Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

#8 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Πάλι προσπάθησα να μπω στο "Άλλος καλλιτέχνης" και κόλλησε. Μου έκλεισε, μάλιστα και το ράδιο.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα ήταν εφικτό, αλλά στην πλειοψηφία των σχολίων αναφέρονται συνήθως οι δεύτερες ή/και οι τρίτες φωνές.
Μήπως θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε "χειροκίνητα" τα ονόματα αυτά στα πεδία

Τραγουδιστής #1
Τραγουδιστής #2

Ίσως με αυτόν τον τρόπο να δημιουργούνται αυτόματα τα ονόματα μέσα στις λίστες... Εκτός κι αν δημιουργεί πρόβλημα στα ήδη υπάρχοντα ονόματα, οπότε πάσο.

giwrgos_p
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 30 Σεπ 2006 08:03 pm

Re: Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

#9 Δημοσίευση από giwrgos_p »

Πηγαίνοντας στην απλή αναζήτηση, αν επιλεγεί "Άλλος Καλλιτέχνης" στο πεδίο "συνθέτης", πλέον τα αποτελέσματα είναι 482. Μόλις το έκανα και παίζει κι ο player κανονικά. Αν τώρα πατήσει κανείς "άλλος καλλιτέχνης", στο πεδίο "τραγουδιστής", τότε τα αποτελέσματα είναι 2901. Αυτά αποτελούνατι από τραγούδια ολων των κατηγοριών συνθετών, και παραδοσιακά, ελαφρά, δημοτικά κλπ. Βέβαια, μία τέτοια αναζήτηση, δηλ απλώς να αναζητείται "άλλος καλλιτέχνης" στο πεδίο "τραγουδιστής" δεν ξέρω σε το μπορεί να χρησιμεύσει, αφού μέσω της σύνθετης αναζήτησης ξεπερνιούνται πολλές δυσκολίες. Στην σύνθετη αναζήτηση, στο πεδίο τραγουδιστής έχουν συμπεριληφθεί όλοι οι τραγουδιστές που υπάρχουν στη σελίδα, ασχέτως αν υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία με το όνομά τους. Και με τη δυνατότητα αποκλεισμού κατηγοριών, τα πράγματα γίνονται πιο καλά.
Πάντως, η ιδέα είναι ωραία. Θα γίνονταν τα πράγματα πιο εύκολα. Μακάρι να γίνεται τεχνικά και να μην ανατρέπονται πολλά από τα δεδομένα.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

#10 Δημοσίευση από max »

Χασκίλ έγραψε:Πάλι προσπάθησα να μπω στο "Άλλος καλλιτέχνης" και κόλλησε. Μου έκλεισε, μάλιστα και το ράδιο.

Δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα ήταν εφικτό, αλλά στην πλειοψηφία των σχολίων αναφέρονται συνήθως οι δεύτερες ή/και οι τρίτες φωνές.
Μήπως θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε "χειροκίνητα" τα ονόματα αυτά στα πεδία

Τραγουδιστής #1
Τραγουδιστής #2

Ίσως με αυτόν τον τρόπο να δημιουργούνται αυτόματα τα ονόματα μέσα στις λίστες... Εκτός κι αν δημιουργεί πρόβλημα στα ήδη υπάρχοντα ονόματα, οπότε πάσο.
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τίποτα από την πρόταση, είμαι και λίγο κουρασμένος.. Ρωτάς αν θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε χειροκίνητα τα ονόματα αυτά στα πεδία. Αυτό γίνεται και τώρα, χειροκίνητα μπορείς αν θέλεις να τα μεταφέρεις. Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα; Και τί εννοείς "με αυτό τον τρόπο να δημιουργούνται αυτόματα τα ονόματα"; Πώς δηλαδή από μόνα τους να δημιουργηθούν αυτόματα;;

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

#11 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Ναι, έβαλα το χειροκίνητα σε εισαγωγικά γιατί δεν μου' ρχότανε πως αλλιώς να το πω. Εννοώ να γράφουμε τα ονόματα εμείς μέσα σε αυτά τα 2 πεδία και όχι να τα προσθέτουμε μέσα από τις λίστες. Κάθε φορά που θα γράφουμε μέσα στο πεδίο ένα όνομα αυτό θα αποθηκεύεται μέσα στην αντίστοιχη λίστα και δεν θα χρειάζεται να κάθεσαι να τις φτιάχνεις εσύ.
Το λέω "εκ του ασφαλούς" πια, μια που ο κύριος όγκος των τραγουδιών έχει πια μαζευτεί και όλα έχουν πληροφορίες (λίγο ως πολύ).

Ελπίζω να το εξήγησα λίγο καλύτερα τώρα! :D

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Επανασχεδιασμός κατηγοριών "άλλος καλλιτέχνης" κλπ

#12 Δημοσίευση από max »

Το πρόβλημα είναι πως αν μόνος σου βάζεις το όνομα, εσύ μπορεί να το γράψεις με πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα, κάποιος άλλος ανάποδα, κάποιος άλλος ανορθόγραφα κοκ οπότε αν περνώνται αυτόματα σε λίστες θα εχουμε διπλές και τριπλές εγγραφές. Ακόμα και να μην περνώνται αυτόματα και καταργήσουμε τις λίστες στη 2η και 3η φωνή νομίζω πως θα γίνει μπέρδεμα. Ήδη κάτι τέτοιο συμβαίνει με το στιχουργό. Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς..

Επίσης στους τραγουδιστές έχουμε προσθέσει όσους έχουν πάνω από 5 τραγούδια στη σελίδα, ήδη είναι πάνω απο 300 στη λίστα. Δεν βλέπω χρησιμότητα να περαστούν κι άλλοι σε λίστες επειδή έχουν μόνο 2 ή 3 εμφανίσεις μέσα στα δεκάδες χιλιάδες τραγούδια.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”