Άνω Σύρα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΣΠΥΡΟΣ Μ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Αύγ 2009 07:32 pm
Τοποθεσία: ΜΕΓΑΡΑ

Άνω Σύρα

#1 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΣ Μ »

Να πάτε στην Άνω Σύρα, στο Αυλιδάκι, να ακούσετε τον διάδοχο του Μάρκου, τον Ανδρογιάννη

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#2 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Καλά, ας μην υπερβάλλουμε έτσι. Εγώ πήγα στην Άνω Σύρα και γούσταρα το γραμμόφωνο του Λίλη, την κρασίλα της υπόγας και τα τρελά/πονηρά πειράγματά του.

Θυμάμαι καλύτερα τον Μάρκο έτσι.

Μεγάλη ντροπή το (ας-το-κάνει-ο-Θεός) μουσείο του Μάρκου, στην Άνω Σύρα.
Αναρωτιέμαι αν είναι καν επίσημο μουσείο. Δε γράφει τίποτα από έξω. Τα δε αντικείμενα που υπάρχουν μέσα και ειδικά τα όργανα που εκτίθενται... να μην πω καλύτερα!!!!!!!! Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί δεν υπάρχει μια επιγραφή στην πόρτα του μουσείου. Περνάς απ' έξω και αν το προσπεράσεις, ξαναρχίζεις να ρωτάς... Προχωράς δυο βήματα παρακάτω από το (Θεέ μου, σχώρα με) μουσείο και βρίσκεσαι μπροστά στην προτομή του Μάρκου. Τη βάλανε σε μια άκρη για να μην ενοχλεί τα τραπέζια της ταβέρνας, αλλά κι εκεί που μπήκε την πιτσιλάνε οι λαδιές από τα πιάτα των πελατών... Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η Σύρος και η συμπεριφορά της, σ' έναν άνθρωπο που την τίμησε υμνώντας την μέσα από τα τραγούδια του.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 08 Σεπ 2008 08:54 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΔΑ
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από ΜΑΝΔΡΑΓΟΡΑΣ »

Χασκίλ έγραψε:Καλά, ας μην υπερβάλλουμε έτσι. Εγώ πήγα στην Άνω Σύρα και γούσταρα το γραμμόφωνο του Λίλη, την κρασίλα της υπόγας και τα τρελά/πονηρά πειράγματά του.

Θυμάμαι καλύτερα τον Μάρκο έτσι.

Μεγάλη ντροπή το (ας-το-κάνει-ο-Θεός) μουσείο του Μάρκου, στην Άνω Σύρα.
Αναρωτιέμαι αν είναι καν επίσημο μουσείο. Δε γράφει τίποτα από έξω. Τα δε αντικείμενα που υπάρχουν μέσα και ειδικά τα όργανα που εκτίθενται... να μην πω καλύτερα!!!!!!!! Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί δεν υπάρχει μια επιγραφή στην πόρτα του μουσείου. Περνάς απ' έξω και αν το προσπεράσεις, ξαναρχίζεις να ρωτάς... Προχωράς δυο βήματα παρακάτω από το (Θεέ μου, σχώρα με) μουσείο και βρίσκεσαι μπροστά στην προτομή του Μάρκου. Τη βάλανε σε μια άκρη για να μην ενοχλεί τα τραπέζια της ταβέρνας, αλλά κι εκεί που μπήκε την πιτσιλάνε οι λαδιές από τα πιάτα των πελατών... Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ η Σύρος και η συμπεριφορά της, σ' έναν άνθρωπο που την τίμησε υμνώντας την μέσα από τα τραγούδια του.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο...δυστυχώς!
Αν δε σε δώσει η μάνα σου το πιο πολύ χωράφι, θα βαρεθεί να σε θωρεί να κάθεσαι στο ράφι....

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#4 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Τόσο ο Ανδρογιάννης όσο και το μαγαζί του αξίζουν.
Όσοι δεν τον έχετε ακούσει πιστεύω ότι θα πάθετε σοκ. Έχει δυνατή στεντόρια φωνή και μοιάζει πολύ με του Μάρκου. Επειδή είναι και πολύ καλός μάγειρας και μερακλής γενικότερα συνιστώ ανεπιφύλακτα μια βόλτα από το μαγαζί του.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#5 Δημοσίευση από vacondios »

Χασκίλ έγραψε: Μεγάλη ντροπή το (ας-το-κάνει-ο-Θεός) μουσείο του Μάρκου, στην Άνω Σύρα.
Αναρωτιέμαι αν είναι καν επίσημο μουσείο. Δε γράφει τίποτα από έξω. Τα δε αντικείμενα που υπάρχουν μέσα και ειδικά τα όργανα που εκτίθενται... να μην πω καλύτερα!!!!!!!! Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί δεν υπάρχει μια επιγραφή στην πόρτα του μουσείου.
Η έξήγηση είναι απλή: Θα ήταν προσβολή στη μνήμη και το έργο του Μάρκου εαν έγραφε το όνομά του. Εμένα με πείραξε εκείνο το άθλιο κασσετόφωνο που έπαιζε Σπύρο Ζαγοραίο

Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο Μάρκος Βαμβακάρης έχει ζώντες κληρονόμους που (κατά την προσωπική μου γνώμη όντας ανύπαρκτοι σαν καλλιτέχνες) καραδοκούν σαν τα κοράκια να κερδίσουν "από τη μύγα ξύγκι" σε οτιδήποτε προβάλλει το έργο του πατέρα τους. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Μάρκος είναι αθάνατος

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Νίκος Τριήρης έγραψε:Τόσο ο Ανδρογιάννης όσο και το μαγαζί του αξίζουν.
Όσοι δεν τον έχετε ακούσει πιστεύω ότι θα πάθετε σοκ. Έχει δυνατή στεντόρια φωνή και μοιάζει πολύ με του Μάρκου. Επειδή είναι και πολύ καλός μάγειρας και μερακλής γενικότερα συνιστώ ανεπιφύλακτα μια βόλτα από το μαγαζί του.
Επειδή όσοι τραγουδούν σαν τον Μάρκο συνήθως τον μιμούνται και επειδή ο μιμητισμός συγχωρείται μόνο στη παιδική ηλικία, ας μου επιτρέψεις, Νίκο, να διαφωνήσω ως προς το σοκ...
vacondios έγραψε:Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι ο Μάρκος Βαμβακάρης έχει ζώντες κληρονόμους που (κατά την προσωπική μου γνώμη όντας ανύπαρκτοι σαν καλλιτέχνες)
Ο Στέλιος Βαμβακάρης έπαιξε μπουζούκι σχεδόν μ' όλα τα μεγάλα ονόματα της εποχής του. Καταξιωμένος μπουζουξής, αλλά και με συνθετική δουλειά, η οποία εκτιμάται απο μεγάλο μέρος του μουσικού κόσμου. Κατά συνέπειαν το "ανύπαρκτος" σαν καλλιτέχνης κρίνεται, λίαν επιεικώς, ως ατυχές.
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#7 Δημοσίευση από vacondios »

Alcibiadis έγραψε:
Νίκος Τριήρης έγραψε:Τόσο ο Ανδρογιάννης όσο και το μαγαζί του αξίζουν.
Όσοι δεν τον έχετε ακούσει πιστεύω ότι θα πάθετε σοκ. Έχει δυνατή στεντόρια φωνή και μοιάζει πολύ με του Μάρκου. Επειδή είναι και πολύ καλός μάγειρας και μερακλής γενικότερα συνιστώ ανεπιφύλακτα μια βόλτα από το μαγαζί του.
Επειδή όσοι τραγουδούν σαν τον Μάρκο συνήθως τον μιμούνται και επειδή ο μιμητισμός συγχωρείται μόνο στη παιδική ηλικία, ας μου επιτρέψεις, Νίκο, να διαφωνήσω ως προς το σοκ...
Χίλιες φορές καλύτερα να μιμείσαι τον δημιουργό παρά να σκοτώνεις το δημιούργημα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”