστον το Λεονταρίδη και τον Ασίκη. Ε ρε απίστευτα ντοκουμέντα!!! Ευχαριστώ φίλε Τάσο! Με τρέλανες!
(Κι εδώ παραγκωνισμένοι οι γίγαντες αυτοί. Χειρότερα κι από το Μάρκο και το Στράτο...Άντε τώρα να φανταστεί ο θεατής ποιοι είναι αυτοί οι τρεις "κομπάρσοι"...)
Εργαζόμαστε για να γίνουμε, όχι για ν' αποκτήσουμε (E. Hybbard).

Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτάσεις”