Της αντρονικης (παραδοσιακο)



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Hector
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 03:58 am
Τοποθεσία: Spain

Της αντρονικης (παραδοσιακο)

#1 Δημοσίευση από Hector »

Ψάχνω να βρω τα λόγια ενός παραδοσιακού τραγουδιού που τραγουδιέται σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, με τίτλο "Της αντρονίκης" (κοπέλα που ντύνεται ανδρικά και πάει στην ταβέρνα και πίνει καφέ και αργυλέ. Έρχεται ο αδελφός της και τη σκοτώνει κλπ. Φαίνεται ότι δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα.

Ενδιαφέρομαι και για διάφορεσ παραλλαγές αλλά παρακαλώ να μου σημειώσετε την προέλευσή τους (από πού τα πήρατε, πού δημοσιευτήκαν η σε ποιό δίσκο ηγοφράφηε) επειδή θα τα χρησιμοποιήσω σε δημοσίευση.

Ευχαρστώ πάρα πολύ

illvas
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2004 09:25 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#2 Δημοσίευση από illvas »

Κοίτα το "Πεφρωνία η Σπαρτιάτισσα".
Αμερικάνικη ηχογράφηση okeh αμερικής ΟΚ-82534 με την Διαμάντω Βασιλάκου ??
Τώρα γιά το πόσο παραδοσιακό είναι ............. δεν ξέρω.

Τίτλο "της Ανδρονίκης" ή "Ανδρονίκη" δεν βρίσκω ούτε στον Μανιάτη

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από AGIS »

Σε κάποια συναυλία της πέρσι η Φριτζήλα το είχε αναφέρει σαν κυπριακό, αν θυμάμαι καλά.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#4 Δημοσίευση από pelagia »

Φιλε Hector ειναι δυο μερες που στο ψαχνω και εχω κολλησει. Το ειχα ακουσει πολλες
φορες το τραγουδι και στα αυτια μου ερχεται η φωνη της ΒΑΚΑ η της ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ αλλα
δεν μπορω να το βρω. Σιγουρα θα το ξερει η Χασκιλ, που ξερει τα παντα σχεδον και
αν διαβασει την σελιδα θα μας βοηθησει, εκτος κι αν μου ερθει φλασια!!! ':roll:'
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

mistoklas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007 12:06 pm
Τοποθεσία: ΚΟΛΩΝΟΣ

#5 Δημοσίευση από mistoklas »

Να μια εκτελεση ...

ΚΛΑΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ » ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΟΡΟΙ ΤΗΣ ΡΟΔΟΥ

mistoklas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007 12:06 pm
Τοποθεσία: ΚΟΛΩΝΟΣ

#6 Δημοσίευση από mistoklas »

Δημοτικη μουσα-η Αντρονικη

Oι άνθρωποι σε κάθε τόπο, προσάρμοζαν το ίδιο τραγούδι σε παρόμοια περιστατικά της περιοχής τους.
Στην παραλλαγή αυτή, η πρωταγωνίστριά μας είναι ένα νέο κορίτσι, η Αντρονικη που άρχισε να έχει συνήθειες απρεπείς για την εποχή, να ντύνεται ευρωπαϊκά, να συχνάζει σε καφενεία, ακόμα και να καπνίζει ναργιλέ… Δυο φίλοι του αδερφού της, του Βαγγέλη, του μεταφέρουν τα καμώματα της αδερφής του. Ο Βαγγέλης, μην μπορώντας να αντέξει την ντροπή και για να περισώσει την τιμή της οικογένειάς του, σκότωσε την Ελένη, …Φόνος που κατά τα ήθη της εποχής ήταν απόλυτα δικαιολογημένος και συχνά επιβεβλημένος

στιχοι:
Εμαθετε τι εγινην στα μερη της ΕλλαςΝτυθην η Αντρονικη ρούχα ευρωπαϊκά
Φορει τα παντελονια τσιε πάει στον καφενέΤον καφετζιήν προσταζει καφέ και ναργελέ Ζητα τσιε εναν τραπεζι τσιε μιαν ματσαν χαρκια τσι αρκινησεν να παιζει μ εναν παλλημαραν Δυο φίλοι τ’ αδερφού της την γνωρίζασιν Πασιν εις τον Βαγγέλη, τσιε του ειπασιν
ρεξε Βαγγελη τρεξε κατω στον καφενέΝα δεις την Αντρονικην που πίνει ναργελέ
Βαγγέλης σαν τ ακουει πολλα θημωθηκεν πκιαννει τσιε ναν μασιεριν τσι αναρματωθηκεν
Κρίμας σε σε Αντρονικη, κρίμας στο μπόι σου Εντρόπιασες εμέναν τσι ουλλον το σόι σου Τραβα τσιε το μασιεριν απο την θηκην του τσι εκοψεν τον λαιμον της της Αντρονικης του Οταν την επερνούσαν από τον καφενε εσπαζαν τα φετζιανια που πιννασιν καφεν τσι οταν την επαιρνουσαν απο τα σπιθκια της μικροι μεγαλοι κλαψαν τα μαυρα φρυθκια της

mistoklas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007 12:06 pm
Τοποθεσία: ΚΟΛΩΝΟΣ

#7 Δημοσίευση από mistoklas »

Αλλη μια εκτελεση απο Θρακη μερια τωρα..

ΣΙΜΩΝ ΚΑΡΑΣ / ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”