βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#36 Δημοσίευση από peloponnisios »

Η τελευταία στήλη με τα Πρόσθετα είναι εκεί όχι για λόγους κατάταξης αλλά για γρήγορη πρόσβαση στις λειτουργίες σχετικά με την αλλαγή των πληροφοριών, το ιστορικό αλλαγών, κ.λπ. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να μετακινηθεί στην πτυσσόμενη περιοχή, το είχα προτείνει μάλιστα σε κατ' ιδίαν συζητήσεις, αλλά όπως μου επεσήμανε ο Μάκης είναι βολικό για αυτούς που κάνουν συχνά αλλαγές στα τραγούδια. Και νομίζω ότι πρέπει να το σεβαστούμε καθώς είναι λίγοι εκείνοι που πλέον ασχολούνται με αυτό το κομμάτι, κάτι που σημαίνει ότι το έργο τους είναι δυσανάλογα δύσκολο. Ας μην το δυσκολέψουμε κι άλλο.

Έχω όμως μια αντιπρόταση που πιστεύω θα καλύψει και τους μεν και τους δε, αρκεί να μας πει ο Μάκης αν γίνεται τεχνικά:

Τι θα λέγατε εάν το "Τελευταία 45 τραγούδια που προστέθηκαν στη βάση δεδομένων", που βρίσκεται στην αρχική σελίδα, ήταν ενεργός σύνδεσμος με κάποιον τρόπο και κάνοντας κλικ εκεί να σε έβγαζε σε μια λίστα που περιείχε τα τραγούδια αυτά; Έτσι δεν θα χάναμε τη στήλη Αριθμός μήτρας η οποία είναι ένα βήμα προς το μέλλον που μας ανοίγει πολλές ενδιαφέρουσες προοπτικές. Η λίστα αυτή θα πρέπει να είναι "δυναμική" όχι στατική (αν χρησιμοποιώ σωστά τους όρους), δηλαδή να ανανεώνεται αυτόματα κάθε φορά που ανεβαίνει καινούριο κομμάτι.

Επίσης, άσχετα με το αν το παραπάνω μπορεί να επιτευχθεί, η ενότητα με τα Τελευταία τραγούδια που προστέθηκαν θα μπορούσε να αυξηθεί σε αριθμό. Από 45 να γίνει 60 για παράδειγμα. Βλέπω δηλαδή ότι υπάρχει ο χώρος για κάτι τέτοιο, αντί για 3 στήλες με 15 τραγούδια η καθεμιά, να έχουμε 4 στήλες.

Και κάτι τελευταίο. Αν δείτε τα στατιστικά της σελίδας (βλ. Άσματα/Στατιστικά) θα διαπιστώσετε ότι ανεβαίνουν όλο και λιγότερα τραγούδια, κάτι απόλυτα φυσιολογικό αφού ένας μεγάλος όγκος της δισκογραφίας έχει ήδη ανέβει. Έκανα έναν υπολογισμό και είδα ότι σε διάστημα 2 χρόνων (Ιανουάριος 2016-Δεκέμβριος 2017) κατά μέσο όρο ανέβαιναν περίπου 50 τραγούδια ανά μήνα. Είμαι δε σχεδόν σίγουρος ότι πολλά από αυτά δεν είναι καινούριες προσθήκες αλλά βελτιωμένες εκδοχές ήδη υπάρχουσων τραγουδιών. Μπορεί να κάνω και λάθος, αν μας διαβάζει ο Αυγέρης θα ξέρει καλύτερα να μας πει. Συνεπώς, καταλήγω στο ότι η πλάστιγγα πρέπει να γείρει υπέρ της στήλης Αριθμού μήτρας, μιας και ο ρυθμός ανεβάσματος τραγουδιών δεν δικαιολογεί πια τη μόνιμη στήλη. Και όπως περιέγραψα, αφού μιλάμε για 50 τραγούδια ανά μέσο όρο τότε η δημιουργία (δυναμικής) λίστας με τα καινούρια τραγούδια λογικά καλύπτει όλους. Τι λέτε;

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#37 Δημοσίευση από LIAS »

Νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης με κάθε διαθέσιμη στήλη της βάσης (είτε αυτή εμφανίζετε στις λίστες μετά από αναζήτηση, είτε όχι). Αυτό μπορεί να γίνει με ένα απλό drop down menu με τίτλο π.χ. ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤΑ για να επιλέγει ο χρήστης με ποιας στήλης τις πληροφορίες θα γίνει ταξινόμηση. (Αυτό νομίζω είναι αρκετά εύκολο και τους καλύπτει όλους)

Ακόμα καλύτερα αν και μάλλον δύσκολο στην υλοποίηση, θα ήταν μπορεί ο κάθε χρήστης μετά από μια αναζήτηση, να μπορεί να τροποποιήσει τις στήλες που θα εμφανίζονται

TomArmenidis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Αύγ 2015 05:28 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#38 Δημοσίευση από TomArmenidis »

LIAS έγραψε: 28 Απρ 2018 08:05 pm Νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης με κάθε διαθέσιμη στήλη της βάσης (είτε αυτή εμφανίζετε στις λίστες μετά από αναζήτηση, είτε όχι). Αυτό μπορεί να γίνει με ένα απλό drop down menu με τίτλο π.χ. ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤΑ για να επιλέγει ο χρήστης με ποιας στήλης τις πληροφορίες θα γίνει ταξινόμηση. (Αυτό νομίζω είναι αρκετά εύκολο και τους καλύπτει όλους)

Ακόμα καλύτερα αν και μάλλον δύσκολο στην υλοποίηση, θα ήταν μπορεί ο κάθε χρήστης μετά από μια αναζήτηση, να μπορεί να τροποποιήσει τις στήλες που θα εμφανίζονται
Αυτό είναι ίσως η καλύτερη λύση. Να υπάρχει η δυνατότητα ταξινόμησης με κάθε διαθέσιμη στήλη ή μη. Μακάρι να γίνεται.

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#39 Δημοσίευση από peloponnisios »

LIAS έγραψε: 28 Απρ 2018 08:05 pm Νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει δυνατότητα ταξινόμησης με κάθε διαθέσιμη στήλη της βάσης (είτε αυτή εμφανίζετε στις λίστες μετά από αναζήτηση, είτε όχι). Αυτό μπορεί να γίνει με ένα απλό drop down menu με τίτλο π.χ. ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤΑ για να επιλέγει ο χρήστης με ποιας στήλης τις πληροφορίες θα γίνει ταξινόμηση. (Αυτό νομίζω είναι αρκετά εύκολο και τους καλύπτει όλους)

Ακόμα καλύτερα αν και μάλλον δύσκολο στην υλοποίηση, θα ήταν μπορεί ο κάθε χρήστης μετά από μια αναζήτηση, να μπορεί να τροποποιήσει τις στήλες που θα εμφανίζονται
Καλές οι ιδέες, έχουμε και αυτές που πρότεινα προηγουμένως και φαντάζομαι θα μας πει ο Μάκης τι μπορούμε να κάνουμε και τι όχι. Ας του δώσουμε λίγο χρόνο όμως γιατί είναι πολλά τα πράγματα που προσπαθεί να βελτιώσει. Το δεύτερο που προτείνεις πάντως μου φαίνεται λίγο δύσκολο να υλοποιηθεί.

Με την ευκαιρία, να ενημερώσω για μια μικρορύθμιση που έγινε σχετικά με τις πρόσφατες αλλαγές (δείτε το έντονο κείμενο):
peloponnisios έγραψε: 27 Απρ 2018 08:30 pm 1) Αλλαγές στις κατηγορίες (στήλες) των τραγουδιών:

Η στήλη "Τραγ/στής" (Τραγουδιστής) μετονομάστηκε σε "Ερμηνεία", κάτι που περιγράφει καλύτερα το περιεχόμενο μιας και σε κάποια τραγούδια έχουμε τραγουδίστρια, ή τραγουδιστές, ή εστουδιαντίνα, ή χορωδία, κ.ά.

Η στήλη "Αρ. δίσκου" μετονομάστηκε σε "Αριθμός καταλόγου", όρος που φαίνεται πιο σωστός αφού τυπικά ο δίσκος έχει διάφορους αριθμούς (τον αριθμό μήτρας, τον αριθμό καταλόγου, τον αριθμό άδειας, ενίοτε και άλλους αριθμούς). Επίσης, η πρακτική αυτή απηχεί καλύτερα την ξένη ορολογία όπου αντίστοιχα έχουμε Catalog number.

Προστέθηκε μία καινούρια στήλη, δεξιά του Αριθμού Καταλόγου, με τίτλο Αριθμός μήτρας (αυτονόητο το περιεχόμενο της).

Η στήλη "Ημ/νία προσθ." (Ημερομηνία προσθήκης) αφαιρέθηκε με το σκεπτικό ότι το περιεχόμενό της δεν είναι πρώτης προτεραιότητας για τους χρήστες. Δεν χάθηκε όμως τελείως. Το μετακινήσαμε σε καινούρια περιοχή, κάτι που μας φέρνει στη δεύτερη μεγάλη αλλαγή της βάσης:

2) Δημιουργήθηκε μία πτυσσόμενη περιοχή, για κάθε τραγούδι, η οποία είναι προσβάσιμη πατώντας το σχετικό σύμβολο (κύκλος με σταυρό σε πράσινο φόντο) αριστερά του εκάστοτε τίτλου. Σε αυτή την περιοχή βρίσκουμε πλέον:

i. Τη χρονολογία και την ώρα προσθήκης
ii. Το bit rate του κάθε mp3 που υπάρχει στη βάση
iii. Τη διάρκεια του κάθε τραγουδιού
iv. Σύνδεσμο youtube
v. Την ετικέτα της αντίστοιχης πλευράς του κάθε δίσκου
vi. Σημειώσεις
Το ii. μετονομάστηκε σε "Ιδιότητες" και πλέον περιλαμβάνει:

-τον τύπο του αρχείου (στην περίπτωσή μας MP3 αφού μόνο τέτοια αρχεία δέχεται ο player της σελίδας, αν και γίνεται προσπάθεια να εισαχθεί η δυνατότητα να φιλοξενούνται και μη απωλεστικοί τύποι αρχείων)

-το bit rate του αρχείου (π.χ. 128 kbps, 192 kbps, κ.ο.κ.)

-μια συντομογραφία 3 γραμμάτων η οποία μας δείχνει το λεγόμενο bit rate mode ή encoding mode (CBR = Constant Bit Rate, VBR = Variable Bit Rate)

-το ρυθμό δειγματοληψίας (sample rate), π.χ. 44100 Hz

-ένδειξη για το εάν το αρχείο είναι Mono ή Stereo

Ο βαθμός χρησιμότητας των παραπάνω διαφέρει ανάλογα με την τεχνική κατάρτιση του καθενός. Για κάποιους θα είναι πολύ χρήσιμα, για άλλους όχι τόσο. Είναι όμως απαραίτητα γιατί ανήκουν σε μια γενικότερη αντίληψη που σχηματίζεται και έχει να κάνει με τη βελτίωση της βάσης των τραγουδιών ως προς την ποιότητα των αρχείων ήχου.

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#40 Δημοσίευση από peloponnisios »

Ένα μικρό λάθος που εντόπισα: στη λίστα με τους συνθέτες ο Τσαγκάρης γράφεται ως "Τσαγκάρης Ε." ενώ στη λίστα με τους τραγουδιστές ο ίδιος γράφεται ως "Τσαγκάρης Λ.". Ας γίνουν και τα δύο ίδια, το "Λ." νομίζω είναι προτιμότερο.

Μερικές ακόμα διορθώσεις που μπορούν να γίνουν στις λίστες αυτές:

Δερμιτζάκης Ι.(Δερμιτζογιάννης) → Δερμιτζάκης Ι. (Δερμιτζογιάννης) [λείπει το κενό πριν την πρώτη παρένθεση]
Δραγάτσης (Ογδοντάκης) Ι. → Δραγάτσης Ι. (Ογδοντάκης)
Δρόσος Σ. (Θα μπορούσε να αφαιρεθεί γιατί είναι ψευδώνυμο που χρησιμοποίησε σε ελάχιστα τραγούδια ο Σέμσης. Αυτά τα τραγούδια θα μπορούσαν να μπουν στο όνομα του Σέμση με την ένδειξη ότι η σύνθεση είναι υπό το όνομα "Δρόσος Σ." ή δίπλα στο όνομα του Σέμση στη λίστα να προστεθεί σε παρένθεση "Δρόσος Σ.")
Ιωαννίδης Σ (Ψυριώτης Σ). → Ιωαννίδης Σ. (Ψυριώτης Σ.) [προσοχή στις τελείες]
Καρύβαλη Σ. → Καρίβαλη Σ.
Κηρομύτης Σ. → Κερομύτης Σ. [σε όλες τις ετικέτες που έχω δει το επώνυμό του γράφεται με /ε/ αντί για το πρώτο /η/]
Κωνσταντινίδης Γ (Γιαννίδης Κ). → Κωνσταντινίδης Γ. (Γιαννίδης Κ.)
Κωστής (Μπέζος) → είτε "Μπέζος Κ. (Κωστής Α. ή Κ.)" είτε "Κωστής Α. ή Κ. (Μπέζος Κ.)"
Μιλάνοι → Αφοί Μιλάνοι [δεν πειράζει που θα μετακινηθεί στο άλφα, έτσι σκέτο "Μιλάνοι" είναι πιο περίεργο]
Μπαγιαντέρας (Γκόγκος) Δ. → Γκόγκος Δ. (Μπαγιαντέρας) [Νομίζω στους δίσκους υπερτερεί το "Γκόγκος" και αυτό είναι το πραγματικό του όνομα άλλωστε. Θα έλεγα εκτός ειδικών περιπτώσεων, π.χ. Νταλγκάς, θα πρέπει να προτιμούμε το πραγματικό όνομα και το παρατσούκλι να μπαίνει σε παρένθεση]
Μπαξεβάνης (Μπερνιδάκης Ι.) → "Μπερνιδάκης Ι. (Μπαξεβάνης)" ή ακόμα πιο σωστά "Μπερνιδάκης Ι. (Μπαξές ή Μπαξεβάνης)"
Μπαρούσης (Λορέντζος) Δ. → Μπαρούσης Δ. (Λορέντζος)
Νταλγκάς (Διαμαντίδης) Α. → Νταλγκάς Α. (Διαμαντίδης)

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#41 Δημοσίευση από peloponnisios »

Κι άλλο ένα:

Ευαγγέλου Γ. → Γρυπάρης Ε. (Ευαγγέλου Γ.)

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#42 Δημοσίευση από max »

Με πολλή χαρά ανακοινώνω πως πλέον παίζει η σελίδα κανονικά σε κινητά/τάμπλετ. Εντάξει πήρε καμμιά δεκαριά χρόνια αλλά το καλό πράμα αργεί..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”