Τα συχαρήκια

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Τα συχαρήκια

#1 Δημοσίευση από AGIS »

............Τα συγχαρηκια μου και παλι για το player...
Άσχετο, αλλά φταίει μιά ευαισθησία που παθαίνω, όταν κάποιες παλιότερες γλωσσικές εκφράσεις χρησιμοποιούνται με τρόπο παραφθαρμένο και διαφορετικό από το νόημά τους. Μιά από αυτές τις εκφράσεις είναι και τα "συχαρήκια", που χρησιμοποιείται ευρέως (αυτός ο ευρέως όποια πέτρα κι αν σηκώσεις θα τον βρεις από κάτω) σαν λαϊκότροπη εκδοχή της λέξης "συγχαρητήρια".

Όμως είχε τύχει μικρός να διαβάσω ένα λογοτέχνημα -δε θυμάμαι ποιό- που διαδραματιζόταν σε κάποιο νησί. Εκεί υπήρχε μιά σκηνή, όπου γύριζε ο ναυτικός μετά από πολλά χρόνια, και ο μικρός ήρωας έτρεχε να ειδοποιήσει την μάνα του "γιά να πάρει τα συχαρίκια", όχι δηλαδή για να τη "συγχαρεί" αλλά για να πάρει το φιλοδώρημα για τη χαρμόσυνη είδηση που πρώτος αυτός της έφερνε. Αυτό το φιλοδώρημα είναι και τα συχαρίκια.

Για να να το επιβεβαιώσω αυτό έκανα και μιά βόλτα στη μηχανή αναζήτησης, που είναι γεμάτη από λήμματα με "λαϊκές" χρήσεις της λέξης , αντί γιά τη λέξη "συγχαρητήρια" , αλλά βρήκα και αυτό εδώ
http://www.livepedia.gr/index.php?title ... 4%CE%B1%29
όπου τα "συχαρίκια" ερμηνεύονται ως "δώρο ή φιλοδώρημα στον πρώτο που έφερε ευχάριστη είδηση" .

Ειρωνικά επίσης η λέξη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην περίπτωση κακόβουλου κουτσομπολιού, όπου κάποιος λχ φέρνει σε κάποιον την είδηση ότι είδε τη γυναίκα του με άλλον κλπ, για να πάρει τα συχαρίκια κι αυτός...

Αυτά σχετικά με τα "συχαρίκια". Επ' ευκαιρία, υπάρχουν κι άλλες εκφράσεις που έχουν καθιερωθεί ως λαϊκότροπες, όπως η "παραγγελιά" . Κι όμως, διαβάζοντας μιά συνέντευξη ή βιογραφία κάποιου παλιού και πολύ γνωστού μουσικού του λαϊκού - ρεμπέτικου τραγουδιού (και πάλι δεν θυμάμαι ποιού :) ) ,αυτός έλεγε ότι "τω καιρώ εκείνω" κανένας δεν έδινε παραγγελιές στην ορχήστρα, μόνο παραγγελίες δίναν όλοι, κι ότι η λέξη παραγγελιά καθιερώθηκε αργότερα, όταν το έλλειμμα πραγματικής λαϊκότητας των θαμώνων στα μαγαζιά έπρεπε να υποκτασταθεί με "λαϊκο" στυλ και τρόπο έκφρασης.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Pikinos »

Το σχόλιο μακροσκελές...
(δουλειά δεν έχει ο σκερβελές;!)
...διαβάζοντάς το, πείνασα,
τρώγω μήλα-φιρίκια!
(με τέτοια δείγματα γραφής,
AGI να μου το θυμηθείς:
προβλέπω απ' τη συμβία σου
να παίρνεις...σιχαρίκια!) :P
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από AGIS »

μμμ, και τώρα αυτό τι είναι; ωραίο;

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Pikinos »

Ε, μη μου κακιώνεις τώρα! :roll:

Απάντησε με ρίμα να σου γράψω καλύτερο :P
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από AGIS »

Για ρίμα δεν είμαι σε μεγάλες φόρμες και δεν θέλω να πέσω κάτω από το μέσο όρο της ποιότητας που με διακρίνει. :lol:
Αυτό θα πρέπει να το σκεφτείς κι εσύ αν κρίνω από το παραπάνω δείγμα γραφής, σαφώς κατώτερο από το συνολικό έργο σου. :P
Αλλά δεν είναι αυτό. Πιο πολύ με πείραξε αυτό με τα μήλα - φιρίκια, γιατί έχω ένα καλάθι φιρίκια από το χωριό και κάθε τόσο τρω κι από ένα για να ξεγελάσω την πείνα μου. Αυτό με πείραξε, ότι είμαι τόσο "διαφανής" που μέχρι και τα φιρίκια βγήκαν στον αέρα σε σατιρικά στιχάκια. :?

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Pikinos »

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!

Γειά σου ρε AGI! Είσαι λεβεντιά και σε παραδέχομαι!

Σου χρωστάω ένα καλό!

ΥΓ Η πλάκα είναι ότι ήθελα να κάνω ρίμα με τα ρίκια, τα οποία επίσης έτρωγα μικρός στο χωριό, αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν τα ξέρει ο κόσμος...μάπα το καρπούζι τελικά! :lol:
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από AGIS »

Pikinos, παιδί μου, είπες καλή κουβέντα, μήπως πρέπει να βάλεις θερμόμετρο; :shock:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”