Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Μήνυμα
Συγγραφέας
Ράλλης Ιωάννου
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Σεπ 2022 07:45 am

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#8 Δημοσίευση από Ράλλης Ιωάννου »

Καλημέρα σε όλους σας
Πιστεύω ότι όπως με κουφάνατε εσείς πριν κανά μήνα, διαβάζοντας εντελώς τυχαία το παρόν άρθρο, έτσι θα σας κουφάνω και εγώ τώρα.
Είμαι (πιθανότατα) ο τρισέγγονος του Ράλλη του Ιωάννη.
Και γιατί το πιστεύω αυτό; Γιατί ο παππούς του παππού μου, ονόματι Καλλίμαχος Ιωάννου (Αθήνα 1845 (ή 40) ~ Αθήνα 1906), μακελάρης (χασάπης) στο επάγγελμα, εγγονός Αθηνιώτη αγωνιστή (πιθανότατα του Μιχάλη του Ιωάννου (Αθηνιώτης Μπουλουξής που διακρίθηκε σε πλείστες μάχες 1821~1829)), στο ένα του από τα 8 του παιδιά (4 κοπέλια, 4 κοπελιές) έδωσε το όνομα "Ράλλης" (προ-πάππους μου) και το οποίο δόθηκε και στον πατέρα μου (Ράλλης) και εγώ με την σειρά μου το έδωσα στον πρωτότοκο υιό μου (Ράλλης).
Πότε όμως δολοφονήθηκε ο μάγκας Ράλλης Ιωάννου που αναφέρεται στον Ταχυδρόμο του 1928;
Για να το βρω αυτό έπρεπε να βρω που ήταν το φρουραρχείο Αθηνών. Το φρουραρχείο Αθηνών ήταν λοιπόν το κτήριο όπου στέγαζε και στεγάζει το υπουργείο Εσωτερικών, επί της οδού Σταδίου 27 (όπου βρίσκεται και σήμερα), όπου σε αυτό υπαγόταν τότε και η αστυνομία (για την ακρίβεια το υπουργείο Εσωτερικών είχε υπό την αρμοδιότητά του και την Αστυνομία απ’ το 1827~1964 και 1985~2007, εδώ αξίζει να αναφερθεί πως μεταξύ 15/01/1822~05/05/1827 υπήρχε ανεξάρτητο Μινιστέριο (Υπουργείο) Αστυνομίας). Το παλαιό κτήριο του υπουργείου Εσωτερικών οικοδομήθηκε μεταξύ 1860~1873 και άνηκε στον Ξηρομερίτη Κωνσταντίνο Καραπάνο (γι’ αυτό και το όνομά του "Μέγαρο Κωνσταντίνου Καραπάνου"). Στο κτήριο αυτό στεγάστηκε το υπουργείο Εσωτερικών σίγουρα ήδη απ’ το 1896, αν και όπως βλέπουμε απ’ τον βιβλίο "Atlas Von Athen", ήδη απ’ τo 1881 άνηκε στο Ελληνικό δημόσιο (πιθανότατα ως Φρουραρχείο). Το κτήριο κατεδαφίστηκε το 1956, για να χτιστεί νέο κτήριο για το Υπουργείο Εσωτερικών. Άρα στο Μέγαρο καραπάνου στεγάστηκε το φρουραρχείο σίγουρα από το 1881 έως και το 1895
Επομένως, ο μάγκας Ράλλης Ιωάννου, δολοφονήθηκε απ’ τον Λοχία Πεζικού, Αλατάρη (πιθανώς Ευρυτάνας), κατά πάσα πιθανότητα μεταξύ του 1881 και 1895. Άρα υπάρχει τεράστια πιθανότητα, αφού τόσο τα έτη (1881~1896), όσο και το σπάνιο του ονόματος (Ράλλης) ταιριάζουν απολύτως, αυτός να είναι ο αδερφός του προ-προ-πάππου μου, Καλλιμάχου Ιωάννου (Αθήνα 1845 (ή 40) ~ Αθήνα 1906) και γι' αυτό να ονόμασε "Ράλλη" τον υιό του (Αθήνα 1882 ~ Αθήνα 1943), λόγω του χαμού του αδερφού του, Ράλλη.
Αλήθεια bill 1961 θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχετε στην κατοχή σας το τεύχος ή έστω το απόσπασμα του "Ταχυδρόμου της Αλεξάνδρειας" της 12ης Φεβρουαρίου του 1928;;;
Υγ: Ένα άλλο κουφό είναι πως εγώ μερικούς μήνες πριν, ΚΑΙ ΠΡΟΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ, ονόμασα τον τριτότοκό μου υιό "Καλλίμαχο". Έτσι εάν αποδειχθεί (γιατί θα συνεχίσω την έρευνα) πως ο μακελάρης - μάγκας Ράλλης Ιωάννου ήταν αδερφός του γκαγκάρου - μακελάρη Καλλιμάχου Ιωάννου, τότε, 180 χρόνια μετά, στην ίδια γη την πατρογονική μας, γεννήθηκαν 2 παιδιά, από την ίδια οικογένεια, με τα ίδια ονόματα (Ράλλης και Καλλίμαχος)!!!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#9 Δημοσίευση από bill1961 »

Τον Κυριακάτικο Ταχυδρόμο Αλεξανδρείας θα τον βρεις στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη της Βουλής:
https://digitallib.parliament.gr/displa ... 38925&seg=
Το άρθρο θα το βρεις στη σελ. 39.

Ράλλης Ιωάννου
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Σεπ 2022 07:45 am

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#10 Δημοσίευση από Ράλλης Ιωάννου »

Να 'σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ! *mpalo8ia*

Άβαταρ μέλους
Σπυρος_Τ
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2012 06:05 pm
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#11 Δημοσίευση από Σπυρος_Τ »

υπάρχει συνέχεια του θέματος εδώ.

https://rembetiko.gr/t/%CE%B4%CE%BF%CE% ... 5/44594/10
*guitar*

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#12 Δημοσίευση από bill1961 »

Όπου δίνεται και το σωστό link: https://digitallib.parliament.gr/displa ... 39127&seg=

Ράλλης Ιωάννου
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Σεπ 2022 07:45 am

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#13 Δημοσίευση από Ράλλης Ιωάννου »

Ναι, σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ. Τώρα διαβάζω και την σχετική συζήτηση για τον θάνατο του αδερφού του παππού του παππού μου. Και όπως βλέπω έπεσα μέσα χρονολογικώς για τον θάνατό του. Όσο για το λάθος δεν πειράζει γιατί κάθησα με υπομονή και το βρήκα. Κατάλαβα πως υπήρχε και Κυριακάτικος Ταχυδρόμος.

gibson.es355
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Μάιος 2023 05:31 pm

Re: Με αφορμή το τραγούδι "Πάλι μεθυσμένος είσαι"

#14 Δημοσίευση από gibson.es355 »

υπαρχει και ''δημοτικη'' εκδοχη αυτου του τραγουδιου, με τον ιδιο τιτλο και την ιδια μελωδια, αλλα σε δρομο νιγκριζ.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”