ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#29 Δημοσίευση από fakk »

Όσοι έχουν στοιχεία (Εταιρεία - Αριθμός δίσκου) για το τραγούδι που ανεβάζουν, καλό είναι να τα γράφουν (εκτός από τα σχόλια) και στο κουτάκι "Αριθμός δίσκου" χρησιμοποιώντας τα πιο κάτω παραδείγματα, ώστε να υπάρχει μια ομοιογένεια.

Παράδειγμα …………… Αριθμός δίσκου
Alector Αμερικής 501 …………… Ale-501
Alpha Αμερικής 2801 …………… Alph-2801
Apollo SY-1 …………… SY-1

ΥΓ.. Θα αναρτηθεί ένα excel αρχείο το οποίο θα περιέχει τους αριθμούς δίσκου

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#30 Δημοσίευση από peloponnisios »

fakk έγραψε:Όσοι έχουν στοιχεία (Εταιρεία - Αριθμός δίσκου) για το τραγούδι που ανεβάζουν, καλό είναι να τα γράφουν (εκτός από τα σχόλια) και στο κουτάκι "Αριθμός δίσκου"
Γεια σου Αυγέρη και χαρά στο κουράγιο σου.

Υπάρχει λόγος που πρέπει να μπαίνει και στα σχόλια ο αριθμός δίσκου; Από τη στιγμή που εισάγεται στο αντίστοιχο πεδίο, δε θα ήταν καλύτερο να αφαιρείται η πληροφορία αυτή από το κείμενο των σχολίων;

Επίσης, αφού προσθέσατε πεδίο "Αριθμός δίσκου" γιατί δεν το κάνετε "Αριθμός δίσκου/μήτρας"; Εκεί είναι όλο το ζουμί για μένα. Να δεις, όσο γίνεται, με ποια σειρά ηχογραφήθηκαν τα τραγούδια ενός συνθέτη, πότε ηχογραφήθηκαν, κ.λπ.

Ευχαριστώ και κατανοώ την τιτάνια προσπάθεια που κάνεις/κάνετε.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#31 Δημοσίευση από fakk »

Ναι προς το παρόν πρέπει να μπαίνει και στα σχόλια ο αριθμός δίσκου, για τρεις λόγους:

1) δεν υπάρχει ακόμα η απαραίτητη εξοικείωση με τις συντμήσεις των εταιρειών και μπορεί να γίνουν λάθη

2) προσπαθούμε με τον Μάκη να περάσουμε αυτόματα τον αριθμό δίσκου από διάφορα φύλλα Excel και κινδυνεύουν να σβηστούν μερικοί αριθμοί

3) θα ήταν ενδιαφέρον να προστεθεί ο αριθμός μήτρας, όμως το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει άλλος χώρος για να προστεθεί και άλλη στήλη. Έτσι πρέπει να γράφεται στα σχόλια μαζί με τον αριθμό δίσκου.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#32 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Μάκη, στη σύνθετη αναζήτηση, στο πεδίο "συνθέτης" δεν υπάρχουν οι κατηγορίες ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ, ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ-ΔΗΜΟΤΙΚΑκλπ. ενώ βρίσκονται στο πεδίο "τραγουδιστής".
Στο πεδίο "τραγουδιστής" προτείνω να αφήσεις μόνο τις ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΕΣ και τα ΟΡΓΑΝΙΚΑ και τα υπόλοιπα να τα περάσεις στο πεδίο "συνθέτης" για να μπορεί να γίνεται η αναζήτηση.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#33 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Προφανώς με τα πολλά το παραπάνω διέφυγε. Το υπενθυμίζω, για όταν είναι δυνατό.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#34 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Κι εκτός από το παραπάνω, κάτι ακόμα που παρατήρησα. Στις διορθώσεις των τραγουδιών, οι τραγουδιστές που περιλαμβάνονται στο πεδίο "τραγουδιστής" δεν είναι οι ίδιοι με εκείνους στο πεδίο "τραγουδιστής #2". Παράδειγμα ο Μπιτινής, που δεν περιλαμβάνεται στο "τραγουδιστής" αλλά στο "τραγουδιστής #2".

Επίσης στη λίστα των συνθετών, έχει γίνει λάθος κι αναφέρεται το το όνομα "Μποφίλιου Β." αντί του σωστού "Μποφίλιος Β.", καθώς πρόκειται για τον Βασίλη Μποφίλιο.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

#35 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα σε όλους και καλό Σαβ/κο να έχετε.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που αρκετά από τα μέλη του φόρουμ συμπληρώνουν ότι πληροφορίες έχουν σχετικά με τα τραγούδια.
Παρατηρώ όμως ότι οι περισσότεροι συμπληρώνουν μόνο τον έναν αριθμό του δίσκου και στις περισσότερες φορές χρησιμοποιούν τον ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥ (δηλαδή το πότε κυκλοφόρησε ένα τραγούδι) και όχι τον ΑΡΙΘΜΟ ΜΗΤΡΑΣ (πότε ηχογραφήθηκε ένα τραγούδι).

Είναι αναγκαίο λοιπόν πρώτα να δίνετε ο αριθμός μήτρας και μετά ο αριθμός καταλόγου.

Για βοήθεια δίνω τους αριθμούς μήτρας που θα πρέπει να ανεβάζουμε.

Έχουμε και λέμε λοιπόν.

Για την ODEON-PARLOPHONE οι αριθμοί μήτρας είναι GO

Για την COLUMBIA είναι CG

Και για την HMV είναι OGA

Την καλημέρα μου και πάλι

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”