Ιορδάνης Τσομίδης (Jordan) R.I.P.

Ό,τι γίνεται στην επικαιρότητα και μας κεντρίζει το ενδιαφέρον..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
kwstaspan
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:21 pm
Τοποθεσία: Κυπαρισσία

#29 Δημοσίευση από kwstaspan »

Γειά σου ρε Άλκη!!!! Έτσι ακριβώς ήταν ο Ιορδάνης!!!!

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#30 Δημοσίευση από ntouzenis »

Που τα βρηκες Κωστα ;; Μπραβο !!!

Η εκδηλωση αυτη διοργανωθηκε απο το πολιτιστικο τμημα του Συλλογου Αρχιτεκτονων Χανιων Μαιο ή Ιουνιο του 1992. Παντως καπου εχω την αφισα. Στην ομαδα αυτη ηταν ο Μαρινος ο Παλιουδάκης, η Εφη Κουλοβάτου (συζυγος του Στελιου Λαινακη) και ο Γιαννης Τσουκάτος, πολυτάλαντος : ζωγραφος και παιζει πνευστα, (εχουμε τζαμαρει στην πολεοδομια του Δημου...)
Στην αρχη παιξαμε η ορχηστρα μηχανικων : Λαινάκης, Ανουσακης -μπουζουκι, τραγουδι, Λιονουδάκης, Βαβουλές -κιθάρα, τραγουδι, Μπενιουδάκης -μπαγλαμας, Καλλιγέρης -κρουστα. (ο Γιάννης εχει μια απίστευτη συλλογη κρουστων και ηχογραφησει αραβικης μουσικης). Στην αρχη του πρωτου βιντεο φαινομαστε λιγο.
Η ορχηστρα του Ιορδανη ειναι οπως παιζανε στο "Ρεφραιν" του Δημητρη του Νικολοπουλου, στην οδο Δασκαλογιαννη στη Σπλαντζια, απο Γεναρη εως Απριλη ισως και Μαη 1991. Ηταν στο ισογειο του πατρικου της ηθοποιου Μαριας Τζομπανακη. Ο πατερας της ειχε παλια κρασαδικο εκει.

Θυμαμαι τη χρονολογια γιατι Φεβρ. του '90 καναμε εκει ενα σχημα εντεχνολαικο και λιγο ρεμπετικο που πηγε καλα, μετα εγω εφυγα οι αλλοι ηταν να πανε την αλλη χρονια εκει τελικα πηγαν αλλου την τελευταια στιγμη και ο Μητσος με βρηκε, καναμε μια κομπανια με ακκορντεον τον καταπληκτικο χωρις υπερβολες Λεωνιδα Καρβουνοπουλο καλη του ωρα!! (αργοτερα με καλεσε να παιξω στη Στοα Αθανατων). Ο Λεωνιδας επαιξε 1-2 σαιζον στη Στοα και μετα στο μαγαζι του Δασκαλακη, συμμετεχει και στο 2πλο δισκο του Μιχαλη Δασκαλακη. Το '92 καλοκαιρι κατεβηκαν στα Χανια σε ενα μαγαζι το "Ρετρό" με το Μιχελουδακη ιδιοκτ. της Στοας, με Χοντρονακο , Τακη Βεριωτη, Νικη Τράμπα, Ανδριά, Καλαμπόκη, Κοσυβακη και την Αρχ.Σαββιδακη. Επαιξα και εγω ενα διαστημα στη θεση του Αλκη Κοσυβακη μετα ηρθε ο Νικ.Κουκουλιτακης. Μπροστα μου ψιλο ;-) τσακωθηκαν ο Λεο με το Νακο, οκ συμβαινουν αυτα και αποχωρησε ο Λεό.

Το σχημα λοιπον στο Ρεφραιν ενισχυθηκε με το φιλο μου Παναγιωτη Μπαρμπεριου που κατεβαινε απο Αθηνα παρ-σαβ. τις αλλες μερες ηταν καποιος απο εδω και με μπουζουκι & τραγουδι τον Γιάννη τον Τομπούλογλου. Απιστευτος καλλιτεχνης και οχι γνωστος -κακως- ο Γιαννης, τον συναντησα περσυ σε καντινα των Χανιων που παραθεριζε, ειναι πλεον 80 και παιζει και τραγουδαει μια χαρα!!!

Καποια φαση κατι εγινε εφυγα εγω, ηρθε κιθαρα ο Δημητρης Κουκουλιτακης και το Γεναρη αλλαξε ολο το σχημα και ο Δημητρης στην ουσια προτεινε στον Ιορδανη να κατεβει Χανια. Μαζι ηρθε η Κική Κοκκίνη και ο Νίκος ο Νικολάκης. Στη συναυλία παιζει κρουστα ο Γιωργος Λαγκαδινός, που εμενε και μενει νομιζω ακομα Ηρακλειο και παιζει με παραδοσιακους μουσικους, αν και δεν ειναι κρητικος.
Ο Νικολακης -Νίκος ο Φρίκος- μενει τωρα σε καποιο νησι των Κυκλαδων με την οικογενεια του.

Καλοκαιρι του '92 παιξαμε καποια βράδυα στη "Φαιδρα" του Κουλίζα με τον Ιορδανη και το Νικο και ο Τζορνταν ειχε μεγαλα μερακια. Μια τετοια βραδυα ηχογραφησε φιλος σε δημοσιογραφικο και την εχω. Καποια κομματια εχω δωσει κατα καιρους σε φιλους.
Εκει οχι μονο δεν κατεβαινε να παιξει (πανω ειχε δωματια οπου κοιμοτανε, οταν κοιμοτανε..) αλλα καποια φαση ο Γιωργος ο Κουλιζας μου ειπε να ανεβω να του πω να κατεβει και πηγα στο δωματιο οπου κοιμοτανε, τον ξυπνησα και του ειπα να κατεβει γιατι το μαγαζι εχει κοσμο...

Ο Ιορδανης τη χειμερινη σαιζον 1991-92 πρεπει να ηταν, που επαιξε σε ενα μεγαλο κεντρο το Κάραβελ ή Καραβακι, μαζι με την Αλεξανδρα και ενα μεγαλο σχημα, οπου παιζανε αργα δικο τους προγραμμα.
Την εποχη -θελω να καταληξω- που εγινε η συναυλια οπου και το βιντεο, ειχε πλεον 1μισυ χρονο στα Χανια, ειχε αποκτησει φιλους και κολλητους, γενικα ηταν σε μια καλη φαση και επαιζε (οπως φαινεται και εκ των υστερων) απιστευτα. Σε αντιθεση τον πρωτο καιρο που κατεβηκε καποιες ηχογραφσεις που εχω και επαιζε προγραμμα στανταρ κλπ ηταν πιο τυποποιημενο το παιξιμο του οχι τοσο φευγατο...
Γεια σου Τζορνταν φιλε...
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 12 Ιαν 2012 03:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
kwstaspan
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 09 Δεκ 2007 08:21 pm
Τοποθεσία: Κυπαρισσία

#31 Δημοσίευση από kwstaspan »

Ευχαριστούμε ρε Γιώργο!!! Αναλυτικότατος!!!!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ειδήσεις”