Ψεύτικα δακρύζεις

Μήνυμα
Συγγραφέας
Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ψεύτικα δακρύζεις

#8 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

DECCA 31096  A.jpg
DECCA 31096 A.jpg (19.5 KiB) Προβλήθηκε 6046 φορές

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Ψεύτικα δακρύζεις

#9 Δημοσίευση από peloponnisios »

fakk έγραψε: 22 Σεπ 2018 09:07 am Πρέπει να είναι ο Γ. Μπατσέας που κάνει δεύτερη φώνη στην προηγούμενη ηχογράφηση.
Το άκουσα. Δεν μπορώ να πω ότι εντοπίζω ομοιότητες μεταξύ των δύο φωνών. Θα μπορούσε και να είναι βέβαια, ίσως να με ξεγελάει η διαφορετική ποιότητα στις δύο ψηφιοποιήσεις. Στο "Απ' τον καημό μου πίνω" η χροιά της δεύτερης μού ακούγεται πιο λεπτή. Δεν ξέρω, μπέρδεμα...

Να προσθέσω με την ευκαιρία ότι το μικρό όνομα του κύριου ερμηνευτή, στο τραγούδι του Σκαρβέλη, πρέπει να είναι Χρυσούλης και το επώνυμο Απόστολος ή Αποστόλου. Εμείς εδώ στη βάση τα γράφουμε ανάποδα, νομίζω το ίδιο κάνει κι ο Μανιάτης. Άλλωστε και η ετικέτα που παραθέτει ο Φώτης, αυτό δείχνει. Δεν νομίζω ότι θα βλέπαμε ποτέ πρώτα το επώνυμο και κατόπιν το μικρό όνομα (λ.χ. εκτέλεση Ρούκουνα Κώστα, εκτέλεση Αμπατζή Ρίτας, κ.ο.κ.). Πάντως, στο βιβλίο του Γιώργου Αλτή Λαϊκά Πορτρέτα (αν θυμάμαι καλά στο δεύτερο βιβλίο, που μιλάει για Σπόρο και Χιώτη) υπάρχουν διαφημιστικές καταχωρήσεις από εφημερίδες όπου αναφέρεται και ο εν λόγω μουσικός. Αν κάποιος έχει πρόχειρο το βιβλίο, ας τσεκάρει για να μας επιβεβαιώσει το όνομα. Θα το έκανα εγώ αλλά δεν το έχω διαθέσιμο αυτήν τη στιγμή.

ΚΙΜ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Οκτ 2017 11:08 am

Re: Ψεύτικα δακρύζεις

#10 Δημοσίευση από ΚΙΜ »

Όπως πολύ σωστά θυμάται ο Κώστας στο βιβλίο του Γιώργου Αλτή ,"λαικά πορτρέτα ΙΙ " σελ 108 υπάρχει το επισυναπτόμενο διαφημιστικό που αναφέρετε ο Α. ΧΡΥΣΟΥΛΗΣ ως μεγάλος βιολιστής και συνθέτης.
Συνημμένα
IMG_20180925_104955.jpg
IMG_20180925_104955.jpg (3.46 MiB) Προβλήθηκε 5981 φορές

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Ψεύτικα δακρύζεις

#11 Δημοσίευση από peloponnisios »

Ευχαριστούμε πολύ, ΚΙΜ. Βέβαια, θυμόμουν καλά για το βιβλίο αλλά όχι για το όνομα στην καταχώρηση. Άρα μάλλον σωστά το έχουμε στη βάση και μάλλον ο αμερικάνικος δίσκος είναι αυτός που θεωρεί μικρό το επώνυμο και αντίστροφα. Οπότε γράψτε άκυρο...

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Ψεύτικα δακρύζεις

#12 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Μπράβο στον KIM και από μένα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παλιοί μουσικοί - Συζητήσεις”