Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

Μακάμια, κουρδίσματα, δρόμοι, ρυθμοί κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
dmystak
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Μάιος 2023 08:45 am

Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

#1 Δημοσίευση από dmystak »

Η πλατφόρμα REDU, που το όνομά της προκύπτει από τα αρχικά των αγγλικών λέξεων Rembetiko EDUcational, είναι η πρώτη διαδικτυακή εκπαιδευτική πλατφόρμα με αποκλειστικό θέμα την αστική λαϊκή μουσική. Δηλαδή το ρεμπέτικο.
Είναι μια ιδέα του μουσικού Δημήτρη Μυστακίδη που ξεκίνησε μέσα στην περίοδο της καραντίνας και η πρώτη της φάση υλοποιήθηκε μετά από 2,5 χρόνια, με την υποστήριξη του Iδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) και του προγράμματος «ψηφιακές δράσεις» του Υπουργείου Πολιτισμού.
Η ιδέα γεννήθηκε μετά την διαπίστωση ότι πολύς κόσμος που ενδιαφέρεται να μελετήσει αυτή τη μουσική, για διάφορους λόγους δεν έχει πρόσβαση στην δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία, που αξίζει όμως να σημειώσουμε εδώ, ότι δεν μπορεί να αντικατασταθεί από καμία διαδικτυακή πλατφόρμα.
Η πλατφόρμα είναι διαδραστική, δηλαδή ο χρήστης μπορεί να επιλέξει να ακούσει όποιο από τα όργανα της επανεκτέλεσης θέλει, να επέμβει στην ταχύτητα του τραγουδιού, να βλέπει την παρτιτούρα από όποιο όργανο επιλέξει να ακούσει ,αλλά και να διαβάσει ιστορικά στοιχεία για το κάθε τραγούδι, να δει αναλυτικά εκπαιδευτικά βίντεο και να διαβάσει την μορφολογική και τροπική ανάλυση του τραγουδιού.
Όποιος δεν ενδιαφέρεται για το εκπαιδευτικό κομμάτι , μπορεί απλώς να απολαύσει τις επανεκτελέσεις των τραγουδιών που έχουν ηχογραφηθεί από κορυφαίους σύγχρονους μουσικούς και τραγουδιστές.
Όλα τα παραπάνω στοιχεία είναι μεταφρασμένα και στην αγγλική γλώσσα.
Η πρώτη φάση της πλατφόρμας που ολοκληρώθηκε, αφορά το έργο του κιθαριστή και συνθέτη του ρεμπέτικου Κώστα Σκαρβέλη και αφορά κυρίως τους κιθαρίστες , μπορεί όμως να φανεί χρήσιμη και σε όλους όσους ασχολούνται με το είδος.
Η χρήση της πλατφόρμας είναι δωρεάν για όλους.
To link: https://redu.gr

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

#2 Δημοσίευση από max »

Μου βγάζει το επισυναπτόμενο, ακόμα κι όταν πατάω "Accept the Risk and Continue" για να συνεχίσω, με βγάζει πίσω στην ίδια σελίδα λάθους.. Έχω την τελευταία πιο αναβαθμισμένη έκδοση του browser.

EDIT: Ήταν λάθος μου, το μπλόκαρε το εταιρικό λαπτοπ.. Παίζει μια χαρά
Συνημμένα
Capture.PNG
Capture.PNG (47.56 KiB) Προβλήθηκε 6699 φορές

Άβαταρ μέλους
Σπυρος_Τ
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 06:05 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

#3 Δημοσίευση από Σπυρος_Τ »

αν δεν "φοβάσαι"
πάτα accept the risk and continue...
*guitar*

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

#4 Δημοσίευση από Admin »

Ήταν λαθος μου, παιζει μια χαρά

Άβαταρ μέλους
Σπυρος_Τ
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 06:05 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Εκπαιδευτική πλατφόρμα REDU

#5 Δημοσίευση από Σπυρος_Τ »

everything OK!
*guitar*

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική θεωρία”