Η ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
KOLLA TO
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Σεπ 2008 11:29 pm

#50 Δημοσίευση από KOLLA TO »

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ,ΤΟ ΔΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑ.ΒΙΑΣΤΗΚΑ

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#51 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Καταρχήν να σας ευαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.
Βέβαια, εκτός από συγχαρητήρια, περίμενα και παρατηρήσεις και διορθώσεις τις οποίες θα χρησιμοποιούσα για να την κάνω πιο ολοκληρωμένη. Θα περιμένω παρατηρήσεις...

Φίλε Jhammer, αναφέρομαι στην εκτέλεση με το σαντούρι. Θεώρησα (όπως λέει και μέσα η μελέτη) ότι το σαντούρι δεν αλλοιώνει το ύφος που πιθανόν να επεδίωκε ο Χρυσίνης επιλέγοντας να ηχογραφήσει με κιθάρες...

Σε όσους ζήτησαν την εργασία μου, νομίζω οτι απάντησε (πολλακις) ο Μάκης...
...εγώ έχω γι' αφέντη μου, το κέφι και το γλέντι μου...

jhammer
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005 11:33 am
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

#52 Δημοσίευση από jhammer »

Στην εργασία στο κομμάτι αυτό (ελένη μικροπαντρεμένη) γράφει "δυο κιθάρες, μπαγλαμάς". Δεν αναφέρει σαντούρι. Ίσως χρειάζεται κάποια διόρθωση εδώ.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#53 Δημοσίευση από AGIS »

Γιώργο διάβασα την εργασία σου "διαγώνια", που λένε, αλλά τώρα που υπάρχει σε σετ με τα κομμάτια που αναφέρονται μπορεί ν' αφιερώσω μια μέρα σε προσεκτικότερη ανάγνωση.
Από την πρόχειρη πάντως που έκανα, η παρατήρηση που μου γεννήθηκε είναι, στα σημεία που κάνεις λόγο για έλλειψη δεξιοτεχνίας, ότι αφενός έχοντας ακούσει τα κομμάτια δεν είχα σχηματίσει αυτή την εντύπωση (χωρίς όμως να έχω θεωρητικές μουσικές γνώσεις), και ότι αφετέρου (αναρωτήθηκα) μήπως αυτή η "έλλειψη δεξιοτεχνίας" όπως χαρακτηρίζεις τους συγκεκριμένους τρόπους είναι και κάτι που εξαιτίας του οποίου αυτά τα τραγούδια μας αρέσουν χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Και τελικά είναι έλλειψη δεξιοτεχνίας ή κάποια μορφή εκφραστικής λιτότητας; Ερώτημα στο οποίο δεν μπορώ να δώσω απάντηση.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#54 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Για εκφραστική λιτότητα σε παραπέμπω στο Μάρκο...
Για έλλειψη δεξιοτεχνίας σε παραπέμπω στον Κατσαρό. Απλά ο άνθρωπος ήθελε να υποστηρίξει το τραγούδισμα με την κιθάρα και όχι να παίξει καλά... Για περισσότερα στην εργασια
...εγώ έχω γι' αφέντη μου, το κέφι και το γλέντι μου...

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#55 Δημοσίευση από BLEKOS »

λαθοσ....συγγνωμη δεν ειχα δει οτι εχει βγει σε link

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”