ανεβασμα τραγουδιου



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
2990κ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009 11:45 am

ανεβασμα τραγουδιου

#1 Δημοσίευση από 2990κ »

πριν απο αρκετο καιρο ανεβασα ενα τραγουδι της Γ.Λυδια με τιτλο ΧΟΡΕΨΕ ΓΛΕΝΤΗΣΕ ΑΟ-5444 1958 και δεν το βρισκω στα τραγουδια.Εαν υπαρχει καποιο προβλημα με το τραγουδι απαντηστε μου να το ανεβασω ξανα

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#2 Δημοσίευση από voulou »

Κατα πάσα πιθανότητα, από τα στοιχεία του τραγουδιού που γράφεις, το τραγούδι δεν ανέβηκε λόγω του χρονολογικού περιορισμού που έχουμε βάλει, να ανεβαίνουν τραγούδια μέχρι το '55. Αυτός ο περιορισμός, αν και φαίνεται λίγο απόλυτος, έχει ως σκοπό να αποφύγουμε το υποκειμενικό κριτήριο του καθενός από εμάς για το ποιό τραγούδι είναι ή δεν είναι ρεμπέτικο και έτσι εξασφαλίζει ότι στη ρεμπετοσελίδα θα έχουμε ρεμπέτικα τραγούδια (τουλάχιστον με κάποιο αντικειμενικό κριτήριο).

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#3 Δημοσίευση από teris67 »

Κι όμως φίλε voulou υπάρχουν τραγούδια στη βάση και μετά το '55. Μόλις άκουσα π.χ. το Μαυροπίνακα του Τσιτσάνη, που είναι του '56. Ένα επίσης με τον Βαγγέλη Περπινιάδη που υπάρχει (που δεν είναι ρεμπέτικο κατά τη γνώμη μου) δεν πιστεύω να είναι στην επιθυμητή χρονική περίοδο. Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να υπάρχει ένα αντικειμενικό κριτήριο. Αν και καμιά φορά (π.χ. ο Μαυροπίνακας) υπάρχουν πολύ καλές εξαιρέσεις.

2990κ
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 26 Ιουν 2009 11:45 am

#4 Δημοσίευση από 2990κ »

συγνωμη παιδια μου διεφυγε η χρονολογια

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#5 Δημοσίευση από voulou »

Φίλε teri67, όπως διαπίστωσες, υπάρχουν τραγούδια που ξεφεύγουν από τον χρονολογικό περιορισμό, είτε εκ παραδρομής δικής μας, είτε εσκεμμένα επειδή πιστεύουμε ότι έχουν συγκεκριμένο κάθε φορά λόγο ύπαρξης στη σελίδα ή ταιριάζουν με το ύφος των υπόλοιπων τραγουδιών κλπ.
Φίλε -η 2990κ, για το συγκεκριμένο τραγούδι δεν ξέρω αν όντως κόπηκε λόγω χρονολογίας, απλώς το εικάζω... Μπορεί να κόπηκε λόγω φορμάτ (να μην ήταν mp3 ή να μην μπορούσε να γίνει mp3), ή λόγω πολύ κακής ποιότητας ή ίσως να υπήρχε ήδη με άλλο τίτλο. Τέλος, μπορεί να μην κόπηκε καθόλου, αλλά να περιμένει στην ουρά για έλεγχο, όπως συμβαίνει με εκατοντάδες άλλα τραγούδια...

Συμπλήρωση: Το βρήκα το τραγούδι, το έστειλες 08-10-2010, οπότε κάνε λίγο υπομονή, περιμένουν στην ουρά πολλές εκατοντάδες τραγούδια για έλεγχο. Αν και το συγκεκριμένο, λόγω εκτέλεσης, δεν πολυ ρεμπετίζει...

Επ' ευκαιρία, να υπενθυμίσω τον κανονισμό της σελίδας σχετικά με τα τραγούδια: forum/viewtopic.php?t=2834

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”