ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡ. ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ



Μήνυμα
Συγγραφέας
Τσαουσακης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Οκτ 2005 10:12 am

#15 Δημοσίευση από Τσαουσακης »

Φίλε Σάκη και Κωστα Χόνδρο.Περιμένετε και ανεβαίνει το κλαίω βαθεια σε λαγγαδιές.Ολα υπάρχουναλλα οχι σε mp3. Απο τη δισκογραφία του Πρόδρομου μου λείπουν τα
1. Σ΄αγάπησα για να χαρώ
2. Ο ήλιος δε θα βγει
Αν κάποιος φίλος τα έχει θα ήμουν ευγνώμων να μου τα στείλει.Δεν έχω κατορθώσει νατα βρω πουθενά όσο και αν έψαξα
Θα πάρω μια πετρα να σπάω το κεφάλι μου γιατι μονο αυτό τα φταίει για το μαύρο χάλι μου

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#16 Δημοσίευση από sakispap »

Τσαουσακης έγραψε:Φίλε Σάκη και Κωστα Χόνδρο.Περιμένετε και ανεβαίνει το κλαίω βαθεια σε λαγγαδιές.Ολα υπάρχουναλλα οχι σε mp3. Απο τη δισκογραφία του Πρόδρομου μου λείπουν τα
1. Σ΄αγάπησα για να χαρώ
2. Ο ήλιος δε θα βγει
Αν κάποιος φίλος τα έχει θα ήμουν ευγνώμων να μου τα στείλει.Δεν έχω κατορθώσει νατα βρω πουθενά όσο και αν έψαξα
Αγαπητέ φίλε Γιώργο,
α) σε πεθύμησα πολύ (πότε να 'ρθει ο χειμώνας, να σμίξουμε στον Τάφο του Μάγκα!), και
β) να ελπίζω ότι αυτά που έχεις και ψάχνω θα .....

Ευχαριστώ και να 'σαι καλά

Σ.Π.

xenos
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 20 Ιαν 2006 01:31 pm

#17 Δημοσίευση από xenos »

sakispap έγραψε:
hondrosk έγραψε:Καταρχήν συγχαρητήρια Σάκη για τα τραγου΄δια που βρήκες ενω δεν τα έχει απισημάνει κανείς αλλος μέχρι τώρα :shock:

Ενα λάθος βρήκα (μαλλον)
11. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ [Απ. Καλδάρα] (Ρ. Στάμου – Πρ. Τσαουσάκης) (AO 5043, 1951).
Σε αυτό τραγουδούν οι Στάμου-Τατασόπουλος

Μακαρι να βρεθεί τίποτα από τα άλλα... :roll:
Φίλε Κώστα σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Τώρα για το λάθος που επισημένεις, να ρωτήσω ποια είναι η πηγή σου.
Η δική μου, για το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι ο νέος κατάλογος του Μανιάτη, σελίδα 224.
Αν αυτός έχει λάθος, τότε και εγώ έδωσα λανθασμένη πληροφορία.
Οπότε, αν εσύ αυτό που λες το τεκμηριώνεις (π.χ. αν έχεις το δίσκο, ή έστω να έχεις το τραγούδι), τότε θα το διορθώσουμε.

Περιμένω απάντηση.


Αγαπητοί μου φίλοι, Σάκη και Κώστα

Σχετικά με τη δεύτερη φωνή, που συνοδεύει τη Ρένα Στάμου, στο τραγούδι

΄΄ ΠΗΡΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ΄΄ του Απόστολου Καλδάρα,

σας πληροφορώ - όπως ξέρω - ότι, έχει επανεκδοθεί από δύο εταιρείες.
Αλλά, υπάρχει κάποιο σασπένς στο θέμα:

Στη μία έκδοση, αναφέρεται ως συνοδός ο Τσαουσάκης , ενώ στην άλλη, ο Τατασόπουλος, αλλά από την έκδοση που έκανε ο Π. Κουνάδης – και στην οποία ανέτρεξα, για να το ξανακούσω - ενισχύεται η άποψη του Μανιάτη, ότι είναι ο Τσαουσάκης, επειδή, στους τίτλους του εξωφύλλου του δίσκου, αναφέρονται,

Κ. Βίρβος- Απ. Καλδάρας/ Ρένα Στάμου-Πρ. Τσαουσάκης.


ΑΛΛΑ…..

Ξεφυλλίζοντας το συνοδευτικό φυλλάδιο του δίσκου, είδα τη φωτοτυπία του δίσκου στις 78 στροφές – νάναι καλά ο εκδότης - και άρα την αλήθεια!
Σύμφωνα με αυτήν, ο συνοδός είναι…ο…

ΙΩ. ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Λοιπά στοιχεία γνωστά, όπως τα δηλώσατε ΑΟ 5043 ….
OGA 1834-1
Δεν αναφέρεται, ούτε ο Βίρβος….

Έτσι, ο Κώστας, που επικαλέστηκε ως συνήγορό του το αυτί του, όχι επειδή ήταν βέβαιος, ότι είναι ο Ρουμελιώτης, αλλά επειδή ήταν βέβαιος ότι δεν είναι o Τσαουσάκης, δικαιώνεται..

Με την αγάπη μου
Γιώργος.

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#18 Δημοσίευση από sakispap »

xenos έγραψε:
sakispap έγραψε:
hondrosk έγραψε:Καταρχήν συγχαρητήρια Σάκη για τα τραγου΄δια που βρήκες ενω δεν τα έχει απισημάνει κανείς αλλος μέχρι τώρα :shock:

Ενα λάθος βρήκα (μαλλον)
11. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ [Απ. Καλδάρα] (Ρ. Στάμου – Πρ. Τσαουσάκης) (AO 5043, 1951).
Σε αυτό τραγουδούν οι Στάμου-Τατασόπουλος

Μακαρι να βρεθεί τίποτα από τα άλλα... :roll:
Φίλε Κώστα σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
Τώρα για το λάθος που επισημένεις, να ρωτήσω ποια είναι η πηγή σου.
Η δική μου, για το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι ο νέος κατάλογος του Μανιάτη, σελίδα 224.
Αν αυτός έχει λάθος, τότε και εγώ έδωσα λανθασμένη πληροφορία.
Οπότε, αν εσύ αυτό που λες το τεκμηριώνεις (π.χ. αν έχεις το δίσκο, ή έστω να έχεις το τραγούδι), τότε θα το διορθώσουμε.

Περιμένω απάντηση.


Αγαπητοί μου φίλοι, Σάκη και Κώστα

Σχετικά με τη δεύτερη φωνή, που συνοδεύει τη Ρένα Στάμου, στο τραγούδι

΄΄ ΠΗΡΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ΄΄ του Απόστολου Καλδάρα,

σας πληροφορώ - όπως ξέρω - ότι, έχει επανεκδοθεί από δύο εταιρείες.
Αλλά, υπάρχει κάποιο σασπένς στο θέμα:

Στη μία έκδοση, αναφέρεται ως συνοδός ο Τσαουσάκης , ενώ στην άλλη, ο Τατασόπουλος, αλλά από την έκδοση που έκανε ο Π. Κουνάδης – και στην οποία ανέτρεξα, για να το ξανακούσω - ενισχύεται η άποψη του Μανιάτη, ότι είναι ο Τσαουσάκης, επειδή, στους τίτλους του εξωφύλλου του δίσκου, αναφέρονται,

Κ. Βίρβος- Απ. Καλδάρας/ Ρένα Στάμου-Πρ. Τσαουσάκης.


ΑΛΛΑ…..

Ξεφυλλίζοντας το συνοδευτικό φυλλάδιο του δίσκου, είδα τη φωτοτυπία του δίσκου στις 78 στροφές – νάναι καλά ο εκδότης - και άρα την αλήθεια!
Σύμφωνα με αυτήν, ο συνοδός είναι…ο…

ΙΩ. ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ

Λοιπά στοιχεία γνωστά, όπως τα δηλώσατε ΑΟ 5043 ….
OGA 1834-1
Δεν αναφέρεται, ούτε ο Βίρβος….

Έτσι, ο Κώστας, που επικαλέστηκε ως συνήγορό του το αυτί του, όχι επειδή ήταν βέβαιος, ότι είναι ο Ρουμελιώτης, αλλά επειδή ήταν βέβαιος ότι δεν είναι o Τσαουσάκης, δικαιώνεται..

Με την αγάπη μου
Γιώργος.

Να ξαναγράψουμε το τραγούδι στο οποίο αναφερόμαστε:

ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ (ΓΙΑΤΙ ΠΟΝΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΚΟΥΤΗ) (ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΤΟ ΣΤΡΑΤΙ) [Απ. Καλδάρα] (Ρ. Στάμου – Ι. Τατασόπουλος ή Πρ. Τσαουσάκης;;) (AO 5043, 1951).

Πράγματι Γιώργο μου ο Κώστας δικαιώνεται, διότι:

Α) πέρα από τα στοιχεία που δίνεις παραπάνω και τα επιβεβαιώνω κι εγώ (πηγή: ΑΡΧΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑΣ - ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ Νο.50: ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΑΛΔΑΡΑΣ Ι),
Β) πέρα από το τι λέει ο Μανιάτης, ο Κουνάδης, εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε, υπάρχει και το κριτήριο του ακούσματος!
Και στην περίπτωση αυτή δεν αντιμετωπίζουμε παραπλήσιες φωνές (όπως, π.χ., Τζουανάκου - Ευγενικού: βλέπε Η ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΦΤΩΧΟΥ του Χατζηχρήστου), αλλά τις τελείως διαφορετικές φωνές, των Τσαουσάκη και Τατασόπουλου. (Ειδικά του Τσαουσάκη, ιδιαίτερα χαρακτηριστική!).
Γ) Την πέρα πάσης αμφιβολίας (για μένα) πεποίθεση ότι -τελικά- είναι ο Τατασόπουλος, θα μας τη δώσει το ....ίδιο το άσμα, το οποίο το ανεβάζω, το ακούμε προσεκτικά και (αν χρειαστεί) επανερχόμαστε.....
(Εγώ το ξανάκουσα -μετά από χρόνια- και κατηγορηματικά λέω ΟΧΙ Τσαουσάκης!!!).....

Υ.Γ.:
1. Στην εδώ και πολύ καιρό προσπάθειά μου να φτιάξω την ΠΛΗΡΗ εργογραφική και δισκογραφική παρουσία του Τσαουσάκη (είμουνα σίγουρος ότι η λίστα του Λαϊκού Τραγουδιού είναι ελλειπής) και στην επιμονή μου να μαζέψω -ψάχνοντας- τα όσα τραγούδια του μου έλειπαν, ο Κώστας με βοήθησε (ή, μάλλον, με ξεστράβωσε) πολλές φορές, κυρίως εντοπίζοντας ίδια τραγούδια με διαφορετικούς τίτλους! Φυσικά ανταλλάξαμε και τραγούδια που ψάχναμε.
2. Η πλήρης λίστα του Τσαουσάκη, για πρώτη φορά επιτέλους, είναι πλέον γεγονός και σ' αυτό συνέβαλε ο φίλος μας και καλός συνεργάτης μου Κώστας Χ.
Κώστα σ' ευχαριστώ πολύ και δημόσια, για την πολύτιμη βοήθειά σου...
3. Αποδεικνύεται ότι ο Κώστας Χ. εξελίσσεται σε "ρεμπετο-λαγωνικό", όπως κι άλλα φιλαράκια, νεώτερης ηλικίας, σ' αυτό το site (ας μου επιτραπεί -προς το παρόν- να μην αναφερθώ ονομαστικά)!
Εμένα προσωπικά, η διαπίστωση αυτή, με γεμίζει ιδιαίτερη χαρά και ΕΛΠΙΔΑ ότι πίσω από μας τους ωριμότερους, ξεπηδάει ελπιδοφόρα και δυναμική γενιά, που θα συνεχίσει ΕΠΑΞΙΑ την έρευνα και την μελέτη του ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ/ΛΑΪΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ, και κυρίως, θα συνδράμει στη διατήρηση και στην διάδοσή του στις επόμενες γενιές. ως πολύτιμο λαϊκό και πολιτισμικό κληροδότημα....
4. Η προσπάθεια που γίνεται σ' αυτό το site είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ (ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι), οπότε και τα αποτελέσματα αυτής της προσπάθειας είναι σωστότερα ...

Επιμύθιο: Δεν πρέπει να 'μαστε εγωιστές και να παραδεχόμαστε τα λάθη μας!

Και με τη δική μου ειλικρινή αγάπη

Σάκης

Τσαουσακης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Οκτ 2005 10:12 am

#19 Δημοσίευση από Τσαουσακης »

φίλε Σάκη σε παρακαλώ κάνε τον κόπο να μου στείλεις την πληρη λίστα που έχεις φτιάξει με τον Κωστάκη για να την συμπληρώσω.
Συγκριτικά με την λίστα στο Λαικό Τραγούδι έχω βρει ήδη 9 ελλείψεις τραγουδιών απο τα οποία τα 3 είναι του Τατασόπουλου.
Και το αναφέρω για να σας διευκολύνω για το τραγούδι "γιατι πονας και βασανίζεσαι".Οπως θα ξέρετε ο Πρόδρομος έκανε συμβόλαιο με δισκογραφικές εταιρίες για να πληρώνεται με τα τραγούδια που θα έκανε α φωνή ή με τους δίσκους στους οποίους θα συμμετείχε σαν α,β,γ,δ φωνή.Επίσης μέχρι το 1953 ο Πρόδρομος είχε σαν <<μανατζερ>> τον Τσιτσάνη ο οποίος άρχισε απο το 1951 να έχει ψιλοκοντρίτσα με τον Καρδάρα. Το τραγούδι ¨πηρα το δρόμο τον κακό"χτυπήθηκε και με Τατασόπουλο και με Τσαουσάκη.Ο Καλδάρας δανειζόταν τον Προδρομο για φωνοληψίες απο τον Τσιτσάνη ο οπόιος είχε αντιρήσεις να λέει ο Τσαουσάκης πολλά τραγούδια άλλων συνθετών γιατι δεν θα μπορούσε να λέει δικά του λόγω δικαιωμάτων για δίσκους. πολλά τραγούδια ούτως ή άλλως λεγόταν και δοκιμαζόταν με διαφορετικούς ερμηνευτές και όποιες μήτρες δίσκων έκαναν στους συνθέτες και στους διευθυντές των εταιριών γινόταν παραγωγή δίσκων. Ετσι και με το συγκεκριμένο κομμάτι δεν βγήκε με τον Τσαουσάκη αλλά με τον Τατασόπουλο.Στο αρχείο με τις φωνοληψίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα ΄φαίνονται και οι δύο εκτελέσεις αλλά αναφέρονται στις μήτρες των δίσκων και όχι στους δίσκους παραγωγής.
Θα πάρω μια πετρα να σπάω το κεφάλι μου γιατι μονο αυτό τα φταίει για το μαύρο χάλι μου

Τσαουσακης
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Οκτ 2005 10:12 am

#20 Δημοσίευση από Τσαουσακης »

άντα και επειδή με έχουν πιάσει ο καλοσύνες το βράδυ θα σας στείλω και το μια πέτρα για προσκέφαλο
Θα πάρω μια πετρα να σπάω το κεφάλι μου γιατι μονο αυτό τα φταίει για το μαύρο χάλι μου

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#21 Δημοσίευση από sakispap »

Εκτός από τους παραπάνω αναφερόμενους φίλους, που με βοήθησαν να βρω κάποια τραγούδια του Τσαουσάκη, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια και τον επίσης καλό μου φίλο Γιώργο από τα Χανιά ("Ntouzenis"), που έστηλε και τα περισσότερα από αυτά που έψαχνα.

Να 'σαι καλά Γιωργάρα!

Σάκης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”