Δρομοι-Βοηθεια

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#15 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ζουρλοπαινεμένης γέννα

Χρησιμοποιει μινορε μελωδικο (με νοτα ΝΤΟ αν η τονική ειναι το ΡΕ) και περναει και ουσακ, χρωματικά, χρησιμοποει δηλαδη φα-μι-ρε#-ρε

Στο γυρισμα ή ρεφραιν χρησιμοποει κιουρ(ν)τί οπως ειναι η τρεχουσα ονομασια αλλα κανονικα προκειται για το καρ(τ)σιγ(κ)άρ
Μπορουμε ομως να πουμε με μετατροπία, οτι στο ρεφραιν ειναι ΣΟΛ χιτζαζ οποτε παλι μεσα ειμαστε... και επιστρεφει στο ρε μινορε

Παντως προκειται για μεγαλειωδες τραγουδι και απο αυτο και μονο φαινεται η ομορφια και η διαφορά της ανατολικής μουσικης, που "μπερδευει" τοσους διαφορετικους δρομους, πανω σε ενα δυσκολο ρυθμο, με μια μελωδικη γραμμη που παιζει με το χρονο !!
Και τι να πουμε μετα απο στιχο, απο ερμηνεια, απο παιξιμο των μουσικων... χαοος !!!

Το θεμα του κρατηματος της πεννας και του ακουμπι..ματος (υπαρχει λεξη ; ) ειναι επιστημη για τους επαγγελματιες μουσικους. Για πολλους ειναι μυστικο, που δεν το μαρτυρανε σε μη μαθητες τους...
Αλλοι λοιπον εχουν το χερι στον αερα δλδ ακουμπαει το μπρατσο στην ακρη του μπουζουκιου μονο, αλλοι ακουμπανε στον καβαλλαρη τον καρπο και αλλοι πατανε το μικρο δαχτυλο στο καπακι και το χερι ειναι στον αερα.
Υπαρχουνε και συνδυασμοι ολων αυτων !!
Περσυ ειδα ενα φοβερο μπουζουξη απο τη Δραμα 55 χρονων με "παλιο" παιξιμο και επαιζε μεν στον αερα αλλα με δυναμη και το χερι ανεβοακατεβαινε ολοκληρο στις χορδες, (δυσκολο να το περιγραψω...) κατι που μου φανηκε πολυ κουραστικο, αλλα επαιζε ολοκαθαρα και δυνατα.
Αρα ειναι οτι παει τσν καθενα και οπως συνηθισει...

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#16 Δημοσίευση από BLEKOS »

Σε ευχαριστω φιλε Ντουζενη,κατατοπιστικοτατος!!!
Μιας και επιασες το θεμα της πενας ας κανουμε ενα κοπο και γι αυτο.
Εχω ακουσει θεωριες οτι πχ η πενα πρεπει να εινα σκληρη κ κοντη δινοντας σαν ιδανικη τη jazz2,εχω ακουσει οτι πρεπει να την κρατας εχοντας το χερι σα γροθια κι οχι οπως οι κιθαριστες.Το ερωτημα μου ειναι...ευσταθουν ολα αυτα η κα παλι πεφτουμε σε θεμα προτιμησεων; :shock:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#17 Δημοσίευση από pelagia »

Χαιρομαι να σε διαβαζω Γιωργη κι ας μη με αφορουν πολλες φορες αυτα που γραφεις !!!

Οσο για τον μπουζουξη τον Δραμινο , μηπως τον ελέγαν Παναγιώτη Χρόνο ??? :wink:
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από BLEKOS »

(Καλησπερα και στη μανταμ:))

Παραθετω και μια εκτελεση η οποια μ'εχει αρρωστησει με ιδιαιετερη εμφαση στις μπασοκιθαριες!

http://www.youtube.com/watch?v=AJ6RK10GeV4
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#19 Δημοσίευση από ntouzenis »

Λοιπον... ξενυχτηδες...

Μπλεκο το περιμενα πως θα πηγαιναμε και εκει...
να σου πω την αληθεια ποτε δε με απασχολησε, παντα επαιζα χωρις τεχνικες -καλως ή κακως- γιατι υπερτερουσε μαλλον το μερακι...
Βεβαια για να γινεις καλυτερος, ταχυτερος κλπ εκτος απο την ορεξη, χριεαζεται τεχνικη κακα τα ψεμματα. Απλα επειδη απο παλια εχω δει ατομα που εμειναν εκει... δεν ακολουθω αυτη την οδο... Η αληθεια ειναι οτι βελτιωθηκα και κρατιεμαι σε φορμα λογω παλκου !! Εκει πραγματικα ματωνεις, θες δε θες !!

Ο κολλητος μου λοιπον ο 4χορδος, προτιμαει κι αυτος τη γροθια οπως λες για το κρατημα της πεννας. Εχει παει λιγο και στο Θεμη και πηρε καποια πραματα αλλά τον κριτικαρει κιολας γιατι ειναι καλος παιχτης !!
Εγω το χερι τοχω πιο χαλαρο, καθοτι κιθαριστας. Οσον αφορα τους κιθαριστες ο Λαζαρος ο Κουταλιδης -δασκαλος μου- ειχε ενα στυλ -δε θυμαμαι απο που το ειχε παρει, νομιζω απο το Δεδε...- επιανε την πεννα με τα 3 δαχτυλα και τα αλλα δυο τα εβαζε παραλληλα με το καπακι, τεντωμενα.
Μπες στο youtube και δες διαφορους πως παιζουν. Προσωπικα θαυμαζω το στυλ του Πάππου, παιζει τοσο χαλαρα και με ουσια...

Η πεννα τωρα τι να πω ρε παιδι μου κι αυτο ειναι θεμα συνηθειας... Μου χει τυχει μπουζουξης να παρει την πενα μου και να μη μου τη δινει πισω...
Πολλοι 4χορδοι και γρηγοροι παιζουν με μικρες τριγωνες. Καποιοι τις κανουνε οβαλ. Αλλοι με σκληρη, αλλοι με πολυ σκληρη...
Καποιοι -οπως και εγω- εχουνε προβλημα με το υλικο λογο ιδρωτα... ολοκληρη επιστημη και δω. Οποτε παρε πολλων λογιών πεννες και ψαξτο...

Πελαγια και γω σε διαβαζω το ιδιο ευχάριστα, αν πεις δε για τον ποιητικο σου λογο, ακομα πιο ευχαριστα !!!
Ο μπουζουξης κατσε να θυμηθω... ειναι ερασιτεχνης αλλα που και που δουλευει σε μαγαζια. Η γυναικα του -καταγωγη απο Χανια- επισης εχει ωραια φωνη !!! Σάκης ειναι, το αλλο θα το θυμηθω...
Θυμηθηκα !! Τσότογλου, μικρασιατικης καταγωγης και μου ελεγε κι αυτος φοβερες ιστοριες απο την οικογενεια του...

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#20 Δημοσίευση από pelagia »

Μπλεκο τους Σκουτα - Μηταρακη τους ακουσα στην Πριγκηπεσσα , στη Σαλονικη ,
μια Κυριακη και ειναι "απαιχτοι" , τοσο απο φωνητικη δεινοτητα , οσο κι απο
εξαιρετικο παιξιμο , δεν τους χορταινεις ...
Αλλο ενα στοιχειο , κατ`εμε στα συν τους , ειναι το πλουσιο τους ρεπερτοριο ,
οχι πολυακουσμενα τραγουδακια και πολυ καλες εκτελεσεις !!!

Ακουγα πολλα γι αυτους τους μουσικους και πραγματι ειναι ανταξιοι της φημης τους !!!
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από BLEKOS »

Πολυ δυνατος συνδυασμος οι δυο τους,οσα βιντεο ειδα ειναι απαιχτα και παικτικα και φωνητικα!!! :D

Σωστα ρεμπετικα :!: :!:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”